Why New Games Top the BGG Rankings

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
ratnip
Reactions:
Postovi: 245
Pridružen/a: 12 pro 2017, 11:03
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la ratnip »

DarkDefender je napisao/la: 23 stu 2021, 11:45 @Deni BGG cak ima mehanizam koji se bori protiv toga da nova igra naglo skoci na ljestvici. Ne znam tocno koji je, ali koliko znam dio mehanizma je ubacivanje hrpu virtualnih ocjena 5.5. Tako da igra mora dobiti dosta dobrih ocjena da ispliva na vrh, ali ocito je ova Kickstarter histerija to poremetila.
BGG koristi varijantu opisanu u ovom članku:

https://www.evanmiller.org/how-not-to-s ... ating.html

i to je potpuno ok mehanizam, no nažalost nije otporan na navalu kritične mase KS shillinga.

Ukratko:
- iznimno popularna igra sa mass market karakteristikama (npr. Codenames) => jaaako puno glasova => raslojavanje glasova, tendencija prema razumnim brojkama (7-9), niži ranking
- iznimno dobra igra ali bez kritične mase glasova => prosječna ocjena, jako nizak rating
- niche igra sa kritičnom masom die hard fanova => poplava 10-ki, izbijanje na prvo mjesto

Znači formula za uspjeh na top listi - ciljano se ulizati dovoljno velikom podskupu geekova, nizaboga ne talasati prema nekom mass appeal-u i time privući publiku sa mlačnijim reakcijama. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru ratnip za post (ukupno 3):
DarkDefenderrealukakockica
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Dakle umro sam na "Correct solution" s ovog linka gore. Jednadžba u najmanju ruku izgleda kao nešto za warp engine. :) Evo ne znam, meni ocjene nikad nisu igrale ulogu, uvijek volim pročitati što ljudi imaju za reći i generalno volim pogledati osrednje scoreove ako ih ima. Naravno, na BGGu nema "recenzija" kao na Amazonu ili drugdje, barem ne tog tipa, ali najbolji pokazati kakvo je nešto se obično nađu na toj srednjoj ljestvici. Primjerice kod odluke hoću li si kupiti neku knjigu i sl. gledam što su rekli ljudi koji su dali ocjenu 3/5 ili tako. Oni na 5/5 su užasno biased najčešće, oni 1/5 su pissed off...

S igrama je malo teže jer, jelte, ako ti se ne da bunariti po BGGu ili Redditu uglavnom se moraš osloniti na neke recenzente, ali score same igre na BGGu je useless.
Ovi su korisnici zahvalili autoru CrazyBunnyGuy za post:
kockica
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 526
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 274 puta
 pohvaljen: 473 puta

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la DarkDefender »

Inace, navodno su ljudi puno bolji u ocjenjivanju po principu +/- nego u davanju ocjena.

Ja nikad na bgg-u ne trazim igru, uvijek je prvo vidim negdje drugdje, a tek onda opgledam bgg. Sama ocjena igre mi ne znaci nesto, ali ako je prosjecna ocjena igre dosta veca od geek ocjene (i ima malo ocjena) cesto znaci da se mozda tu krije neki gem.

Ono sto uvijek napravim na bgg-u je: Pogledam komentare ljudi koji su dali niske ocjene. Cesto se nadje neki pattern (npr. igra ima puno matematike) pa mogu skuziti je li to nesto sto ce mi smetati ili ne.

Ali najvise volim pogledati nesto poput rahdo, Game Night ili Before you Play jer najbolje dobijem dojam tako da pogledam neku partiju.

I ispada da su mi omiljene igre bilo gdje do cca 2000 ranka na bgg-u. Od top 100 igara ima mozda 20-ak koje bi uopce igrao, iako ima 5-6 koje bi mi bile u top 10-20 igara.
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 526
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 274 puta
 pohvaljen: 473 puta

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la DarkDefender »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 23 stu 2021, 13:37 gledam što su rekli ljudi koji su dali ocjenu 3/5 ili tako. Oni na 5/5 su užasno biased najčešće, oni 1/5 su pissed off...
Haha, moja metoda je potpuno suprotna od tvoje. :D
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

DarkDefender je napisao/la: 23 stu 2021, 13:59
CrazyBunnyGuy je napisao/la: 23 stu 2021, 13:37 gledam što su rekli ljudi koji su dali ocjenu 3/5 ili tako. Oni na 5/5 su užasno biased najčešće, oni 1/5 su pissed off...
Haha, moja metoda je potpuno suprotna od tvoje. :D
A mislim, pogledam ja i jedinice. Petice realno ne gledam otprilike znam što očekujem od nečega, zanima me negativno. Među jedinicama nađem puno gnjeva i ne mogu procijeniti što je objektivno. Na ovim osrednjim ocjenama nađem nekako najviše istine... :)
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 388
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 985 puta
 pohvaljen: 1011 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la realuka »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 23 stu 2021, 13:37 ali score same igre na BGGu je useless.
Korsiti ako je ocjena manja od 7 onda s igrom definitivno nešto ne valja, ima sigurno neki propust ili u mehanikama ili je nebalansirana. S tim da ne mislim da sve igre sa ocjenom 7+ su dobre
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post:
Mago de Umago
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la kockica »

Malo mojih razmišljanja.

