Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3609 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

nisam nikad u Everdelu imao viška resursa, to mi smrdi na neš krivo igrano
slika
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 292
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 233 puta
 pohvaljen: 348 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Aliensb »

realuka je napisao/la: 01 tra 2022, 18:49 @Aliensb

Prvo da odma kažem da nisam prevelik fan Everdella iako sam ga odigrao 20ak puta. I vjerojatno 90% igara sa Spirecrest ekspanzijom.

Igra ima svega po malo, set collectiona, tableu buildinga, engine buildinga, hand managmenta i resource managementa, ali je definitivno family game, i ako si u igru ušao očekujući eurogame nekog njemačkog ili talijanskog dizajnera naravno da te razočarala. I ako jesi zadovoljan sa svojim prvim gejmom, ali da si pobjedio jer si izvukao Castle i Kinga na prvom potezu sigurno nisi. Naravno zadnji potezi u base gameu su uvijek izrazito jednosmjerni, tko će prije izbaciti više kartica, slično kao i Wingspan base game, tko će prije krenuti lijegati jaja.

Ne znam kako su se bodovi kretali da ti kažem jel imaš još napretka bar u odnosu na nas. Isto tako ne znam kolko si eventa skupio, al ja dok nisam skupio 5 eventa u jednom gejmu nije mi se činilo da sam razvalio igru.
Ako vam je bilo previše resursa da možda niste proizvodili i na kraju drugog doba?
Najvise sam isao na to da ju usporedim sa Arnakom jer su i jedna i druga u vrhu family igara, a ovaj mi je jako dobro sjeo.

Nismo proizvodili na kraju drugog doba, mozda su drugi jednostavno imali previse proizvodnje.

Bodova se ne sjecam 50-60 ako se ne varam, i samo 2 eventa, ostale basic su drugi pograbili, a jedini special do kojeg sam imao sansu mi je nestao pred nosom.
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 582
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 672 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

slika

https://boardgamegeek.com/boardgame/244711/newton

Solo, prva partija. S obzirom da interakcije u igri nema (osim par bonus tokena koji nestaju kako koji igrac prodje rutom) mislim da nista ne propustam iz iskustva igranja s vise igraca. Sama ta specificnost, mnoge ce odbiti od ovog suhog, tijesnog, ali vrlo pitkog eura.

Vec na prvu partiju vide se svi aduti i jake strane igre provjerenog autora. Varijabilni setup, hand mgmt, tableu building za jacanje akcija i planiranje idealnog redoslijeda pet akcija po rundi, osigurali su igri status mozgalice, koja ne kaznjava tijekom igre, ali bodovi se tesko sakupljaju, ako se smjer vrlo rano ne odredi.

U svakom slucaju, Tzolkin, Marco Polo i Lorenzo su mi drazi, jer imaju interakciju na ploci, blokiranje pozicija i sl., ali Newton je vrhunski proizvod za ljubitelje autora i zanra.

Moj redoslijed Lucianijevih igara:
Marco Polo 9.5
Lorenzo 9.0
Tzolkin 8.5
Newton 8
Grand Hotel Austria 7.5
Marco Polo 2, 7
Barrage 6
(Golem nisam igrao)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 8):
Mago de UmagoPapaverdadorealukasmurfORnotTeehee(R)tanelornmljeko
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3609 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

U subotu smo se okupili odigrat još jednom https://boardgamegeek.com/boardgame/342942/ark-nova

slika

Ne znam, već dugo me ni jedna igra nije ovoliko zaokupirala. Toliko mi se sviđa da sam išao odigrat i jednu partiju solo. Ova partija je bila baš napeta, igrali smo u troje i do samog kraja se nije znalo tko će dobiti. Ja sam cijelo vrijeme vodio u jednim i drugim bodovima, Dam Dam je imao hrpu sponzora s kojima se nadao skupiti bodove na kraju, a Čaks je bio negdje u sredini. Na kraju je dobio Čaks. Jedva čekam novu partiju i nije mi žao utrošiti 3 sata u ovu super zanimljivu igru. Čak je i naš Dam Dam igrao relativno brzo (ako znate koliko on troši vremena na njegov potez, onda je ovo bilo brzo brzo)

