top 10 precijenjenih igara

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 281 put
 pohvaljen: 766 puta
Kontakt:

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la marge »

a kolko si ti mado uopće odigral partija puerto rico, a kolko partija agricole?
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2284
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1183 puta
 pohvaljen: 1172 puta
Kontakt:

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la mado »

marge je napisao/la:a kolko si ti mado uopće odigral partija puerto rico, a kolko partija agricole?
Agricolu sam igrao 10tak puta ili malo vise. Igra mi je zabavna i izazovna, ali se mi je malo precijenjena. Tjerat te ici na sve dijelove farme tj. ograničava previše. Na kraju svi igrači rade isto. Početne karte su znale biti previše na sreću tj. jedan igrač bi dobio karte koje se međusobno povezuju i čine moćan kombo, a drugi igrač bi dobio loše karte. I ne volim takav tip bodovanja i tablicom i pisanjem na kraju. Ali mi je igra zabavna. Bila mi je dobra i u 2 igrača. Volio bih ju opet igrati, ali mi nije za drugo mjesto na Bgg-u.
P.Rico sam igrao 7-8x i svaki put mi je bio sve gori. Kao da igram po scenariju i još više ograničeno nego u Agricoli. Praktički pola vremena ne smiješ raditi kaj bi htio, jer pomažeš igraču ispred sebe i većinu vremena je najbolje uzeti Prospectora. Tema igre mi nije privlačna. Čak i kad sam pobijedio nisam osjecao zadovoljstvo niti mi je bilo zabavno tokom igre. Probat cu ga igrati jos jednom i bas svaki put birati prospectora pa da vidim koji ce mi biti krajnji rezultat :)
smi
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 10:57
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la smi »

mado je napisao/la: Praktički pola vremena ne smiješ raditi kaj bi htio, jer pomažeš igraču ispred sebe i većinu vremena je najbolje uzeti Prospectora.
Nemoj se ljutit, al ovo je potpuna nebuloza. Da, trebas pratit sto drugi igraci rade, da postoje patterni u igri, kao i u svakoj drugoj, narocito euru koji ima 0 hidden informacija, ali isto tak je igra mehanicki vrlo dobro slozena i ima gomila stvari za isprobat. Igram PR on and off vec nekoliko godina i jos uvijek ima stvari koje nisam probao sto se taktitke tice.
Avatar
Zoki
Reactions:
Postovi: 78
Pridružen/a: 25 ožu 2013, 12:49
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 19 puta
Kontakt:

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la Zoki »

Ove čisto subjektivne top liste ne doživljavam baš previše ali reći za puerto rico da je predvidljiv i da postoje samo dvije taktike je suludo. Svaka igra je posebna i drugačija od one prethodne. Odigrao sam 50-tak partija i ni jedna nije bila ista. Sve zavisi s kakvim ljudima igraš, kako će se netko otvoriti, koju ulogu će uzeti prije tebe, da li uloga koju ti uzimaš pomaže ili odmaže onome koji igra poslje tebe, da li netko ide na build, mass prodaction, prodaju, shipping.. Da ne pričam da moraš biti dva poteza ispred, kao u šahu. "Ako sad uzmem ovo, kasnije mi paše ono" Pa ti netko uleti i uzme nešto što ti poremeti planove. Mogućnosti su neograničene.....
Ovi su korisnici zahvalili autoru Zoki za post:
Killa
Avatar
Schism
Reactions:
Postovi: 102
Pridružen/a: 15 ožu 2012, 13:17
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 26 puta
Kontakt:

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la Schism »

Aktivnost u ovom threadu pokazuje zakaj su napravili podcast o tome, ako popljues hrpu dobrih igara, zagarantirano ces imat hrpu komentara.

A sto se tice komentara na Agricolu i PR (pricam o komentarima u threadu, ne u podcastu), mislim da samo pokazuju na neiskustvo igraca IMHO. Tvrditi da te Agricola uvijek tjera na isto, i da svi igraci na kraju zavrse na isti nacin samo pokazuje da ljudi nisu bas vicni smisljanju novih strategija i radije sljede "standardnu" strategiju. Ja sam Agricolu odigral vjerovatno vise od 100 puta, i najvise bodova ukupno je skupljeno kad bi neki igrac uspjel napraviti neki jako dobar combo koji je sve samo ne standardni. Uglavnom bi bio dobro plasiran ako uspjes poslozit nekakav combo, a s obzirom na broj occupationa i improvementa, broj comboa je beskonacan. Prema tome, tvrditi da je svi "moraju" igrat isto svaki puta nema bas smisla. Problem s srecom u dobivanju occupationa/improvementa vrlo lagano se rijesava draftanjem, te daje igri jos jedan aspekt.

Sto se tice PR, slazem se s ovime kaj je Zoki napisal. Mislim da PR nije igra koja ce se svidjet prevelikom broju ljudi jer je pre slicna sahu i pati od toga da manje iskusni ljudi mogu prakticki poklonit pobjedu drugom igracu samo zato sto su lose odigrali. Ono kaj je bitno shvatiti da njena popularnost proizlazi dobrim dijelom iz vremena kad je izdana, kad je svojim mehanikama bila porpilicno napredna.

