Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3609 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

odličan opis, kako je krenulo, znao sam da će bit neki twist ;-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
realuka
slika
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 554
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 408 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kovacu »

sadistiko je napisao/la: 27 ožu 2022, 05:55 Moram priznati da mi https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... um-rise-ix nije pretjerano puno poboljšao igru. Baš nasuprot, dodatno je zakomplicirao pravila i produžio trajanje igre, ali za dosta....
Pogledo ovaj review danas


Na temelju istog necu ni kupovat ekspanziju, base game jer dobar i ovako, al za cijenu ekspanzije i sto su dodali/pogorsali istom mi nema smisla to kupovat.

Ove neke tocke nove ekspanzije koje je nabrojao su mi bas odbojne.
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 885
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 854 puta
 pohvaljen: 990 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

https://boardgamegeek.com/boardgame/120 ... ra-mystica

Prvi put nakon više od godine dana i prvi put otkad sam je kupio prije 2 mj. :mrgreen:

Igrali u 2p i nismo se uspjeli razbacati jer smo bili predaleko i skupo plaćali građevine, a energije ni za lijek. Sljedeći put stavljam početnu kuću tik do protivnika. :D

Što više reći, odlična kao i uvijek iako za nijansu više lajkam Gaiu.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3609 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

EDIT: Nakon druge partije koju smo odigrali sljedeći tjedan povlačim sve što sam ovdje napisao!

Sinoć smo isprobali https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -companies
Ne znam, do unazad sam skoro uvijek doživio da expanzija uglavnom poboljša nešto u igri, ali eto ovo je već drugi puta da smo se dosta razočarali.
Power Grid mi je inače dobra igra, sviđaju mi se i aukcije i kupnja i izgradnja, ali ako se i najmanje zeznuo u proračunu, bilo kad u igri, ako drugi igrači znaju kako se igra igra, izgubio si, pa moguće od prvog kruga jer je nemoguće nadoknaditi prouzročenu štetu. Također ako je netko pobjegao, još nismo uspjeli odigrati partiju gdje smo vodećeg igrača ikako uspjeli zaustaviti da bude prvi koliko god se trudili i na aukcijama i gradnjama da ga zagradimo.
E sad, nadao sam se da će ova expanzija malo ublažiti bijeg najboljeg igrača jer su u igri dionice svih kompanija, ali...

slika

Trebalo nas je bili 6, ali je u samom startu Dam morao ići kući tako da nas je ostalo 5. Prvo ni samom mi nije bilo jasno kako se točno igra ova ekspanzija jer su pravila dosta nejasno napisana. Nemaš više samo svoje novce, nego imaš svoje privatne novce koji su na kraju igre najvažniji, ali i novce od firme koju vodiš, ali to što si ti odlučio igrat neku boju, je bio zajeb. U ovoj verziji igre ti više ne igraš neku određenu boju, nego vodiš firmu u kojoj imaš vlasničku dionicu (imaš najviše dionica od svih igrača), nešto slično kao u Imperial i Imperial 2030. I tu smo se na početku dosta pogubili, ali kad smo i to savladali onda je došlo do drugog problema. Ovdje se redoslijed igrača uvijek odvija po vrijednostima dionica firmi, ali ta vrijednost dionica se nije skoro nikad mijenjala za vrijeme igre i jednostavno smo non stop igrali istim redoslijedom i onda oni koji su igrali Power Grid znaju koji je benefit one firma koja je zadnja na redu i može prva kupiti najjeftinije resurse i izgraditi prva generatore u gradovima (barem je tako u ovoj verziji igre). Dionice padaju samo kad netko proda neku od dionica, a rastu samo kad su sve dionice firme u opticaju, a to se dogodilo samo za jednu firmu na samom kraju, pogađate od firme pobjedničkog igrača. Nije mi to dosta dobro razrađeno i tu bi trebalo biti više muvinga na toj traci vrijednosti dionica i time i turn orderu.
Sve u svemu, svi smo dali ocjenu 7, a do tada oni koji su igrali Power Grid su uglavnom dali ocjene od 9 do 10.
Tako da, rado ću još jednom probati, mada vjerojatno i više, jer u ovoj expanziji postoje čak 3 varijante igre pa treba vidjeti i ove drugi dvije. Ako je tko igrao nek me uputi ako smo negdje nešto krivo igrali, ali bojim se da nismo.

