Moja igra

Teme u vezi amaterskih uradaka igara

Moderator/ica: sadistiko

Odgovori
Avatar
Dread24
Reactions:
Postovi: 427
Pridružen/a: 03 lis 2011, 21:38
Lokacija: Split
Ima zahvala: 56 puta
 pohvaljen: 40 puta
Kontakt:

Moja igra

Post Postao/la Dread24 »

Pozdrav svima, nova sam ovdje. privučena sam na ovaj forum raznim igrama koje još uvijek igram. ;)

Razlog zašto pišem na ovom topicu je što sam prije nekih 5 godina za maturalni rad napravila, smislila kako hoćete, svoju vlastitu igru. S obzirom da to nije 100% autorski rad (neke su slike s neta, koristila sam figurice iz igre Čovječe ne ljuti se, kockice su one sa 12 stranica, a ploča za igranje je stilizirani medaljon Pirata s Kariba) zanima me, po Vašem mišljenju, je li potrebno tu igru nekako registrirati ili nešto tako. Ipak je koncept igranja autorski rad, zajedno s pravilima. :mrgreen:

Nije mi u planu nikakvo plasiranje na tržište ni ništa slično, ali eto čisto me zanima što bi drugi na mom mjestu. :D
Bolje izdati knjigu nego prijatelja!
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8443
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2372 puta
Kontakt:

Re: Moja igra

Post Postao/la grof »

Na tvom mjestu ne bih. Sve te registracije koštaju, a pogotovo ako je ne misliš plasirati na tržište. Jer ako je ne misliš komercijalno iskoristiti koja šteta po tebe da je netko i iskopira? Danas ima toliko igara na tržištu (samo mi Hrvati iz neznanja toga nismo ni svjesni) da je vrlo moguće kako nešto slično tvojemu već postoji ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Grufnar
Reactions:
Postovi: 57
Pridružen/a: 04 kol 2011, 11:27
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Moja igra

Post Postao/la Grufnar »

Napravis par prototipa pa posaljes nekim grupama da testiraju (ono malo igraju) i kazu ti svoje misljenje, ko zna mozda mozes i izdati igru
Ovi su korisnici zahvalili autoru Grufnar za post:
madcow1982
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Moja igra

Post Postao/la thegrey »

Dread24 je napisao/la:Pozdrav svima, nova sam ovdje. privučena sam na ovaj forum raznim igrama koje još uvijek igram. ;)

Razlog zašto pišem na ovom topicu je što sam prije nekih 5 godina za maturalni rad napravila, smislila kako hoćete, svoju vlastitu igru. S obzirom da to nije 100% autorski rad (neke su slike s neta, koristila sam figurice iz igre Čovječe ne ljuti se, kockice su one sa 12 stranica, a ploča za igranje je stilizirani medaljon Pirata s Kariba) zanima me, po Vašem mišljenju, je li potrebno tu igru nekako registrirati ili nešto tako. Ipak je koncept igranja autorski rad, zajedno s pravilima. :mrgreen:

Nije mi u planu nikakvo plasiranje na tržište ni ništa slično, ali eto čisto me zanima što bi drugi na mom mjestu. :D
Ja ti ne bi preporucio registraciju iz par jednostavnih razloga.
Prvi je taj da se mehanike mogu iskoristiti bez ikakvih problema. Ukoliko uzmes recimo Settlers of Catan, napravis identicnu igru, samo kao tematiku recimo uzmes dobijanje recikliranog materijala i dobijanje victory pointsa, dobio si novu igru koja ne podlijeze pravilima.
Drugi je taj da marka tvoje igre nije daleko poznata i ne "nosi" njenu prodaju. Primjer ti je recimo igra Dune, prava na nju i njen remake od strane FFGa.

Nemoj brigat, samo je testiraj, pa je daj prijateljima i rodbini, pa nama na forumu i tako dalje.
Sretno!
Avatar
Dread24
Reactions:
Postovi: 427
Pridružen/a: 03 lis 2011, 21:38
Lokacija: Split
Ima zahvala: 56 puta
 pohvaljen: 40 puta
Kontakt:

Re: Moja igra

Post Postao/la Dread24 »

Hvala vam svima na mišljenjima i odgovorima :D

A što se tiče pravljenja prototipa igre i slično.. mislim da ipak neću ništa. I to iz razloga što nisam u mogućnosti ponovno tiskati pločuu, pravila, kutiju... :D sve je to napravljeno u tiskari, na lijepom papiru :ugeek: i tako to. Doma mi je glupo trošiti boju, a i takav papir i otisak ne ću uspiti nikako dobit.

Igra je odigrana nekoliko puta, a i kada sam je radila osnovna ideja je bila "samo za vlastiti gušt" :lol: Samo ću je slikati i stavit ću vam par slikica ovde, čisto da vidite kakva je :D

Još jednom, hvala svima na odgovorima. Stavit ću slike danas ili za koji dan pa se nadam da ćete mi reć svoj dojam kakav vam, barem estetski, daje igra. :)
Bolje izdati knjigu nego prijatelja!
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8443
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2372 puta
Kontakt:

Re: Moja igra

Post Postao/la grof »

Samo ti daj! Kreativnost je uvijek na cijeni ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Moja igra

Post Postao/la joezg »

Prototip ne mora nimalo dobro izgledati. Prototip se radi samo radi testiranja mehanike pa se ne moraš truditi oko printanja u boji i slično. Pogotovo za prva testiranja.
Baš sam čitao designers diary od Graema Jahnsa koji govori o razvoju svoje igre Alba Longa koja se s velikim zanimanjem očekuje na Essenu ove godine. U svakom slučaju, pričao on o natjecanju prototipova na koje je poslao svoju igru (Concours International de Créateurs de Jeux de Société). Netjecanje je u nekoliko faza. Prvo se šalju samo pravila i opis nekoliko rundi igre. Od svih natjecatelja žiri odabere 50 igara za koje traže prototip uz obećanje da će dati kritički osvrt za svaki od tih 50 prototipova bez obzira koji bude nagrađen. I na kraju odaberu nekoliko pobjednika (njegova igra je jedan od pobjednika pod imenom The Great Pyramid koju ove godine izdaje Quined games).

Ako misliš da ti je igra dobra i ima neku svježu ideju, napravi jednostavniji prototip i probaj igrati sa različitim grupama ljudi. Ako bude dobar prijem, možeš razmisliti o prijavljivanje na neko od ovakvih natjecanja.

Poanta je da prototip ne mora biti vizualno atraktivan. U sretnom slučaju da netko odluči objaviti igru, i tako će najvjerojatnije zaposliti nekog od profesionalnih autora za vizualni identitet. Za The Great Pyramid su čak promijenili temu.

Linkovi:
http://boardgamegeek.com/blogpost/4408/ ... mbled-onto
http://boardgamegeek.com/wiki/page/Conc ... %A9t%C3%A9#
http://boardgamegeek.com/wiki/page/design_competitions#
http://www.ludotheque.com/
Odgovori

Natrag na “Amaterska radionica igara”