Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
wm_lsmm
Reactions:
Postovi: 108
Pridružen/a: 13 stu 2018, 13:26
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 59 puta
 pohvaljen: 184 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la wm_lsmm »

Ovaj post je mogao završiti u puno tema, npr Što ste zadnje kupili, ali kako su ovo Kickstarteri koji su nedavno došli, a davno plaćeni ipak je završio tu.

Prvi novi Kickstarter je Mind MGMT. Ja sam odrasla u obitelji gdje je doseg bio Monopoly-Rizik-Cluedo. Ušuljao se tu negdje i Scotland Yard i te igre su jednostavno odigrane i izigrane nebrojeno puta. Igrane su godinama, a Scotland Yard je igra koju i dan danas poželim odigrati s mamom i sestrom kao u dobra stara vremena, ali nakon toliko partija jednostavno više ne predstavlja neki izazov, niti zadovoljstvo. I tu dolazi Mind MGMT - hidden movement, deduction, coop… samo na puno višoj razini. Recruiter ide po Zanzibaru i recruita pristaše, a agenti ga pokušavaju uhvatiti.
slika
slika
slika
Svaki agent i recruiter imaju posebne sposobnosti, nikada ne saznaš točnu lokaciju recruitera, ali svaki njegov drugi korak saznaš koliko je pristaša skupio. Pristaše može skupiti samo na određenim lokacijama u gradu, ali ako agenti deduciraju koja je to lokacija onda recruirer više ne može tamo skupljati ljude. Igra je jednostavno sve što smo htjeli da Scotland Yard bude, iako to nismo ni znali.
Šećer na kraju… SHIFT.
slika
Kada se igra s istom skupinom igrača i jedna strana često gubi, ta strana može otvoriti dodatnu kutiju u kojoj pronalazi karte koje mu pomažu kako bi mu bilo lakše u daljnjim partijama. Na taj način igra sama balansira težinu prema igračima. Takvih dodatnih kutijica ima puno, rekla bih da bi drugim igrama ovo bila jedna (vjerojatno i više) ekspanzija.
Ukratko, apsolutno svaka preporuka svakome tko voli ovaj tip igara.


Druga kutija je zauzela više nego solidno mjesta na polici - Everdell : The Complete Collection. Kupila sam ju samo na račun base gamea, niti jednu ekspanziju nisam igrala prije nego je Kickstarter došao. Općenito, ako je igra lijepa, ima velike šanse da mi se svidi. I obrnuto, ako igra nije lijepa vjerojatno mi se neće svidjeti. Naravno, to nije isključivo. Ima igara koje su prekrasne, ali me nisu osvojile, npr. Inuit: the Snow Folk. Kako god, Everdell je prekrasan i mene je osvojio.
slika
Od ekspanzija je za sad odigran Spirecrest i Pearlbrook. Spirecrest vodi crittere na ekspediciju, a na igru počinju utjecati negativne vremenske prilike ovisno o godišnjem dobu. Te restrikcije definitivno unose malo kompleksnosti u igru, ali s obzirom da je meni ovo chill cozy igra nisam sigurna da želim takve restrikcije. Na tom putovanju vaši critteri mogu pronaći velike crittere koje u ostatku igru mogu jahati pomoću priloženih sedla. Pearlbrook nas vodi u riječne avanture i uvodi novi resurs u igru - bisere. Svaki igrač dobije dodatnog žabu ambasadora te upoznajemo nove riječne crittere i građevine. Ostale ekspanzije još nisu isprobane. Sviđa mi se što su sva proširenja u istoj kutiji, ali mi se insert ne sviđa previše, mislim da je kutija mogla biti manja, a i strah me da će mi nakon nekoliko partija vaditi veliku kutiju postati prevelika tlaka.

slika
slika
slika


Vizualno, drveni meeples su prekrasni, a u igri su priložene i naljepnice za meeplese. Koliko god padam na te vizualne fore, toliko i nisam bila sigurna želim li lijepiti naljepnice na meeplese. Naljepnice jednostavno nisu na onoj razini na kojoj sam očekivala da će biti. Nakon dosta promišljanja i uspoređivanja slika meeplesa sa i bez naljepnica, ipak sam ih odlučila zalijepiti da ih isprobam, kada su već tu. Javim kada se sama sa sobom odlučim je li to bila dobra odluka ili ne. Čula sam dosta jako zadovoljnih ljudi, ali i onih kojima je igra meh. Meni je sve samo ne meh, igra mi je jako draga i uvijek ju je užitak igrati.

