dado's TOP 100 - 2022. Edition

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1261
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3394 puta
 pohvaljen: 2020 puta
Kontakt:

dado's TOP 100 - 2022. Edition

Post Postao/la dado »

Opet je došlo vrijeme za objavu meni (trenutno) omiljenih 100 igara.
I ove godine je korišten Pub Meeple.
Lista od prošle godine
Kao i uvijek, veliki je uspjeh biti u top 100 i samo zato što je igra pala 50ak mjesta ne znači da igra više ništa ne valja. :D
Najčešći razlog pada je ne igranje odnosno igranje novih igara.

Ove godine imamo 26 novih igara za razliku od 21 prošle godine.
Od značajnijih naslova ispali su Patchwork, Arboretum, Photosynthesis, Viticulture, Mr. Jack, Mechs vs Minions, Carcassonne, Ticket to Ride, Summoner Wars, Palaces of Carrara.

Da li će 7. godina biti kobna za Five Tribes?
Je li The Magnificent doživjela "prokletstvo 2. mjesta" i ispala iz top 10 kao i druge igre prijašnjih godina (Covert, Burgundy)?
Gdje je završila Ark Nova?
Odgovore na ova pitanja saznajte u nastavku. :D

Boldane igre su nove na listi, povratnike nemamo.

100. Gentes (-14)
99. My City - family polyomino legacy igra od Dr. Knizie, veselim se My Islandu
98. Bonfire - još jedan odličan Feld sa zanimljivim mehanikama
97. Parade (-23)
96. Space Explorers (-15)
95. Welcome To... (-18)
94. Quantum (-49)
93. Boomerang Australia (-60)
92. Valeria Card Kingdoms (-2)
91. Yukon Airways (-7)

90. Last Will (-35)
89. Nidavellir - blind bidding, set collection igra koja je dobila jako pozitivan buzz, po meni opravdano
88. Jamaica + exp. The Crew (-19)
87. Jekyll vs Hyde - 2p trick taking igra u kojoj ne želite nužno uzeti što više štihova, ovo mi je bilo jedno od najpozitivnijih iznenađenja ove godine
86. Honey Buzz (-19)
85. King of Tokyo (-25)
84. Mexica (-19)
83. Super Motherload (-26)
82. Troyes - dice drafting, worker placement klasik sa dosta interakcije između igrača što mi se jako sviđa
81. Encyclopedia - prekrasna dice drafting / dice placement, set collection igra koja u principu ne donosi ništa revolucionalno ali je spoj mehanika dobro ukomponiran, a gameplay zadovoljavajući. Mala kritika ide na dužinu igre.

80. Ohanami (-49)
79. Kingdomino Origins (-33)
78. Rajas of the Ganges Dice Charmers (-8)
77. The Taverns of Tiefenthal - još jedan zanimljivi dice drafting / placement, deck / engine builder sa hrpom sadržaja
76. Colt Express (-3)
75. Ark Nova - znam, znam... blasfemija. :oops: action selection mehanika mi je odlična ali početnih 20 - 30 min mi je užasno sporo, želio bih nekakav quick start modul koji bi ubrzao taj engine building dio, možda će ekspanzija učiniti nešto po tom pitanju?
74. Mille Fiori - Knizijin odgovor na Ganz Schon Clever
73. Akrotiri (-19)
72. Yellow & Yangtze (-22)
71. Quadropolis (-48)

70. 7 Wonders Duel (-9)
69. Ganz Schon Clever (-26)
68. Kohaku (-40)
67. Papua - worker placement, set collection igra sa zanimljivim originalnim mehanikama i gameplayom koja mi je zamijenila Stone Age, puno igre u maloj kutiji
66. High Society (-14)
65. Kompromat (-33)
64. Gingerbread House (-5)
63. The Quest for El Dorado (-5)
62. Floriferous (+10)
61. Santorini (+33)