EDIT: e da i ono najgore, kad se ubire para od napajanja strujom na kraju kruga, direktor firme bira hoće li pare sjest na radčun firme ili će podijeliti dividende vlasnicima dionica. Sve je to ok, ali ako daš dividende onda si ostao bez kinte za sljedeći krug igre. To mi nekako ne drži vodu.
Zadnja izmjena: sadistiko, dana/u 06 tra 2022, 10:50, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
Valsimdado
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 565
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 657 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vukozec »

sadistiko je napisao/la: 30 ožu 2022, 07:57 Power Grid mi je inače dobra igra, sviđaju mi se i aukcije i kupnja i izgradnja, ali ako se i najmanje zeznuo u proračunu, bilo kad u igri, ako drugi igrači znaju kako se igra igra, izgubio si, pa moguće od prvog kruga jer je nemoguće nadoknaditi prouzročenu štetu. Također ako je netko pobjegao, još nismo uspjeli odigrati partiju gdje smo vodećeg igrača ikako uspjeli zaustaviti da bude prvi koliko god se trudili i na aukcijama i gradnjama da ga zagradimo.
Prije par godina sam uspio natjerati svoju ekipu koja je tada igrala skoro isključivo Power Grid (pokupovali su sve žive mape) da se prebacimo na Imperial (i onda Imperial 2030) and we never turned back.
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 281 put
 pohvaljen: 766 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

Mago de Umago je napisao/la: 29 ožu 2022, 21:33 https://boardgamegeek.com/boardgame/120 ... ra-mystica
Igrali u 2p
hmm, u 28 odigranih partija terra mystice niti jednom ju nisam igrao u dvoje, a samo dvaput u troje, sve ostale partije bile su u četvero i u petero.. čak sam bio uvjeren da igra niti ne podržava igranje u samo dva igrača.. a gaia znam da može u dvoje ali u 16 odigranih partija niti nju nisam još igrao u dvoje, većina je partija bila u troje (13)..
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 885
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 854 puta
 pohvaljen: 990 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

marge je napisao/la: 30 ožu 2022, 11:20
Mago de Umago je napisao/la: 29 ožu 2022, 21:33 https://boardgamegeek.com/boardgame/120 ... ra-mystica
Igrali u 2p
hmm, u 28 odigranih partija terra mystice niti jednom ju nisam igrao u dvoje, a samo dvaput u troje, sve ostale partije bile su u četvero i u petero.. čak sam bio uvjeren da igra niti ne podržava igranje u samo dva igrača.. a gaia znam da može u dvoje ali u 16 odigranih partija niti nju nisam još igrao u dvoje, većina je partija bila u troje (13)..
Problem je sto nas nema toliko. :D Ili igram s jednim frendom ili s drugim, jos se nismo uspjeli poklopiti da bacimo nesto u troje. Jedan je nedavno postao tata, a drugi radi u Casinu i vikendom i nocne tako da se tesko poklopimo.

Moze se igrati u 2, li nije to to ako nema guzve.
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 281 put
 pohvaljen: 766 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

u dva igrača odigrajte radije Twilight Struggle ili Through the Ages.. a i Bora Bora je odlična u dvoje..
mi smo jučer odigrali Golem u četvero i onda jednu kratku Ark Novu također u četvero..
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 292
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 233 puta
 pohvaljen: 348 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Aliensb »

slika

Igrali smo Everdell, jako sam se veselio ovoj igri, a na kraju me nije apsolutno nicim oduševila osim vizualno i tematski, ne znam da li je razlog sto smo igrali u 4 igraca ili sto je nas troje igralo prvi puta, a vlasniku igre je bio 3. game ili je to to sto mogu ocekivati od igre, pa se nadam da ce se ljudi nadovezati na moj post da me razuvjere ili potvrde moje dojmove.

