Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Teme vezane uz pitanja o poslovanju
Odgovori
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8440
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Post Postao/la grof »

Naravno, otvorili ste obrt/firmu kako bi nešto uprihodili. Stoga trebate omogućiti neku vrstu naplate kako bi vam ljudi mogli platiti za vaše igre. Tu imamo nekoliko opcija koje ljudi vole i koje bi po meni svi trebali koristiti ako žele povećati svoju prodaju. Ajmo nekim redom:

Uplata na račun
Prvu je spominjem jer je automatski imate čim ste otvorili svoj poslovni subjekt. To je direktna bankovna uplata na vaš žiro-račun. Banka će vam uzeti neku sitnu proviziju za svaku transakciju, ali to se ne može izbjeći. Ono bitno je što za ovu vrstu transakcije ne treba fiskalizirati račune. Da, račun treba izdati obavezno, ali on ne treba biti fiskaliziran u poreznoj. (O fiskalizaciji ću kasnije - nije to uopće strašno ni skupo)
Također vam savjetujem da vaši računi za plaćanje bankovnom transakcijom imaju na sebi onaj 2D barkod za brže plaćanje mobilnim aplikacijama. Time izbjegavate mukotrpno ukucavanje podataka za plaćanje nekog vašeg kupca.
Fizičke osobe baš ne vole ovaj način plaćanja. On je više rezerviran za poslovanje s drugim poslovnim subjektima. Bar po mom iskustvu.

Gotovina (keš)
Ako prodajete svoje igre na nekom štandu (Essen, Hrelić itd) očekujte kako će ljudi htjeti platiti vašu igru u novčanicama. Super! Samo u tom slučaju morate izdati fiskalizirani račun (to je onaj koji na sebi ima one ZKI, JIR, brojeve i QR kod za provjeru fiskalizacije). Što zapravo znači da vam u tom slučaju obavezno treba fiskalna blagajna, a one već koštaju neke novce.

Kartice
E, ovo je nešto što ljudi jako vole. Pogotovo danas kada je sve beskontaktno i brzo se obavi transakcija. I tu imamo u pravilu dva rješenja za nas male (oba sam koristio i oba dobro funkcioniraju). Jedno je da za kartična plaćanja otvorite i koristite PayPal Business, pa vam se novci slijevaju na vaš PayPal račun koje onda prebacite na svoj žiro-račun s vremena na vrijeme. PayPal funkcionira na webshopu, ali ne na štandu (bar mislim), a i morate plaćati provizije PayPalu po transakciji kartice i za transkaciju sredstava na vaš žiro-račun. Ja sam zbog toga tražio dalje i pronašao za sebe zgodno rješenje u fintechu VivaWallet. Oni mi nude kartično plaćanje preko plugina za webshop i POS terminal za beskontatnu naplatu na štandu putem običnog mobitela s NFC-om. I sve to skupa ne košta ništa paušalno nego se sve naplaćuje po postotku od transakcije (VivaWallet - cijene). Plus što ne moram uopće prebacivati sredstva na žiro-račun nego ih direktno koristim s računa VivaWalleta putem njihove besplatne digitalne kartice (još mi nešto sredstva i vrate ako to koristim).
Između PayPala i ostalih kartičara tu je opet bitna razlika: Iz nekog razloga koji je jasan samo našoj poreznoj račune naplaćene PayPalom ne treba fiskalizirati, a za ostale kartičare treba. Iako bi po meni bilo najbolje onda sve fiskalizirati pa ste ziher.
Ostali servisi za naplatu karticama (CorvusPay i sl.) traže mjesečne pretplate na servis koje se na malu prodaju uopće po meni ne isplate, pa ih neću niti obrađivati.

Pouzećem
Moguće je naplatiti svoje igre pri dostavi. To će podignuti cijenu vaše igre jer trebate uračunati i uslugu pouzeća od strane dostavljača. S time da vi preuzimate rizik nepreuzimanja pošiljke, pa se vama naplaćuje i povrat robe koja nije naplaćena. Osobno ne koristim tu opciju. Za sada mi sasvim dobro ide putem ostalih načina naplate. Koliko znam, također trebate fiskalizirati račune koje ispostavite dostavnoj službi kako bi vam oni prebacili sredstva na vaš račun nakon ovakve prodaje. Ako netko ima iskustva s ovim načinom prodaje, molim da se javi na forum i napiše nešto više o tome.

I to su vam uglavnom svi načini na koje možete naplatiti vaše igre. No, vratimo se mi na tu čarobnu fiskalizaciju koja je potrebna kod kartica i keša.