60. Infinity Gauntlet: A Love Letter Game (+2)
59. Witchstone (+32)
58. Naga Raja (-9)
57. Llama Land (+14)
56. Automania - nažalost out of print tile laying, engine building igra iz kuhinje Aporta Games koja svakako zaslužuje da bude u printu
55. Savannah Park (-23)
54. Lewis & Clark The Expedition (-24)
53. Las Vegas (-5)
52. Meadow (+45)
51. Verdant - card laying, set collection igra prekrasne produkcije, meni najbolja iz trilogije (Calico, Cascadia)

50. Blood Rage (-8)
49. Wingspan (-41)
48. Covert (-13)
47. Carpe Diem (-34)
46. Maharani (-2)
45. Bora Bora - što reći, Feld je majstor
44. Chocolate Factory (+7)
43. Schotten Totten (-26)
42. Shakespeare (-1)
41. Tsukiji (-1)

40. Bitoku - prekrasan dice placement, deck building mid heavy euro
39. Santa Maria - još jedna odlična dice drafting, resurs menadžment euro igra od Aporta Games
38. Sentient - još jedna out of print dice drafting, area control, set collection igra sa zanimljivim mehanikama, jako mi se sviđa produkcija i količina odluka u kratkom vremenu igre, šteta što je prošla ispod radara
37. Heat: Pedal to the Metal - najnovija kartaška racing igra od Days of Wonder koja uzima core ideju Flamme Rougea i dodaje više igre u kutiju
36. Iki (+2)
35. Azul (-28)
34. Gold West (-7)
33. Pharaon (+20)
32. Tzaar (-16)
31. Quacks of Quedlinburg (+3)

30. Teotihuacan - odlična dice movement, resurs menadžment, rondel euro igra od Tascinija
29. Museum / Museum Pictura (+39)
28. Tiletum - najnovija dice drafting euro igra od Tascinija i Lucianija
27. Yamatai (+2)
26. Castles of Burgundy
25. Pandemic sistem (-1)
24. Great Western Trail - heavy deck building, rondel euro od Pfistera u kojoj sam brutalno loš, malo sam čak i iznenađen koliko mi se sviđa :D
23. Mission Red Planet (-12)
22. Raiders of the North Sea (-3)
21. 7 Wonders (+4)

20. Alien Frontiers
19. Targi - odličan 2p worker placement
18. Elysium (-3)
17. Tzolkin - odličan worker placement od Tascinija i Lucianija, mehanika sa zupčanicima je remek djelo :bravo
16. Coffee Traders - heavy euro sa hrpom pravila i mehanika, možda malo predugo traje i možda ima malo previše svega i možda 2p nije idealan ali meni je ovo odlično, sviđa mi se interakcija i produkcija
15. Mandala (-9)
14. Cafe (-4)
13. Rajas of the Ganges (-4)
12. Hanamikoji (-7)
11. Lorenzo il Magnifico - worker placement euro igra koja je došla niotkuda i oduševila me već u 1. rundi 1. partije, malo pravila, puno igre, najbolja stvar mi je što kocke određuju jačinu radnika

10. Rokoko (+2)

9. Istanbul (+5)

8. The Voyages of Marco Polo (+10)

7. Scythe (-4)

6. Capital Lux (-2)

5. Fantasy Realms - tako jednostavna, a tako dobra. :bravo

4. Unmatched sistem (+17)

3. Caper Europe - za mene ultimativna 2p kartaška igra, odlična produkcija

2. Five Tribes (-1) :sokiran

1. The Magnificent (+1) - kralj je mrtav, živio kralj. Eto, dočekali smo i taj trenutak. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 15):
M0byit's meAntomonDeniAliensbsmurfORnotpriroda15Satarashdendarii42samwise i još 5 korisnika
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 666 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2022. Edition

Post Postao/la Deni »

Moze malo pojasniti neke ulaske na listu tako visoko i naravno promjenu na vrhu?

Osobno, meni je Five Tribes i dalje broj 1. Ako mi ikad u gameplayu budu jednako drage, ne mogu podnijet taj estetski element Magnificienta.