Engine building je prosjecan, ali to sam i ocekivao posto igra ima i druge mehanike.

Imao sam dojam beskorisnost karata cijelo vrijeme kako sam krenuo game sa 8 karata plus 8 zajednickih, plus sto smo imali 7 mjesta za stati gdje vuces barem dvije karte, plus neka za jednu, ova mehanika mi je skroz pala u drugi plan, još nisam doživio da u igri s kartama card draw ti nije bitan i da se olako rijesavas 5-6 karata da si samo ocistis ruku.

Worker placment gdje u 4 igraca uopce nije gužva za resurse, svako dobiva sto hoce i nemam onog dojma bas sam tamo htio ici, ako ti neko i uzme ima drugo mjesto koje nije puno losije ili se ovo ocisti sljedeci krug. zadnji krug sa 4 radnika nemam gdje ici osim po 2 boda...

Svima osim meni je ostalo 10+ resursa, ja sam zavrsio na 0, dvoje je imalo onog critera koji je davao do 6 VP za neke resurse, ali opet hrpa resursa koji ti ne trebaju i s kojim nemas sta, to mi je isto bilo novo.

Imam osjecaj da sam pobjedio bez da sam dobro odigrao vec samo zato sto sam na pocetku izvukao kralja i njegovu nastambu (castle ako se ne varam) i sto je jedan od igraca napravio zgradu da ako stanem mogu napraviti nesto za 3 manje resursa, kasnije sam to iskoristio i da napravim zgradu za kraljicu, ali nju nazalost nisam uspio useliti, ali sam kroz ekstra bodove od tog troje nakupio dovoljno bez da sam imao neki ekstra razrađen plan, bilo je nekog razmisljanja ali ni priblizno kao u nekim slicnim igrama.

Drvo smeta u 4 igraca.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Aliensb za post (ukupno 6):
dadoBojan1983PapavertanelornValsimKilla
slika
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 388
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 985 puta
 pohvaljen: 1011 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

@Aliensb

Prvo da odma kažem da nisam prevelik fan Everdella iako sam ga odigrao 20ak puta. I vjerojatno 90% igara sa Spirecrest ekspanzijom.

Igra ima svega po malo, set collectiona, tableu buildinga, engine buildinga, hand managmenta i resource managementa, ali je definitivno family game, i ako si u igru ušao očekujući eurogame nekog njemačkog ili talijanskog dizajnera naravno da te razočarala. I ako jesi zadovoljan sa svojim prvim gejmom, ali da si pobjedio jer si izvukao Castle i Kinga na prvom potezu sigurno nisi. Naravno zadnji potezi u base gameu su uvijek izrazito jednosmjerni, tko će prije izbaciti više kartica, slično kao i Wingspan base game, tko će prije krenuti lijegati jaja.

Ne znam kako su se bodovi kretali da ti kažem jel imaš još napretka bar u odnosu na nas. Isto tako ne znam kolko si eventa skupio, al ja dok nisam skupio 5 eventa u jednom gejmu nije mi se činilo da sam razvalio igru.
Ako vam je bilo previše resursa da možda niste proizvodili i na kraju drugog doba?

Ali ono kaj ti mogu reći da igra ima hrpetinu kombinacija za skupljanje bodova, pa kombinacije sa dolascima u tuđe gradove, pa Crane, pa Clockwork Tower, Cemetery, Sanctuary i još hrpa tog. Najveća kvaliteta igre su nekako hand-management i point salad, ostalo je meh u odnosu na eurogameove, a opet vrh za razinu obiteljskih igara, tako da je igra po meni daleko od loše.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”