Kupovina igara preko interneta

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Fizzletop
Reactions:
Postovi: 31
Pridružen/a: 25 sij 2013, 13:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 6 puta
Kontakt:

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la Fizzletop »

www.frpgames.com

Moj najcesci diler (yeah, i am a game junkie)- doduse obzirom na cije postarina iz amerike i vrle hrvatske carinike koji obcino carine sve ko blesavi ukljucujuci shipping- preko bare se samo isplati narucivati ako nesto zaista zelite i to vise stvari odjednom.
Ako vec moram platit 70 dolara postarine za dvije igre, onda je bolje naruciti 4 jer je postarina u pravilu ista.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8449
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1592 puta
 pohvaljen: 2376 puta
Kontakt:

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la grof »

Da, carini se sve više i više imam neki blagi osjećaj, možda se to donekle ublaži kad uđemo u EU, jer ćemo onda bar plaćati samo razliku poreza iz izvozne i uvozne zemlje, bar što se nabavke iz ostatka Europe tiče...
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
smi
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 10:57
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la smi »

Ne placa se razlika u porezu. Placa se ili porez u zemlji iz koje proizvod dolazi ili porez kod primatelja, nema nikakve matematike izmedju.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8449
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1592 puta
 pohvaljen: 2376 puta
Kontakt:

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la grof »

smi je napisao/la:Ne placa se razlika u porezu. Placa se ili porez u zemlji iz koje proizvod dolazi ili porez kod primatelja, nema nikakve matematike izmedju.
Da, ali to nije u redu! Jer ako ti recimo kupiš robu u npr. Austriji, Sloveniji.. i uredno je izvezeš, te na uvoz platiš naš porez, onda imaš pravo povrata poreza iz zemlje od kuda si robu izveo.
Ono što želim reći to je, ako kupim igru vani i platim dostavu, onda bi bilo ispravno da mi je izdavač proda po iznosu umanjenom za visinu njihovog poreza (a to nitko ne radi!), te ja platim porez na igru pri uvozu. Tako sam zapravo platio cijenu igre uvećanu za razliku poreza:

cijena_igre - porez_izvoznika + porez_uvoznika = cijena_kod_kupca - to bi bilo OK! U drugom slučaju platim sva poreza i onaj kod izvoznika i onaj kod uvoznika.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
MoschuS
Reactions:
Postovi: 188
Pridružen/a: 01 stu 2012, 22:18
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la MoschuS »

grof je napisao/la:...
Ono što želim reći to je, ako kupim igru vani i platim dostavu, onda bi bilo ispravno da mi je izdavač proda po iznosu umanjenom za visinu njihovog poreza (a to nitko ne radi!), te ja platim porez na igru pri uvozu....
Nisam jos naletio na nekoga tko prodaje tako igre ali sam vec par puta kupovao iz ducana koji imaju takvu politiku, npr. base.com
Prilikom checkouta kad upises iz koje si zemlje ti, ovisno o tome, skine ili ne skine njihov porez. Naravno cesto posiljka prodje bez nase carine tako da se moze stvarno povoljno proci.
Mislim da je najgori trosak kod kupovine igara ogromna postarina zbog velicine same posiljke, tako da se trebamo svi klanjati Bookdepositoryu :D
smi
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 10:57
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la smi »

U vecini zemalja procedura kojom trgovac dokazuje da su prodali nekome van zemlje proizvod (pa time i maknuli VAT/PDV/kajgod) podrazumijeva zezanciju s lokalnim vlastima koju ne zele prolazit za cijenu jednog board gamea. Amazon.de ima interesantnu politiku recimo:
http://www.amazon.de/gp/help/customer/d ... =200223930
Ovi su korisnici zahvalili autoru smi za post:
miljenko
Boros
Reactions:
Postovi: 144
Pridružen/a: 07 ruj 2010, 20:18
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la Boros »

GamesLore uredno miče porez na checkout. Sa ShireGames sam imao isto iskustvo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Boros za post:
minko
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la thegrey »

Spelshop iz Belgije takoder makne porez ako kupujes izvan EU.

No, s obzirom da velika vecina shopova NE odbija porez ako kupujes izvan EU, grofova teorija ce funkcionirati u praksi. Iliti porez ce biti obracunat samo jednom :).

Ovako jos uvijek placamo porez dva puta zbog ovoga sto je smi napisao. Npr, Gamesinschatola iz Italije obracuna talijanski porez na cijenu no prilikom uvoza jos jednom platimo i ono sto nam obracunaju hrvatski carinici.
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post (ukupno 2):
minkoburaz
minko
Reactions:
Postovi: 31
Pridružen/a: 24 lis 2012, 14:07
Lokacija: Split
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 0

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la minko »

Boros i thegray, ove informacije su itekako zanimljive i hvala na njima! Ako itko drugi ima još takvih iskustava, samo dajte!
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Kupovina igara preko interneta

Post Postao/la thegrey »

Pardon.. ispravak - radi se o Sheepgames. (za Spelshop nisam siguran)
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”