E sad, idemo na https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -companies
Prošli tjedan smo igrali prvi puta i sve nam to nije sjelo, a i evo zašto. ZATO ŠTO SMO SKORO SVE KRIVO IGRALI! :facepalm :facepalm :facepalm :facepalm :nee :nee :nee :nee
Pravila su jako loše prevedena na engleski pa nisam uopće sve to skužio kako se igra. Nakon konzultacija na BGG-u i ponovnog čitanja pravila uvidio sam greške i jučer smo probali ponovo u 5 igrača.

slika

Ovo sad je skroz druga priča od početka do kraja. Kad se isplaćuju dividende vlasnicima dionica onda se isplaćuje i samoj firmi i banci (ako su neke dionice u banci) i tad raste vrijednost dionica (to nam je falilo), pa se onda puno češće mijenjala vrijednost dionica i raspored igranja. Više u igri nije bit izgraditi čim više generatora i napojiti strujom, nego na mudar način izvući što više iz firmi koje najbolje stoje preko dividendi i na kraju igre iz vrijednosti dionica.

slika

I sve je bilo lijepo i krasno do zadnjeg kruga. :-D Tad je krenuo rušum!
Dam Dam, Čaks i Gera (naš novi igrač u grupi) su se urotili protiv Metalaha i mene. Prodajom dionica Metalove firme su srušili vrijednost dionica, pa kad smo nas dvojica uzvratili prodajom Čaksovih dionica, onda su oni pokušali srušiti i moje dionice. Nas dvojica smo onda kupili natrag dionice naših firmi pa smo barem malo ublažili gubitak. Tu smo potrošili sigurno preko pol sata dok smo se kupili i prodali što smo htjeli. Ipak postoji pravilo da kad jednu firmu prodaš, više ne smiješ kupovati od te firme, pa ne može to sve ići u nedogled, a i nemamo mi toliko novca da kupujemo u nedogled. Na kraju sam ja pobijedio sa 786 Elektra naspram Dam Damovih 783 Elektra!!!! Samo 3 razlike! A Dam Dam je vodio jako loše svoju firmu ali se u zadnjem krugu dočepao nekih boljih dionica i na taj način poboljšao svoju situaciju.
Ova ekspanzija totalno mijenja igru i sad smo se svi složili na bolje!
Do samog kraja se nije znalo tko će dobiti, niej cilj bjesomučno nabavljanje najboljih elektrana i širenje u nedogled, nego pametno ulaganje i širenje, a iz svega toga izvuči što više privatnog kapitala. Jako dobra igra sad!!!
Mislim da više neću ni igrati base game Power Grida nakon ovoga, a još postoje dvije dodatne varijante igre koje treba probat!
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 12):
tanelornPapaverValsimdendarii42dadoDenikockicamargesmurfORnotMago de Umago i još 2 korisnika
slika
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 411
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 682 puta
 pohvaljen: 312 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Killa »

U zadnjih mjesec dana smo bacili par partija https://boardgamegeek.com/boardgame/264 ... irst-light

slika

Euro worker placement igra u kojoj su radnici kockice koje rolaš i skrivećki rasporediš na svojoj ploči i onda nakon otkrivanja po turn orderu stavljaš jednu po jednu na zajedničke lokacije. Neke kockice ostaju na svojoj lokaciji do kraja igre, neke se vraćaju nazad.Turn order je ekstremno važan, pogotovo u 3 igrača gdje mi se čini da je igra najtjesnija. Igra je dobra, mada bih nakon 4-5 odigranih partija volio nekakav način rerolla. Postoje način koji omogućava flip kocke, ali ako nemaš sreće pločica koja to omogućava može doći tek pri kraj partije i ima ih malo. Ali, kako tebi tako svima i zato 'snađi se druže'. Odlična igra, nešto lošija od Marka Pola i Crystal Palace, ali ugodno sam iznenađen - meni daleko najbolja igra od Garphilla.