Bgg ranking lista je dosta uopćena, može biti ok smjerokaz ali relevantnije su njene ocjene nego mjesta na rang listi. Kao i na imdb-u neću se ni truditi pogledati sve što je ocijenjeno ispod 6-ice, premda mi se letvica sve više diže i na 7-icuogromnom većinom se stvarno pokaže kao gubitak vremena, dok je sve ostalo lutrija, može mi i ne mora biti dobro, zašto bi tome bilo tako budem kadnije.

Sad teško mi je odrediti granicu, i to je dosta proizvoljno ali igre starije od 5, a svakako od 10, ako i dan danas imaju visoke ocjene svakako vrijede nešto. Pritom se ne trudim upasti u zamku sličnu na području muzike gdje se konzervativno zaklinjemo i slušamo samo muziku iz naše mladosti a da sve nakon toga je neslusljivo smeće ali čak mislim da takve tendencije generalno nisu svojstvene ovom hobiju, inače bi se zaklinjali u rizik, monopoly i slično.

Novije igre, pogotovo ako su kickstarter projekti, ali vrijedi i za igre nekih izdavača koje nisu najavljene na platformi KS-a, ali imaju veliku fan bazu ( kao primjer pada mi Stonemaier Games) nažalost često imaju nerealne ocjene ( kako fanovske tako i hejterske) koje osvanu dok igra još nije ni puštena u prodaju i bgg bi stvarno trebao blokirati opciju ocjenjivanja prije toga.

Problem sa bgg ranking listom mi je što je dosta uopcena, imamo neku sirovu podjelu na dječje, tematske i slično, ali mene osobno više interesiraju liste koje ocjenjuju top igre za parove i sl.

Govorimo i o životnim prioritetima, nije isto kada recimo nemaš ili imaš djecu a i koje su ti dobi djeca pa shodno tome tražiš igre ovisno o vremenu koliko im možeš posvetiti, s time da pod time podrazumijevam ne samo vrijeme igranja nego i kompleksnost same igre. Više će mi značiti recenzije i komentari ljudi s kojima dijelimo slične životne okolnosti nego opća ocjena cijele boardgame zajednice. Primjerice ne mogu doživjeti ozbiljnim ocjene heavy boardgamera koji ocjenjuju dječje ili obiteljske igre. Sve u sve radije prođem komentare ljudi koji ocjenjuju igre oko 5-ice da vidim na što imaju zamjerke i koliko mi je to relevantno ( kako rekoh one fanovske i hejterske ocjene mi nemaju nikakvog smisla)

U članku je spomenut primjer dominiona i LE. U toj kategoriji deckbuildera igrali smo prvo LE Alien, koji nam je, sad već blizu 100 partija još uvijek odličan, dok nam je Dominion, isproban par godina kasnije, dosadnjikav iako je bio prvi u tom segmentu. Vjerujem također da će se neki kleti u novije deckbuildere da su superiorniji od ovih navedenih naslova i neka je tako, za očekivati ili barem se nadati je da će se mehanike, tema, produkcijska kvaliteta i sl poboljšavati.

Postoje i neke opće tendencije, primjerice žena mi radi na poslu gdje se sve više orijentiraju prema samcima kojih je sve veći postotak među potrošačima (što je covid pandemija samo dodatno pojačala), a tome svjedočimo zadnjih godina i u segmentu društvenih igara koje sve više uključuju solo igranje ili su isključivo takve a koliko sam se načitao samo komentara kada sam tek ušao u ovaj hobi da to nema smisla jer nema veze sa pridjevom "društveno".

Zaključak je da se u ovoj hiperprodukciji igrači sve više specijaliziraju prema svojim životnim okolnostima i afinitetima i zašto ne i to spomenuti, financijskim mogućnostima i sl. te traže isključivo igre koje im i odgovaraju i shodno tome otud bolje ocjene za novije naslove, zato kod istraživanja i probiranja prije svega treba shvatiti u koju nisu spadaju igre. Vjerujem da je primjerice Twilight imperium odlična igračima koji se iživljavali na njoj ali ništa mi ne znači njena visoka ocjena kada znam da nije za mene/nas.

Što se tiče produkcijske kvalitete, činjenica jeste da ljudi pate od nje, ne znam u kojem postotku ali vjerojatno dosta visokom. Stvarno nemam ništa protiv estetike no ona je često u očima promatrača. To me često podsjeća i na vječne rasprave kod stripova, je li važnija priča ili crtež, super je kada su obje komponente izjednačene, ali osobno ću uvijek naginjati nešto većoj važnosti priče jer u protivnom dobijemo samo lijepe ilustracije ili slikovnice a isti dojam imam i za igre.

Dovoljno je vidjeti primjere samo na našem forumu gdje će ljudi na kickstarteru radije backati deluxe izdanja, koja što se igrivosti tiče nisu superiornija od standardnih izdanja, ili gdje imamo teme o pimpanju igara, gdje se igre ocrnjuju zbog izgleda a da nisu ni isprobane. Pritom ne govorim o slucajevima gdje neka pimpanja stvarno poboljsavaju funkcionalnost igranja nego isključivo o estetskoj komponenti ali čini mi se da imamo sve više preproducirane igre koje su samim time samo skuplje. No očito i takve igre imaju svoje tržište.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
priroda15Stips
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 582
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 672 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la Deni »

ako se nista nije promijenilo, samo jedinice ignorira. pa sad ekipa daje dvojke kad zeli nesto pokopati
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”