Ovi su korisnici zahvalili autoru wm_lsmm za post (ukupno 16):
roverandomdendarii42tanelornPapaverdadorealukaMago de UmagoTeehee(R)Valsimsadistiko i još 6 korisnika
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3608 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

wm_lsmm je napisao/la: 09 pro 2022, 09:34 Sviđa mi se što su sva proširenja u istoj kutiji, ali mi se insert ne sviđa previše, mislim da je kutija mogla biti manja, a i strah me da će mi nakon nekoliko partija vaditi veliku kutiju postati prevelika tlaka.

Čula sam dosta jako zadovoljnih ljudi, ali i onih kojima je igra meh. Meni je sve samo ne meh, igra mi je jako draga i uvijek ju je užitak igrati.

Mene isto muči taj problem. Već sam prije uzeo 2-3 igre sa svim živim expanzijama da bi na kraju zaključio da nisam još dovoljno puta odigrao osnovnu igru pa da bi krenuo na expanzije. A i muka je s ovom kutijom. Do sad najveća mrcina u kolekciji definitivno.
Meni je igra onak onak. Žena je voli ali pitanje koliko ćemo puta odigrati baš sve iz nje.
slika
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 256
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 279 puta
 pohvaljen: 324 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Minsc1610 »

Iskreno ja mrzim velike kutije kod igara, i u zadnje vrijeme ne želim ekspanzije jer mi ubiju igru koliko god da su dobre i igra i ekspanzija. Taj dodatni napor ponavljanja i učenja šta radi koja exp, divovske kutijetine koje ne znam di bi s njima i setup od pol sata - ubije me. Thunderstone Quest mi je solidna igra koju volim igrat jer mi je sva fensi šmensi i lijepa i onak bez puno stresa i drame - no igrao je zadnji put prije dvije godine jer kad dohvatim one dvije kutije od po pet kila svaka dođe mi da odem u teretanu a ne sjesti za stol igrat se. A kad otvorim kutije pa vidim 12000 karata odmah harakiri. Wingspan sam uništio ekspanzijama. Quacks ajme majketi pa tamo ima dijelova s kojima mogu složiti mozaik majke Hrabrosti. I da dalje ne duljim - prestao sam sa ekspanzijama jer mi ne čine radost, samo me rješavaju mog completionst OCD kojeg očito treba kirurški odstraniti. Everdell vanilla mi je divan i takvog ga igram.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Minsc1610 za post (ukupno 7):
blahblahdendarii42DarkDefenderShichSatarashedvinustanelorn
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 526
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 274 puta
 pohvaljen: 473 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la DarkDefender »

Potpuno se slazem. Iako ja nikad nisam nesto puno cijenio ekspanzije, isto sam se zaletio s par Big Boxova. Meni je Kingdom Builder jedna od drazih igara. Nisam ju igrao zadnje 2-3 godine jer imam big box i neda mi ga se nigdje nositi. Iz istog razloga sam odustao od backanja novog Castles of Burgundy. Cak sam poceo i lose gledati na kickstartere koji automatski nude i dosta expanzija (poput Queen Games) jer imam osjecaj ko da igra nece biti dobra ako uzmem samo osnovnu igru.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post (ukupno 2):
tanelornsadistiko
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1031
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 786 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Nije mi se jednom desilo, super nam je game, nabavimo ekspanziju, odigramo jednom dvaput i više ne igramo...da ne govorim o tome kako su cijene ekspanzija generalno jako napuhane naspram bazne igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 2):
Shichtanelorn
Butch
Reactions:
Postovi: 252
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Butch »