Fiskalizacija
Kao prvo, svi smo mi obveznici fiskalizacije kao takve što znači da u e-poreznoj moramo prijaviti svoje poslovne prostore, moramo izdavati račune po točno određenom slijedu i oznakama, te na njima imati sve potrebne podatke koje iziskuje Zakon o fiskalizaciji. No, ne trebaju svi računi biti fiskalizirani. Što to znači? To znači da gotovinske i kartične račune treba provesti kroz fiskalizaciju, odnosno da njih u bazu računa zavede porezna uprava. To je proces koji odrađuje vaša Fiskalna blagajna (uređaj ili aplikacija) putem internet veze.
Također, da bi se to iste uspjele trebate si u FINA-i nabaviti (kupiti) aplikativni certifikat za fiskalizaciju i on košta s PDV-om oko 50€ jednokratno i vrijedi vam idućih 5 godina. Fiskalna blagajna je još jedna stvar koja vam treba.

Fiskalna blagajna
Da bi izdavali fiskalne račune trebate imati fiskalnu blagajnu koja može ispisivati račune na onoj papirnatoj traci. Tu postoje razna rješenja za male poduzetnike u bankama ili kod teleoperatera koja se plaćaju na mjesečnoj razini kao pretplata, pa si sami procijenite treba li vam to i da li vam je to isplativo. Meni nije bilo, nego sam se odlučio na prilično povoljno rješenje korištenja on-line (SaaS) rješenja za sve moje brige oko računa, ponuda, vođenja knjigovodstva za moj mali paušalni obrt. Otvorio sam si uslugu Webračun koja ima sve to i verificirana je kod Porezne uprave. Webračun vam izdaje račune sa svim potrebnim sadržajem po Zakonu, iste po potrebi fiskalizira, a vi samo na njoj morate podesiti onaj fiskalizacijski certifikat koji ste si kupili u FINA-i. Webračun košta 10€ (s PDVom) mjesečno ako imate do 300 izdanih računa taj mjesec. Ako nemate, taj mjesec vas ne košta ništa. I s time ste si riješili sve vaše potrebe po pitanju izdavanja računa i knjigovodstva. Meni se to čini isplativim. Osim Webračuna postoji i Solo aplikacija (vrlo slična i s istom cijenom), ali ona nema mogućnost rada s više od jedne poslovnice. (Ja ih imam dvije: Jedna mi je moj ured, a druga je mobilno mjesto kad idem na štandove ili vršim prodaju na nekom događaju i sl.). I za Webračun i za Solo vam ne treba nikakav uređaj nego koristite svoj web preglednik, a na štandu svoj tablet/mobitel kojeg uparite sa nekim jeftinim POS printerom i kupite si termalne papirne trakice za njega.
I to vam je to. Ne trebate imati više ništa kako bi po zakonu, uredno naplaćivali vaše igre. Trebate ih još samo nekako dostaviti kupcima.

Dostava
Trpam i temu dostave ovdje jer nemam tu puno što napisati. Bitno je da si i dostavu stavite kao stavku na računu i naplatite je (ili poklonite) kupcu.
Igre uglavnom šaljemo kao pakete, pa si malo istražite što bi vam bilo povoljno. Cijene su cca 4-6€ po paketu. Kako gdje.
Od dostavnih službi razmatrao sam GLS, Eurosender, Tisak paket i Hrvatsku poštu.
Na kraju najviše koristim Hrvatsku poštu jer mi je to najjednostavnije rješenje zbog blizine njihove poslovnice. Iako sam čuo i dosta negodovanja po pitanju Hrvatske pošte, ja s njima nisam nikada imao problema i svi moji paketi uredno stižu na lokacije.

Također vrlo često koristim njihove Paketomate za distribuciju po HR. Isti su do kraja ove godine dosta jeftini i koštaju 2,64€ po paketu bez obzira na veličinu. Tisak paket isto ima pristojne cijene.

Naravno, igre možete dostaviti i osobno kupcima ako su vam u blizini dostave.

Eto, za ovu temu dosta! Pišite ako imate pitanja i vlastitih iskustva.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 2):
dadojuri006
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4966
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3590 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Post Postao/la sadistiko »

Ako se koristi WP i woocommerce, postoji od prije par mjeseci mogućnost naplata preko kartica, naravno uz naknadu, ali to može pomoći kod prodaje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
grof
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8440
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Re: Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Post Postao/la grof »

sadistiko je napisao/la: 19 lis 2023, 14:15 Ako se koristi WP i woocommerce, postoji od prije par mjeseci mogućnost naplata preko kartica, naravno uz naknadu, ali to može pomoći kod prodaje.
Vjerojatno misliš na ovo?
https://woocommerce.com/products/woopayments/

našao sam i cijene
https://woocommerce.com/document/woopay ... s/#croatia

Da sad vidim da mi se to pojavilo u WooCommerceu, ali ne mislim to koristiti jer ziher nema mogućnost da direktno iz njega povlačiš sredstva bez prethodnog prebacivanja na žiro-račun + meni treba nešto i za naplatu na štandovima. ;)

EDIT:
Sad vidim da taj plugin radi preko Stripe-a. Znam da je Stripe u HR bio u nekoj preview verziji dozvoljen, a negdje sam našao da nisu prebacivali sredstva preko SEPA protokola, pa su banke uzimale velike provizije za prebacivanje novca na žiro-račune.