I jučer https://boardgamegeek.com/boardgame/174 ... um-empires sa Atlas ekspanzijom

slika

Šest igrača: Atlantida, Kartaga, Egipat, Babilon, Grčka, Rim. Svatko počinje iz svog malog kutka i lagano širi pipke po Mediteranu. Svaka civilizacija je različita, svaka ima neku šemu kojom krši pravila. Igra može završiti na 4 načina tako da omogućava različite stilove igranja. Borba je bacanje kockica, ali rijetke su bitke koje su baš izneneđenje - jedino u šta nisi siguran je da li si izbgubio ili ubio vojsku više. Na početku je Atlatida udrila po Rimu, a Kartaga i Egipat su imali prešutan dogovor tako da se Egipat utvrdio u Judeji i umalo pobjedio osvajanjem četvrtog legendarnog grada. Ali osujećen je i onda je počeo klasični antički hrkljuš - svak na svakog, muško, žensko, koza, konj, nije važno, samo deri. Na kraju su pobijedili grkljani sa klasičnom taktikom - huškanjem, a i dobro im je došlo to što su najjači u obrani otadžbine koju su još pojačali sa dodatnim herojem. Ne može se odigrati loša partija ove igre. Ne može.
Na BGG-u piše da partija traje 90-120min, nama partije nikad nisu ispod 4 sata, ali da su kraće nebi valjalo.


slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post (ukupno 12):
Mago de UmagoValsimpriroda15dadorealukaTeehee(R)kockicaDenisadistikosmurfORnot i još 2 korisnika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 582
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 672 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

Dragi su mi Circadiansi i solo. Mozda nije zamjerka, al rasporedit sve kockice unaprijed i kasnije se sjetit svakog poteza svakako je scenarij za koji bi najradje imao blokic i olovku sa strane.

Malo veca zamjerka ide u produkcijskom smjeru. Resursi su presitni (ili su meni ruke prevelike) i uzasno nespretni. Isto tako endgame tokeni sta su na rubu mape, tesko se iscupaju iz lezista mape. mogli su bit mrvicu uzi ili prorez veci.
Nije mi igra draza od Paladinsa, ali svakako je bolja od svih ostalih Garphil igara.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post:
dado
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3609 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Ovaj Mare Nostrum Empires gledam već neko vrijeme i nisam sto posto siguran jel to igra za nas pošto je više war game ako sam dobro skužio. A kod nas najbolje prolaze euro što čišći i suvlji u zadnje vrijeme.
slika
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 937 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la miljenko »

Imam ga ja pa možemo probat baciti jednom... Dobra je igra, jedino šta ljudi obično zamjeraju da se leader tuče (slicno ko u Inisu) tok neko ne uspije neprimjetno izgurati pobjedu...
sadistiko je napisao/la: 09 tra 2022, 22:33 Ovaj Mare Nostrum Empires gledam već neko vrijeme i nisam sto posto siguran jel to igra za nas pošto je više war game ako sam dobro skužio. A kod nas najbolje prolaze euro što čišći i suvlji u zadnje vrijeme.
Ovi su korisnici zahvalili autoru miljenko za post:
sadistiko
Avatar
MirekCro
Reactions:
Postovi: 135
Pridružen/a: 14 lis 2021, 10:00
Ima zahvala: 149 puta
 pohvaljen: 495 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la MirekCro »

https://boardgamegeek.com/boardgame/341 ... nd-edition
Nakon par dana igranja u 2 igrača danas odigrali u 3. Igra je odlična. Svidjela se ekipi, a kao bonus ženi se jako svidjela :mrgreen: . Problem je samo stvarao neadekvatni stol :D

Konačni rezultat je bio zanimljiv. Uspio sam pobijediti s 114, žena imala 112, a frend 106 bodova.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru MirekCro za post (ukupno 6):
dadoTeehee(R)sadistikoMago de UmagotanelornPapaver
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1031
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 786 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Glen More II

slika

Do sada nismo imali lošu partiju ovog gejma, odlican svaki put :)

