Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3609 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

dobro majku mu, nije mi jasno. Imam Glen More prvu verziju igre i dok mi je igra ok, nije toliko super koliko svi pišu da je ova nova verzija. Pa me zanima, jel netko igrao i jednu i drugu da da neke usporedbe. Do sad sam bio stajališta da mi nova (poljepšana) verzija igre ako imam staru, a pogotovo ako pogledamo koliko nova košta. Pa eto, dobra dušo, otvori se...
slika
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1151
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 682 puta
 pohvaljen: 859 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Nuuq »

Ma odlična 😊
Znam da nema puno promjena pravila. Nema više puteva, samo rijeka, i ima čitav bord klanova. To nije bilo u prvoj verziji. Meni je taj bord možda i najbolja stvar, tako da vjerujem da je barem to puno poboljša. Odlična odlična igra.
slika
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vatanen »

Ja sam igrao obje, a imam prvu. I dok je druga svakako bolja, mišljenja sam da ne vrijedi razlike u cijeni. Da pojasnim:
Glen More je u duši mala igra, odn. 45-min vrlo pametni euro koji nema nikakvog smisla Kickstarter nabuđivati i pritiskati strukturu dok ne postane 90 min heavy euro. Dobro, stvar je osobnog ukusa što ja duboko mrzim modularne ekspanzije - ove dvije kutijice koje sam probao su zgodan twist, ali teško da bi ih opet tražio.
Ova dodatna ploča s grbovima jako podsjeća na talijanske dizajne i meni nije nužna za ovu igru - nije da smeta, ali ne mislim da igru čini puno boljom.
Druga edicija ima još jedan set collection sloj s nekakvim plemenitašima - zgodno, al može se bez toga.
Druga edicija doista ima jednu vrlo značajnu promjenu koja igru čini boljom, odn. strateški širom - mogućnost pregrađivanja već postavljenih tajlova čime strategija malog tabloa postaje mnogo izvedivija.
Art i komponente jasno sve.

E sad, ključna razlika između tebe i mene - meni je Glen More 10, tebi je ok. U tom smislu ja bih da imam para i da je nemam u grupi kupio dvojku, ali ti nemoj. Jer ako ti je prvi samo ok, drugi će ti biti ok+. Danas to ne bi trebalo biti dovoljno za kupnju.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post (ukupno 3):
sadistikotanelornmiljenko
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 657 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vukozec »

Konačno se prisilio svladati Pax Porfiriana, odigrao/započeo par partija online na Yucati. Nakon druge dovršene partije pala je i prva pobjeda.

Na forumu je Igor već postao zabavan izvještaj sa svojih par sesija: viewtopic.php?p=20744#p20744

Evo kako je izgledala moja pobjednička partija. Dobio sam američkog hacendada sa kojim sam se normalno odmah dao u uvećavanje profita. "Prvi milijun" je zarađen kroz špekuliranje, nakon prvih par rundi skoro sve kartice u marketu su imale moju zelenu kockicu na sebi. Nakon što je akumuliran temeljni kapital krenulo se u izgradnju poslovnog carstva. Izgrađene su banke i rudnici pod protektoratom federalnih snaga i američkog generala, ekonomija je cvjetala. Protivnik, bogati meksički senator Venustiano Carranza, je čini se odabrao Straw Man taktiku: odigravanjem u tom trenutku jalovih naračastih kartica na vlastite posjede gomilao je Outrage poene u grudge pileu. Kada je počeo uništavati vlastite banke samo da bi dobio još jedan Outrage poen, postalo je jasno da, premda je naizgled jak lojalist, sve karte baca na američku intervenciju. Boss Shepherd na to odgovara neočekivanom lukavštinom: republikanski načelnik Washington DC-a, rasist i plutokrat, sklapa savez sa - kim drugim nego anarhističkim aktivistima :)

Šalje Carranzi pobunjeničke trupe, preokreće režim u anarhiju i počinje skupljati Revolution poene, nadajući se da će mu veća rezerva kapitala osigurati prednost pred Carranzom. Povlači skup ali ključan potez: troši 16 zlata kako bi osigurao potporu predsjednika Wilsona i zabranio promjenu režima do sljedećeg puča (topplea). Carranza za to vrijeme i dalje nastavlja sa Straw Man taktikom i skupljanjem Outrage poena. Djeluje to pomalo naivno od njega (premda +1000 TrueSkill poena tog igrača sugeriraju da ne bi trebao biti neiskusan), jer premda iza leđa čuva 1 Revolution poen, prvi puč će se sigurno dogoditi u režimu Anarhije, a Shepherd nemilosrdno skuplja Revolution poene. Pojavljuje se prva Topple kartica. Shepherd kreće u pripremu puča, rasprodaje imovinu i potiče depresiju. Carranza pokazuje da ipak nije potpuno naivan: kupuje Topple karticu Shepherdu ispred nosa taman kad je ovaj imao sve spremno za puč (rastrošivši se u prehodnom koraku na osiguravanje potpore Katoličke Crkve). Vraćamo se u Pax režim, no Shepherd je u zatvoru, potpuno je devastirao vlastitu ekonomiju i lisnica je sada prilično tanka. Dvije nove Topple karte se brzo pojavljuju, kreće grozničava utrka s vremenom. Pritisnut besparicom, Shepherd se vraća svojim počecima: mešetaranju i špekuliranju. Rasprodaje sve što još može ili kupuje ispod cijene da bi odmah prodao za veću cijenu. Sreća mu se osmjehnula: još na vidiku nema kartice za promjenu režima u Američku intervenciju, no zato se pojavljuje pobunjenički partner koji mu uz malo podmazivanja može osigurati promjenu u Anarhiju. Carranza (ovaj put stvarno naivno) dozvoljava da Shepherd kupi tu karticu, nakon čega Shepherd više nema namjeru kupovati karte i mijenjati trenutnu ponudu marketa. Ipak, na začelju marketa pojavljuje se pobunjenički guverner sa Revolution poenom, zadnja slamka spasa za Carranzu koji ima dovoljno novca da kupi bilo koju karticu. Shepherd stavlja špekulacijsku kockicu na guvernera, no previđa da je u marketu i crna kartica koja dozvoljava besplatnu kupovinu bilo koje kartice. Carranza uistinu kupuje tu crnu karticu, no s njom umjesto Revolution poena, kupuje novi Outrage poen. Shepherd plaća promjenu režima u anarhiju i kupuje topple karticu. Game over, plutokrato-anarhisti odnose pobjedu :)
(da je Carranza kupio onaj Revolution poen vjerojatno bi partija sa istim ishodom završila u idućem krugu jer Shepherd je u rukavu čuvao potporu revoluciji od strane lokalnog generala)