Ima li netko iskustva sa Stripeom u HR?
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4966
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3590 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Post Postao/la sadistiko »

ma gdje si ti vidio to za Stripe?
Ja to nigdje nisam pročitao, piše da šalju pare direkt na tvoj bankovni račun, ali postoji problem ako ti primaš eure a neko ti poašelj neku drugu valutu pa još na to uzima proviziju banka za transfer valute
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8440
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Re: Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Post Postao/la grof »

sadistiko je napisao/la: 19 lis 2023, 22:31 ma gdje si ti vidio to za Stripe?
Ja to nigdje nisam pročitao, piše da šalju pare direkt na tvoj bankovni račun, ali postoji problem ako ti primaš eure a neko ti poašelj neku drugu valutu pa još na to uzima proviziju banka za transfer valute
Bilo je na Redditu negdje spomen o tome. Ali vjerojatno su to već i riješili.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Oilegak
Reactions:
Postovi: 46
Pridružen/a: 11 sij 2021, 08:53
Lokacija: Vis
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 56 puta

Re: Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Post Postao/la Oilegak »

grof je napisao/la: 19 lis 2023, 12:04 Između PayPala i ostalih kartičara tu je opet bitna razlika: Iz nekog razloga koji je jasan samo našoj poreznoj račune naplaćene PayPalom ne treba fiskalizirati, a za ostale kartičare treba. Iako bi po meni bilo najbolje onda sve fiskalizirati pa ste ziher.
Ostali servisi za naplatu karticama (CorvusPay i sl.) traže mjesečne pretplate na servis koje se na malu prodaju uopće po meni ne isplate, pa ih neću niti obrađivati.
Provjereno je da porezna PayPal uplate definira kao transakcijske i takve ih nije potrebno fiskalizirati.
A što se tiče VivaWalleta i ja ga koristim na prodajnom mjestu od ove godine i super funkcionira, ali... Skužio da neke kartice koje nisu iz europe ili EU ne prolaze, ne znam zašto ali morao sam uzeti i pos uređaj od banke jer sam par puta gadno izvisio zbog toga.
Ali što se tiče naknada, najmanje uzimaju, nema naknade za vođenje računa, imaš digitalnu karticu i možeš dobiti i fizičku mastercard karticu pa se može koristiti i na bankomatima.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8440
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Re: Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Post Postao/la grof »

Tako je. Ja ga koristim i za webshop i za prodaju na štandu i za sada mi je sve prolazilo. Fora je što ti još i vrate dio tih svojih naknada ako koristiš njihovu karticu za plaćanja direktno s njihovog računa što je meni zgodno. I podrška mi je OK. Čovjek mi se uvijek javi, čak me zna i nazvati da li je sve u redu. Zadovoljan sam s njima. iako gledajući Stripe, čini mi se da Stripe uzima 0,5% manje po transkcijama preko webshopa, ali nekako sumnjma da su to svi troškovi.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Oilegak
Reactions:
Postovi: 46
Pridružen/a: 11 sij 2021, 08:53
Lokacija: Vis
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 56 puta

Re: Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Post Postao/la Oilegak »

grof je napisao/la: 20 lis 2023, 10:39 Tako je. Ja ga koristim i za webshop i za prodaju na štandu i za sada mi je sve prolazilo. Fora je što ti još i vrate dio tih svojih naknada ako koristiš njihovu karticu za plaćanja direktno s njihovog računa što je meni zgodno. I podrška mi je OK. Čovjek mi se uvijek javi, čak me zna i nazvati da li je sve u redu. Zadovoljan sam s njima. iako gledajući Stripe, čini mi se da Stripe uzima 0,5% manje po transkcijama preko webshopa, ali nekako sumnjma da su to svi troškovi.
Za webshop je PayPal odličan jer kupac može platiti karticom, ne samo preko svog PayPala a tebi sjeda na PayPal račun i ne treba fiskalizirati ništa. Znači dvije muhe jednim udarcem. Imaš plaćanje i preko PayPala i karticama, a sve je Paypal u biti :D
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8440
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Re: Izdavanje igara u HR - 3: Naplata i dostava

Post Postao/la grof »

Ma znam, ali kako i tako imam otvorenu fiskalizaciju nije mi uopće problem fiskalizirati kartice. Tako da sam na kraju ostavio samo Viva Wallet za kartice. Kod PayPala si i tako moram sredstva prebaciti na žiro-račun, a tu mi onda uzimaju dodatnu proviziju.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Poslovni kutak”