Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 388
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 985 puta
 pohvaljen: 1011 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

Što se tiče Wayfarersa, ova igra je jedna od rijetkih koja kao da je imala nešto Lacerdasto u sebi, ali to se ispostavilo da je samo broj opcija i ikona, i ništa drugo, Graphill je pretjerao i nije uopće streamlineao nešto što je moglo biti super.
Deni je napisao/la: 15 pro 2022, 23:21 prvo sam morao promozgati sta zelim odigrati, a onda bi trazio po "mapi" gdje to mogu odigrat i tako cijelu partiju.
Ovo je najveća istina, igra ima 50+ ikona, i ništa nema nekog velikog smisla, sve je maksimalno nepregledno.
Deni je napisao/la: 15 pro 2022, 23:21 drugo cijelo vrijeme imam osjecaj da igram set collection igru bez ikakvih drugih mehanika i znam da cu na kraju samo pobrojati simbole - nekako mi to nije dovoljno za dva ipo sata teske torture.
Da, odluke su teške na svakom potezu, ali imaš osjećaj da nisu značajne, uzmeš taj jedan gameend bonus scoring karticu koja ti se dupla i sigurno je da ćeš samo to stići napraviti, i to jedino ima smisla staviti pod karticu na starting ploči, jer se bar kod nas za stolom maksimalno rusha gameend, i za razliku od Pfiesterovih igara nisam stekao dojam da to ovdje dovoljno nagrađuje i ima smisla. Bolje je 'tankirati'.

Kad se sve zbroji i oduzme i uzmu u obzir stvari da su promo kartice različitih boja od base gamea, neupotrebljiv insert (ali to je postao standard u industriji), količina prostora i nepreglednosti za set collection, te ta glavna traka koja je apsolutno nebitna, a pozitivne stvari taj worker placement sa uključenim uzimanjem kartica i 'utjecanjem' na kartice i dice manipulation, to očekuješ od izdavača koji izdaje svoju prvu ili drugu igru a ne 15. ili 16.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post (ukupno 4):
KillakockicablahblahDeni
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 885
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 854 puta
 pohvaljen: 990 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Imam igre koje sam uzeo u 01/2022 i još stoje u celofanu, a https://boardgamegeek.com/boardgame/345 ... eotihuacan smo odigrali doslovno isti dan kad je stigao. szbunjen

Već smo imali dogovorenu partiju Ark Nove i rekoh uzet ću sa sobom FoT ako nam se bude dalo kasnije odigrati. Tako je na kraju i bilo...
Pospremili Ark Novu i izvukli FoT iz celofana. Otvorio kutiju, pomirisao ju i u sebi rekao "I love the smell of fresh cardboard in the evening."

Inače uvijek pripremim doma novu igru, uglavnom preko nekog yt tutoriala, ali kao ovaj put ću kroz rulebook. I nakon 3 min rulebooka upalio sam youtube...

Ovo je baš jedan lijepi filler, baš ono kad ti se igra još nešto, a nemaš vremena za još 2h brainburnanja.
Lijepi WP i tile laying game.
5-6 workera svakome, ovisno o player countu, svaku rundu se škartira jedan worker i to mi je izgledalo bzvz, ali iskreno na kraju ni ne bi imao baš puno posla za preostale workere jer se player board uglavnom popuni.
WP pozicija daju extra akciju prvom koji plasira workera na nju, a broj workera koji se postave određuju jačinu akcije (broj workera + početni tile na kojem je nacrtana akcija). Tako s 1 workerom igraš jačinom 2 do max jačine 4 ako postaviš 3 workera. Ralunaju se i tuđi workeri tako da npr možeš staviti jednog za jačinu 2, protivnik kasnije gore jednog za jačinu 3 i opet ti jednog workera za jačinu 4. Na nekim poljima možeš i sa jačinom 2 odigrati akciju kao da si jačinom 4 odigrao, ali ćeš platiti razliku u određenim resursima.
Svaki igrač ima svog arhitekta koji se kreće ukrug i on određuje polovicu u kojoj možeš "igrati tetris" s tileovima i to je dosta bitno jer se na kraju scora broj piramid tileova u svakom kvadrantu i građevine odgovarajuće boje u istom kvadrantu pa kad bi mogao svaki put staviti sve gdje god želiš ne bi imalo smisla.
Isto tako player board ima naslikane maske i prvi igrač koji pokrije set jednih maski dobije odgovajući mask tile koji donosi VP, a kako je limitiran broj tih mask tileova s različitim brojem VP-ova i funkcioniraju po principu "tko prvi njemu đevojka" u startu je velik fokus na tome, a opet ne bi bilo smisla kad bi baš svaki potez mogao pokrivati sve i svugdje.

slika

slika

Mislio sam da je igra puno manja, ali je standard B&D kutija, samo malo lakša.