Vidim da si ubacio dosta 3.x weight euro igara na listu. Welcome :D PS Jesi igrao T.Mars? Cudno da imas Ark Novu a nemas Mars na listi... No, sad kad si krenuo tim putem, par preporuka s moje strane: Crystal Palace, Bruxelles 1893, Root, Concordia, Woodcraft, Underwater Cities, Glen More, Heaven and Ale...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post:
dado
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1261
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3394 puta
 pohvaljen: 2020 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2022. Edition

Post Postao/la dado »

Deni je napisao/la: 17 pro 2022, 14:50 Vidim da si ubacio dosta 3.x weight euro igara na listu. Welcome :D PS Jesi igrao T.Mars? Cudno da imas Ark Novu a nemas Mars na listi... No, sad kad si krenuo tim putem, par preporuka s moje strane: Crystal Palace, Bruxelles 1893, Root, Concordia, Woodcraft, Underwater Cities, Glen More, Heaven and Ale...
Da, ove godine kao da je bio nekakav shift prema tim mid heavy eurima što se odrazilo i na listu. Iz nekog razloga su me počele više privlačiti. Valjda starim. :D
TM nisam igrao niti imam želju. Interes za nju mi je 0. :zbunjen
Od ovih što si naveo imao sam Heaven & Ale, ok je ali nije ostala, i Root koju sam uzeo jer sam igrao app i svidjela mi se pa rekoh ajde da probamo i fizičku igru ali nažalost otišla je iz kolekcije neodigrana jer ipak nemam ekipu za takvo nešto. 90% igranja mi je u 2p, a nije mi se dalo proučavati kak funkcioniraju 2p botovi za Root. Inače mi se sve u toj igri sviđa, i tema i produkcija i asimetričnost. Ako jednog dana naprave all in big box možda uzmem sve pa nek stoji na polici. :D
Ove ostale me (za sad) niti jedna ne privlače osim Woodcraft koju sam bio gledao ali ipak na kraju odustao.

Deni je napisao/la: 17 pro 2022, 14:50 Moze malo pojasniti neke ulaske na listu tako visoko i naravno promjenu na vrhu?
I sam sam iznenađen nekim novitetima u gornjoj polovici liste npr. Bitoku, GWT ili Tiletum koja je realno generični euro ali mi se jako sviđa flow i pitkost igre.
Lorenzo i Tzolkin su mi fakat došle niotkuda i oduševile, pogotovo Lorenzo, ni sam ne znam zašto.
Targi isto, rekoh ajde da konačno i to odigramo i oduševila me.
Coffee Traders me privukla od prvog trena kad sam je vidio i nije me razočarala.
Fantasy Realms sam dugo vremena slušao kak je super, malo sam bio skeptičan jer me Red Rising razočarala ali 31 partija ove godine sve govori. Jedna od rijetkih igri koje ću drage volje igrati više puta zaredom.
Caper Europe je Zee nahvalio i igra mi je kao da su je radili za mene. Uzeli stvari iz svih 2p kartaških igri koje volim i stavili u jednu igru.
Deni je napisao/la: 17 pro 2022, 14:50 Osobno, meni je Five Tribes i dalje broj 1. Ako mi ikad u gameplayu budu jednako drage, ne mogu podnijet taj estetski element Magnificienta.
Estetika The Magnificenta mi je bila jedan od razloga zašto sam je i uzeo. Ne znam, meni je taj artwork odličan.
Mislim da mi je u pitanju mala zasićenost Five Tribesom, a The Magnificent je baš super tu uletila unutra. Baš sam je prekjučer odigrao solo da vidim je li još uvijek to to i evo, pokazalo se da je.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
Deni
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 847 puta
 pohvaljen: 988 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2022. Edition

Post Postao/la Mago de Umago »

Mene najviše Scythe iznenađuje na ovoj listi. Nije mi nešto što bi ti igrao, a i tada ne bi rekao da ce biti tako visoko...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post:
dado
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1261
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3394 puta
 pohvaljen: 2020 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2022. Edition

Post Postao/la dado »

Mago de Umago je napisao/la: 17 pro 2022, 18:11 Mene najviše Scythe iznenađuje na ovoj listi. Nije mi nešto što bi ti igrao, a i tada ne bi rekao da ce biti tako visoko...
Ma Scythe volim od prvog dana, da češće izlazi na stol konkurirala bi za sam vrh. :)
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”