Dobre igre ne trebaju ekspanzije. Change my mind.
Officer Barbrady
Reactions:
Postovi: 80
Pridružen/a: 03 pro 2019, 17:24
Ima zahvala: 54 puta
 pohvaljen: 40 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Officer Barbrady »

Ne trebaju, istina. Samo nema zarade dodatne :D
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 582
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 671 put
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/350 ... uth-tigris


slika


Prvo i bez daljnjega skidam kapu dizajnerima. Uspjeli su set collection igru poslozit u toliko slojeva da te igra posteno išamara na prvu. Having said that, pretjerali su. Ikonografije je nikad vise i akcije su razbacane na sve strane, tako da sam cijelu partiju proveo u obrnutom redoslijedu nego sto inace radim u igrama: prvo sam morao promozgati sta zelim odigrati, a onda bi trazio po "mapi" gdje to mogu odigrat i tako cijelu partiju. Iz nekog razloga nikako logicno nisam mogao povezati gdje koje karte kupujem niti popamtiti ostalih 12 akcija (plus mjesta za dice placement u vlastitom tableu).

Ne mogu rec da je igra losa, odlicna je, ali mene ovo apsolutno ne privlaci. Prvo, kao sto vidite na slici, za ovu igru staviti na stol, ni ovaj "pro" stol nije dovoljan; drugo cijelo vrijeme imam osjecaj da igram set collection igru bez ikakvih drugih mehanika i znam da cu na kraju samo pobrojati simbole - nekako mi to nije dovoljno za dva ipo sata teske torture. No, opet kazem, vrhunski su ovo zamislili, ali imam filing da su zakomplicirali samo da zakompliciraju.

Vjerujem da se nitko nece razocarati s igrom, no nisam siguran da ce bas svima sjesti da joj se vracaju.
Zadnja izmjena: Deni, dana/u 16 pro 2022, 08:34, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 8):
dadosadistikorealukakockicasmurfORnotKillaPapavertanelorn
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 526
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 274 puta
 pohvaljen: 473 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la DarkDefender »

Deni je napisao/la: 15 pro 2022, 23:21 Prvo i bez daljnjega skidam kapu dizajnerima. Uspjeli su set collection igru poslozit u toliko slojeva da te igra posteno išamara na prvu. Having set that, pretjerali su. Ikonografije je nikad vise i akcije su razbacane na sve strane, tako da sam cijelu partiju proveo u obrnutom redoslijedu nego sto inace radim u igrama: prvo sam morao promozgati sta zelim odigrati, a onda bi trazio po "mapi" gdje to mogu odigrat i tako cijelu partiju. Iz nekog razloga nikako logicno nisam mogao povezati gdje koje karte kupujem niti popamtiti ostalih 12 akcija (plus mjesta za dice placement u vlastitom tableu).
Nisam je jos igrao, ali tocno sam takav osjecaj imao prema playtrough videima sto sam vidio. Zelis odraditi neku akciju, imas bar 2 potpuno odvojena seta uvjeta koje moras zadovoljiti. Jedno je da uopce postavis workera / kockicu, a na potpuno drugom mjestu cijena same akcije. Imam osjecaj ko da za svaku akciju moram proci 5 koraka po cijeloj mapi da skuzim je li mogu to napraviti.

Paladini su imali slicni stvar, ali ovdje mi se cini jos dosta kompleksnije.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post:
Deni
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1031
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 786 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Cini se boljka dosta igara danas, kompliciraj samo da zakompliciraš, bez da je nužno dobra komplikacija za player experiance. Mislim u visocntima su neke stvari nepotrebno zakomplicirane i neka sitna pravila tu koja su stvarno relativno nepotrebna, a postoji dobra šansa da ceš zaboraviti na njih ako ne igraš game cesto.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
Deni
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”