Margraves of Valeria

slika
Zbilja nam je ispao iznenađenje game, cinio se stvarno nice i kao možda za nas najbolji fit iz Valeria serijala, i stvarno je oduševio svu trojicu jucer :D
Komponente super, art prekrasan, gameplay odlican!
Svatko ima svoj keep u kojem mu stane određen broj resursa(magic,wood,gems i stone) te najtova. Kako gradite castlove tako si možete osloboditi još par spotova.

slika
Postoji fame track na kojemu kad dobivate fame(gradnja dvoraca, pobjeđivanje monstera...) kako se dižete možete dobiti rewardove ispod tier I i II (morate platiti gold cost da možete proci mostic na sljedeci tier) te na kraju gejma vam za scoring više vrijede karte i ikone te frakcije(warriori, clerici, builderi i rogueovi) od 1-6 bodova. Te se tu nalazi groblje na koje dolaze najtovi kada umru u borbi te možete dobivati rewardove ako popunite stupce i retke, kada se groblje napuni onda svi odlaze nazad u barake.
Iznad se nalaze karte koje možete recruitat, defako iz ta 4 gilda i koliko smo vidli, nema loše karte.

slika

Na turnu možete raditi 3 stvari:
1.Odigrat kartu iz handa i birate da li radite gornji lijevi efekt, uglavnom vam govori da micete svog margrejva po mapi, na lokaciju koju dođete dobijete efekt te lokacije, šaljete najtove s lokacije na kojoj ste lokaciju dalje i dobivate efekt te lokacie, eventualno još nek iefektic ako se nalazi na karti.
Radite donji efekt koji uglavnom nije micanje ali vam ovisno o karti dalje opciju da dobivate gold, resurse, borite se s monsterima, odigravate najtove iz svog keepa na loakciju i dobivate efekt lokacije opet, te također zna davati i još neki slicni efekt svim drugim igracima i vama ako želite.

2. Gradite dvorac, koji košta sva 4 resursa na lokaciji, dobijete reward te lokacije te ikone za scoring na kraju gejma.

3. Ako vam je ostala jedna karta(makar ne mora), diskardate ju, povucete nazad cijeli hand, discardate s marketa jednu kartu i kupite ako želite kartu.

I u biti tako, svi se krecete po mapi, skupljate resurse, trošite svoj military i najtove s lokacije za borbu s monsterima(ako na lokaciji nije niti jedan najt nakon vaše akcije, automatski dolazi jedan iz baraka), gradite dvorce te deck buildate i skupljate setove i karte za scoring...

Valeria serijal je generalno jednostavniji, i ovo im je najkompleksnija igra ako se ne varam. I dok je frend objašnjavao pravila, onak, vidlo se ima tu mesa, i naravno tijekom gejma želite biti što efikansiji s lokacijama, a opet morate gledat što drugi rade i što mogu da možda baš ne naprave potez koji želite. Treba gledati da se ne zeznete i odete tipa kao ja negdje u kut, pa imate osjecaj da morate neefikasno trošiti akcije da se vratite gore.

Malo podsjeca na Raiders of the North sea, i ovo je toliko bolje, bar nama, Raidera smo se s razlogom rješili. Znaci nema glupog utjecaja srece i kockice o kojima ovisi dosta bodova. Ovdje su borbe skroz deterministicke, znate koliko vam powera treba, koliko imate i koliko možete dobiti te koji reward tocno dobivate. Jedini luck u gejmu je u biti s ovim tajlovima ispod fame tracka, kada uzmete neki s ponude sebi ne znate da li možda nužno s tim otkrivate nešto što taman fali protivniku,tipa taman banner koji mu fali za set. No s druge strane daje vam na razmišljanje, i kojem trenu želite dizat pame track i da li želite riskirat da nekome možda otkrijete nešto, te u biti da li on uopce može doci do toga obzirom na resurse koje ima.
Zadnja izmjena: smurfORnot, dana/u 14 tra 2022, 09:05, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 5):
sadistikodadoPapavertanelornrealuka
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”