Ja zadovoljan. Inače sam više za heavy igre i radije igram 1,5h+ nego nešto od 20-30 min i koncept fillera mi je do sada bio nepoznat (ponekad bi odigrali 2 igre i to bi bilo malo too much), ali vidim da sam bio u krivu. Vjerojatno će biti opcija svaki put kad budemo imali vremena.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 8):
dadorealukaDenisadistikotanelornedvinuskockicaneoch
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 582
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 671 put
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/369282/rise

slika

Po dizajnu kutije, covjek bi rekao jos jedan suhi euro. A zapravo, ova igra zasluzuje veselije boje i totalni reskin.

Ako volite tech tree mehanizam, ovo je doslovno samo to. Nema nista izvan toga. 10 ploca na kojima se pomicete gore (na dvije i dolje, u negativn3 efekte/bodove) i tako 12 rundi.

OKish je moment sa selekcijom akcije. Kasnije akcije su skuplje, ali triggeraju sve evente koji su nize od te akcije.

Postoji i chainanje pa se zna dogodit da se izgubi pojam u brojanju koliko "akcija" ste odradili, ali dobro, to je mali minus.

Najveci minus je sto igra zapravo nije igra, vec predlozak za igru. Ne vidim kako ova mehanika moze biti glavni mehanizam, kad je zbog kolicine trackova i randomnessa s mogucim akcijama, apsolutno nemoguce ista planirat. Vise se nekako stvari događaju slucajno tj isprovocirano. Strategija nula. Izbori su ociti i nadmetanje u bodovima je monotono.

Tak da... slobodno zaobidjite. ne znam bi li ovo ikom preporucio.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 4):
dadosadistikokockicaKilla
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1277
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3433 puta
 pohvaljen: 2047 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

@Deni A Ultimate Railroads?
Ta mi je nešto u zadnje vrijeme bila zapela za oko. :D
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 582
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 671 put
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

Da, igrali smo i to, al to je starija igra pa sam mislio da ju svi vec znaju. Igrali smo German Railroads. Prije zavrsnog bodovanja bili smo u bod, na kraju su mi pobjegli 50ak bodova, a njih dvojica u par bodova razlike. S obzirom da su imali preko 400 bodova (da....cetri stotine) mogu reci da je igra dobro izbalansirana.

Igra je dobra. Pravila su jednostavna (worker placement), brojanje bodova na kraju svake runde takodjer ide brzo. Nema tu nekog pretjeranog mozganja, bas je pitko sve, ali ipak treba brzo uhvatiti ritam i krenuti sa zetvom bodova. Vrlo je to sve skupa abstraktno, sto mi zbog teme (i velicine kutije) kontrira onom na sta sam navikao za abstrakne igre, ali to je krajnje subjektivno.

U svakom slucaju, mapa za dva igraca je jos tijesnija, tako da vjerujem da se dobro scale-a. Veselim se probati American Railroads koja ima neku vrstu dionica. Zvuci zanimljivo.

Svakako, dobra igra, nemam nesto lose za istaknuti. Ako volis point salad, koji je jednostavniji od Burgundije, koji nema chainanje akcija (uz par iznimki), a opet te drzi na rubu sjedalice, jer znas tocno na pocetku runde koja polja moras odigrat da bi odradio progress, ali ne znas hoce li sve biti dostupno dok ponovo dodjes na red :D onda si kupi :mrgreen: :thumbs

slika
Zadnja izmjena: Deni, dana/u 22 pro 2022, 11:01, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 4):
kockicaPapaverdadoKilla
slika
docich
Reactions:
Postovi: 338
Pridružen/a: 20 sij 2012, 09:25
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 156 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la docich »

Odlicna igra. Ovr god sam ju probao i odmah kupio sa svim exp. German railroads mi je bolji od american. To mi je def igra 2022

Poslano sa mog SNE-LX1 koristeći Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru docich za post (ukupno 3):
kockicaDenidado
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 939 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

Igrao sam svoju 25. partiju omlijene mi Dune:Imperium, prvi put smo isprobali najnovije proširenje Immortality, u četiri igrača.

Naravno da se igralo i s fenomenalnim proširenjem Rise of Ix, koju jedino izbacujem ako igram s novim igračima.

Ukratko, Immortality se svima svidio jer ne dodaje puno pravila, ali povećava opcije na potezu, a napetost svake runde ostaje ista jer nema novih worker placement mjesta. Glavna snaga proširenja je mnoštvo novih karata, a posebno one s odličnom graft mehanikom, koje su jako zabavne jer daju prilike novim uzbudljivim komboima. Tu je čak i novi špil s 18 karata koje se kupuju s ljudima koje pretvoriš u "znanstvene" subjekte. :)

Bene Tleilax traka, osim dvije intrige i dva začina, daje izvor dva dodatna boda koja možeš ganjati ako te ne ide u drugim dijelovima igre, a istraživačka traka povezuje sve aspekte proširenja i daje zanimljive bonuse, a na tebi je da ju iskoristiš maksimalno, minimalno ili nešto u sredini. Pomicanje na toj traci događa se relativno često jer su dvije početne karte zamjenjene s novim istraživačkim kartama, a ažurirala se i research station akcija na ploči.