slika

Odlična igra rocket scientista Phila Eklunda. Kombinacija igara poput 1960: Making of President i Twilight Struggle (sa možda čak i više tematskog flavora) i Race for the Galaxy s puno više interakcije u odnosnu na Race (barem bazični). U Paxu je interkacija neprestana, što opet pojačava taj tematski flavor turbulentnog razdoblja meksičke povijesti. Jedino kaotičnije od situacije u Meksiku tog doba što mogu zamisliti je situacija u kojoj idemo igrati ovu igru u šestoro i ja ju objašnjavam ostaloj petorici koji ju po prvi put igraju :)
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 14 tra 2022, 12:49, ukupno mijenjano 5 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 6):
LourdinsadistikokockicarealukaValsimtanelorn
slika
T0mo
Reactions:
Postovi: 161
Pridružen/a: 29 sij 2020, 07:47
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 162 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la T0mo »

Sinoć smo odigrali zadnju partiju https://boardgamegeek.com/boardgame/161 ... y-season-1.
Ukupno 18 partija.

Moja prva legacy i odlična mi je, to što je legacy joj je i jedina zamjerka :)
Šteta što se nema za kupiti neki reset kit nego je možeš čuvati na polici ili baciti.

Općenito mi se sviđa Pandemic, ali ovo je skroz druga razina.
Odlična tema, razvoj priče i balansiranje kroz partije.
Također ima poseban osjećaj igrati je u doba (sad već na zalasku) prave pandemije :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru T0mo za post (ukupno 3):
dadotanelornTeehee(R)
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1031
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 786 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Mislim ne znam za vas, ali nama partije glena nisu nikad 45min, to je više oko 2h partija i stvarno je dosta mozganja oko toga koliko skociti naprijed, što uzeti, gdje staviti plocicu, što mogu potencijalno drugi itd. Mislim može game biti stvarno brz ako ono, ne kalkuliraš i gledaš što i kako, ali mi ne igramo tako.
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vatanen »

Pa II svakako može trajati 2h, o tome i pričam. Jedinica da traje 2h table flipao bi. A i ne vidim kako.
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 885
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 854 puta
 pohvaljen: 990 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Danas je poseban dan. :ljubav

Nakon 27 odigranih partija u dvoje u 2022.g. konačno jedna partija u troje! Trebao je doći još jedan, ali je nakon posla stao na pivo i zalomio. :mrgreen:

Da stvar bude bolja ovo su dva skroz nova igrača s kojima još nisam igrao BG, ali imaju nekakvog iskustva od prije (Catan prije par godina, Pandemic, itd...), a znam ih preko MTG-a/FAB-a. :D

I šlag na torti - za taj neki kao intro sam se odlučio za igru koju jako volim, a zadnji put je igrao prije skoro 2 god. i ovo je prvo igranje otkad je u mom vlasništvu.

https://boardgamegeek.com/boardgame/124361/concordia

Jako su brzo sve pohvatali i kroz setup, objašnjavanje pravila i igru jedva da je prošlo 2h.

Ovaj jedan mi je par puta pred nosom uzeo karte koje sam planirao kupiti, ali na kraju sam ipak uspio dohvatiti nekoliko onih Saturnusa i raširiti se po mapi (40 bodova) što je donijelo prevagu i pobjedu 120-117-86.
Ovaj sa 117 je skupio nekoliko minervi i izgradio odgovarajuce gradove i tu skupio jako puno bodova, ali ostao kratak za 3 boda.
Ovaj sa 86 je bio na cugi nakon posla s onim koji nije došao pa se i nije dokazao. :mrgreen:
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 3):
dadoDenisadistiko
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Gordan »

sadistiko je napisao/la: 09 tra 2022, 22:33 Ovaj Mare Nostrum Empires gledam već neko vrijeme i nisam sto posto siguran jel to igra za nas pošto je više war game ako sam dobro skužio. A kod nas najbolje prolaze euro što čišći i suvlji u zadnje vrijeme.
Ma nije ni blizu (pravog) wargame. Ima tu dosta euro momenata jer je osnova svega imat dobre resurse. Area control, set colection (via production + bidding + conquest, al to zadnje je minimalno). Da, ima ratovanja, al treba bit pametan s tim, jer ako kreneš rokat prerano i neselektivno, nećeš ništa dobrog napravit za sebe.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post:
sadistiko
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 409
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 682 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Killa »

Trading in the Mediterranean u osnovi.

Mijenjaš dobra, kupuješ heroje, svjetska čuda, vojsku, brodove.
Vlast se mijenja, ali radnom narodu je uvik isto, sve priko njihovih leđa.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post (ukupno 2):
sadistikoGordan
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”