Sve u svemu raspravljati o tome koja je igra dobra a koja nije, je isto ko i raspravljati o tome koji je auto bolji - medju njima postoje neke objektivne razlike u kvaliteti, ali na kraju se sve svodi na subjektivni dozivljaj igraca.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Schism za post (ukupno 5):
Vickoburazsadistikogrofmarge
Avatar
Zoki
Reactions:
Postovi: 78
Pridružen/a: 25 ožu 2013, 12:49
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 19 puta
Kontakt:

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la Zoki »

Schism je napisao/la: Sve u svemu raspravljati o tome koja je igra dobra a koja nije, je isto ko i raspravljati o tome koji je auto bolji - medju njima postoje neke objektivne razlike u kvaliteti, ali na kraju se sve svodi na subjektivni dozivljaj igraca.
Ovo +1
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3609 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la sadistiko »

Zapravo da! I ja se slažem
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 281 put
 pohvaljen: 766 puta
Kontakt:

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la marge »

Schism je napisao/la:Mislim da PR nije igra koja ce se svidjet prevelikom broju ljudi jer je pre slicna sahu i pati od toga da manje iskusni ljudi mogu prakticki poklonit pobjedu drugom igracu samo zato sto su lose odigrali.
ja volim šah, zato valjda obožavam i puerto rico :bravo
baba
Reactions:
Postovi: 106
Pridružen/a: 23 kol 2011, 11:50
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 10 puta

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la baba »

Ovdje bi malo trebalo redefinirati pojam "precijenjeno".

Naime ocjene na BGG-u se moraju uzeti sa veeelikom zadrškom jer (iako se radi o totalno zakon portalu) to je tipičan primjer pristranog uzorka. Velika većina najaktivnijih BGG usera su analitički orijentirani euroigrači koji (vjerojatno) često više pričaju o igrama, čitaju pravila, raspravljaju o raznim detaljima itd. nego što ih aktivno igraju. Evo npr. rating i broj glasača za "nasumični" uzorak igara:
  • Agricola (2.) - 32426
    Puerto Rico (4.) - 33957
    Power Grid (8.) - 28188
    Dominion (19.) - 35324
    --------------------------
    Space Hulk (94.) - 4645
    K2 (264.) - 3550
    Talisman (645.) - 3634
    Pictionary (2767.) - 3906
E sad da li je jedan Puerto Rico toliko bolji od Space Hulka? Da li ćete zaista toliko lakše na stol staviti Agricolu nego K2? Da li stvarno ima više ljudi koji igraju Power Grid od onih koji igraju Talisman? I je li Pictionary fakat toliko katastrofalna igra?

Koliko god volio BGG, njihove ocjene su isto kao da odete u menzu stožera neke političke stranke i tamo radite objektivnu anketu za koga će ljudi glasati na izborima. :)

Edit: Jedna stavka s kojom se apsolutno slažem: The Lost Cities. Ako moram birati jednu igru koja je toliko bolesno precijenjena na BGG-u onda je to ovo čudo. Mislim ok, igraću ju (ako baš moram), čak ju i imam u ormaru i nisam ju prodao (još) ali... "Idealna igra za parove"? "Jedna od najboljih igara za 2 igrača"? Srsly? I onda kupiš igru i skužiš da si platio preko 100 Kn za inačicu remija sa petom bojom i lijepim slikicama. :facepalm
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 937 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: top 10 precijenjenih igara

Post Postao/la miljenko »

A baš si izabrao nezgodne/pogrešne igre da dokažeš svoje stajalište....
baba je napisao/la:E sad da li je jedan Puerto Rico toliko bolji od Space Hulka?
Što se tiče Space Hulka, stvar je sljedeća - SH je limitirano izdanje, odnosno proizvedeno je samo određen broj kopija, i iz tog razloga će mu ocijena s vremenom samo padati. Vjerojatno ti je poznato da BGG dodaje fiktivne ocijene, jedinice i desetke svakoj ocijeni kako bi "srezali" ekstreme, i iz tog razloga igra s malim brojem glasnova nikada neće biti visoko rangirana...Nadalje, neznam dali si upoznat s cijelom pričom oko SH. Najme, SH je kratko vrijeme bio negdje oko 10. mjesta, no onda je Games Workshop zaprijetio masnom tužbom BGG-u ako ne skine sve materijale koje su korisnici kreirali - dodatne misije, slike, sve... jer su isti zaštičeni autorskim pravima. To je strmoglavilo rang igri jer je veliki broj korisnika iz revolta dao igri 1. Iako je u međuvremenu vračeni dio sadržaja, dio korisnika nije korigirao svoju ocijenu...
baba je napisao/la:Da li ćete zaista toliko lakše na stol staviti Agricolu nego K2?
Opet ovisi o društvu koje igra... I tu si u pravu, večini BGG korisnika se više sviđa heavy Agricola, nego light K2 - uključujući i ljudima s kojima igram... Tako da je u moje slučaju (a izgleda i u prosjeku) ta izjava točna - lakše je staviti na stol Agricolu...
baba je napisao/la:Da li stvarno ima više ljudi koji igraju Power Grid od onih koji igraju Talisman?
Ovdje si gledao samo Talisman Revised 4th Edition, boldao sam ti dio koji je bitan, najme postoji hrpa prijašnjih verzija igre... Igra je stara 20 godina...
baba je napisao/la:I je li Pictionary fakat toliko katastrofalna igra?
JE :bleh ... Iritantna je ako nisi pijan, napušen ili imaš 10 godina i ima roll and move mehaniku....
No da budem fer, BGG ipak ima preko 60 000 igara u bazi, tako da 2767. mjesto uopče nije loše...
Ovi su korisnici zahvalili autoru miljenko za post (ukupno 3):
dgalesic2000Killamarge
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”