Tu su i 15 intriga, a uvijek se veselim novim mogućnostima s tim ludim kartama i mnoštvom preokreta koje one prirede. Ti plot twistovi su mi još uvijek omiljeni dio igre.

Za sad je jedini minus što igra sad zauzima malo previše mjesta na stolu te što se nekad zna stvoriti veliki AP kad si na potezu jer imaš hrpu opcija (partija nam je trajala tri sata). Međutim, jedva čekamo ponovno zaigrati sa svim ekspanzijama, a možda sljedeći put odigramo i kombiniranu epic verziju igre.

slika

Kraj partije. Spice su ukrasni kamenčići iz nekog hobby shopa, dreadnaughti su uzeti iz jedne loše frendičine SF igre koju je slučajno jeftino kupila, a novčići su iz nove Libertalije. :D
Zadnja izmjena: Papaver, dana/u 01 sij 2023, 14:34, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 8):
DenitanelornTeehee(R)kockicasim4dadorealukasadistiko
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 582
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 671 put
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/359438/skymines

slika

Igra godine! Nisam igrao Mombasu, ali ovo je bilo toliko pitko i citko i tri sata u cetri igraca su proletjela za cas.

Ako netko nije igrao, here's the deal: svi igraci prvo odaberu tri do pet karata koje mogu biti resursi ili akcije. nakon toga karte se odigravaju, a nakon sto svi passaju po jedna od tih karata ide u jedan od tri (do pet) špilova koji ce se na kraju iduce runde povuci nazad u ruku. U odnosu na Mombasu ovdje nema restrikcije da se karta iz slota 1 mora staviti u discard slot 1. Po meni ovo je planiranje dosta olaksalo i uklonilo jedan veliki dio planiranja, sto je za mene dobra stvar. Ugl, dobar mehanizam.

Onda, research trak mi je genijalan. Kupujes tokene s uvjetima i kad radis research akciju, samo moras pokazati uvjete u kartama koje taj krug koristis. Ako dobro planiras par mjesta mozes odraziti za cas. Jako zgodna fora, jako rewarding.

I na kraju mapa s rudnicima. Svaka korporacija zeli sto vise polja zauzeti na mapi, ali s obzirom da svi igraci mogu ulagati u sve kompanije (da bi dobili bodove na kraju), nema klasicnog area majoritya ili area controla. Opet, vrhunska ideja.

Ima tu jos mesa, ali meni je bas legla, jer stalno radis neki progres, a za isti se treba potruditi bas koliko meni inace pase.

https://boardgamegeek.com/boardgame/352 ... ro-knights

slika


Pojednostavljeni Aeons end. Tako bar kazu. Nazalost, nisam igrao pa ne znam. U svakom slucaju, prvi boss je poprilicno lagan a minione smo mogli samo zaobici pa nije bilo bas tesko. Vise me se dojmio art i kul ideja da se deck ne shufflea nego se discard deck slaze za buduca povla enja (kao i u Aeonsu).
Ok je igra, ali ne volim igre koje kopiraju i koje me podsjecaju na nesto drugo (Legendary u ovom slucaju)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 8):
dadokockicarealukaPapavertanelornKillaTeehee(R)sadistiko
slika
Avatar
Vorkosigan
Reactions:
Postovi: 11
Pridružen/a: 29 ruj 2022, 12:53
Ima zahvala: 53 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vorkosigan »

Ok, evo odigrali 3 puta Paleo i očito nešto krivo radimo. Pogledao sam 3 How to play-a, prešao pravila, ali doslovno u većini krugova ne možemo ništa napraviti, crtež nismo ni počeli, a lubanje se samo gomilaju i izgubimo nakon dva-tri dana. I još najlakši modul, jako jako frustrirajuće. Morat ću pogledati neki runtrough jer nemoguće da je ovo toliko zahtjevno. Prije će biti da smo glupi u nečemu xD

I ako itko zna, što je sa secret kartama? Kada se one otkrivaju?

I sretan Božić svima 🎁
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vorkosigan za post (ukupno 3):
DeniAntomonsadistiko
Avatar
MirekCro
Reactions:
Postovi: 135
Pridružen/a: 14 lis 2021, 10:00
Ima zahvala: 149 puta
 pohvaljen: 495 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la MirekCro »

Danas smo odmah nakon božićnog ručka odlučili ispobati ekspanziju koju nam je donio naš tajni Djedica. Malo je reći da samo oduševljeni. Baš nam je legla, a žena je rekla da bez ekspanzije više nećemo igrati. Iako trebalo bi malo stol proširiti jer ovo je već bilo na milimetar rofl

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru MirekCro za post (ukupno 8):
PapaverdadosadistikorealukaKillaDenismurfORnotTeehee(R)
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”