Sadistiko i petrinjske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Odgovori
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4974
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3599 puta
 pohvaljen: 3715 puta
Kontakt:

Vinhos u 4 - 1. put

Post Postao/la sadistiko »

Pozdrav narode.
Jučer smo se bili malo preselili iz Westerosa u Portugal. Naime, zaigrali smo igru Vinhos.

slika

Moram priznati, uhvatili smo se u koštac s vragom. :facepalm
Odmah da kažem svoje. NAJGORE NAPISANA PRAVILA IKAD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :kava :nee sbatine
Ne znam, jesam ja idiot, ili sam američki zaglupljen, ali nakon Agricole ovo su najgore (u euro stilu kao i kod Agricole) napisana pravila. Sve je nešto razbacano. Da bi nešto skužio moraš sto puta prelistati pravilo. I što onda vrijedi ako su pravila na samo 16 stranica kad moraš potrošiti 2 usrana sata da bi pronašao nešto što tražiš. Brate, kad uzmeš pravila iz Fantasy Flight izdanja pripremiš se da imaš štivo od koji 30+ stranica, ali kad to pročitaš kao da si čitao roman i sve ti je uglavnom jasno. U toku igre, kad te nešto zanima onda sve po tom pitanju je objašnjeno na jednoj stranici, ili ako nije onda ti odmah piše, za opširnije pogledaj stranicu tu i tu i gotovo. Ovako, pa je malo objašnjeno ovdje, pa malo na zadnjoj stranici i jednostavno se pogubiš. szbunjen
Od nas četiri koji smo se skupili sinoć (Dam Dam, Krki, Matta i ja), jedino Dam Dam nije nikako bio za sađenje vina, dok smo nas trojica baš htjeli malo proizvest kakvog radajnera. sopak
Moram samo pohvaliti ekipu do neba! Vjerujem da je to bio itko drugi, da bi prekinuli igru na pola, ovako su dečki stoički izdržali ovu patnju i odigrali do kraja.
Što se tiče same igre, sad kad smo pred kraj igre skužili skoro sve, vjerujem da se radi o vrhunskoj igri i da tu ima bezbroj strategija kako nadmudriti suseda s drugog brega, ali doći do tog saznanja kako se što radi je totalni pain in the ass. Kao pripremu za igru, pregledao sam par video tutoriala, ali tu ima toliko toga da to jednostavno ne možeš zapamtiti. Zapamtio sam samo neke osnove.

slika

Postoji puno pravila na pravila i ponegdje i nepovezanosti sa stvarnom proizvodnjom vina, tako da mogu reći da se ovdje ipak ne radi o simulaciji, nego je dizajner ipak pribjegao nekim rješenjima koja će dovesti do zanimljivije interakcije između igrača.
Uglavnom, kako god bilo, i kako god igrači nisu baš doživjeli ugođaj berbe grožđa, proizvodnje vina i prodaju, pa i izložbe vina, nego su se više hrvali s nespretnim pravilima odlučili smo da ćemo drugi utorak ponoviti isto i ako nam se ni tada ne svidi igra, ode ona lijepo na prodaju. :roll:
Ja se iskreno nadam da se to neće desiti jer volim tu tematiku još iz dana Winzer igre na Amigi.

Trajanje ove kobasice je krenulo u 20:40 kad sam krenuo objašnjavati pravila, u 21:40 smo krenuli igrati i bezbroj puta bili prekinuti dok sam tražio pojedine stvari u ovim nesretnim pravilima, a završili u 2:30. Dakle umjesto rečenih 135 minuta igranje je trajalo 350 minuta.
U ovoj probnoj igri punoj krivo odigranih stvari rezultat na kraju je bio sljedeći:
1. Matta 52
2. Dam Dam 43
3. Krki 38
4. Sadistiko 34
Bodove sam stavio po sjećanju jer mi mobitel nije spremio sliku rezultata iz nekog razloga.

Do sljedećeg javljanja, vaš Sadistiko.
Over and Out.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
burazValsim
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2283
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1181 put
 pohvaljen: 1172 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la mado »

Kad će Through the Ages: A Story of Civilization? Imaš tu igru predugo a da ju ne igraš :D Ju prodaš? :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
miljenko
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 680 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Killa »

Vidiš, ja baš imam totalno suprotno iskustvo sa pravilima. Po meni Agricola ima najbolje napisana pravila od svih komplessnijih euro igara. Sa Vinhos pravilima također nisam imao problema.

Fantasy Flight pravila ne mogu smislit. Totalno konfuzna, nepregledna, previše bespotrebnog teksta i loše dokumentirane slike. Ne znam jeli itko uspio iz pravila naučiti Space Hulk: Death Angel.

Daaleko najbolja pravila su Aleina. Stranica podijeljena na dva dijela. Lijevi dio za prvo čitanje i desni dio kao podsjetnik. (Agricola i masu igara je usvojilo ovaj koncept).
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4974
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3599 puta
 pohvaljen: 3715 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

A nju čuvam za posebnu prigodu :-)
Istina je malo drugačija, da čekam da mi netko lektorira tekst, pošto sam se navukao na to :-)
Kako je dreadica trenutno okupirana sa svojim stručnim ispitom (znam kako je to jer sam i sam prošao) neće do daljnjega moći pomoći oko lekture. Tako da ću vjerojatno sam morati provjeravati svoje tekstove, a tko zna, zna da to baš i nije učinkovito jer ćeš ponovo previdjeti svoje greške (imam čak članak gdje je to znanstveno dokazano). Ali što je tu je. Hrpetina prijevoda čeka finalizaciju i moram to krenuti izbacivati van.
Tako da čekam da zgotovim taj prijevod i onda prva igra. Druga stvar je što mi ta igra još uvijek spada u složenije igre što se tiče mehanike, pa kad savladamo ovaj Vinhos (možda već sutra) onda ću znati da je ekipa spremna i za veće izazove ;-)
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4974
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3599 puta
 pohvaljen: 3715 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Killa je napisao/la:Vidiš, ja baš imam totalno suprotno iskustvo sa pravilima. Po meni Agricola ima najbolje napisana pravila od svih komplessnijih euro igara. Sa Vinhos pravilima također nisam imao problema.

Fantasy Flight pravila ne mogu smislit. Totalno konfuzna, nepregledna, previše bespotrebnog teksta i loše dokumentirane slike. Ne znam jeli itko uspio iz pravila naučiti Space Hulk: Death Angel.

Daaleko najbolja pravila su Aleina. Stranica podijeljena na dva dijela. Lijevi dio za prvo čitanje i desni dio kao podsjetnik. (Agricola i masu igara je usvojilo ovaj koncept).

To bi ja rekao, sto ljudi - sto čudi.
Svakom nešto drugo paše.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4974
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3599 puta
 pohvaljen: 3715 puta
Kontakt:

Vinhos u 4 - popravni kod Dam Dama

Post Postao/la sadistiko »

Prije par minuta sam bio napisao cijeli preview i stisnem nesretni Backspace i sve mi se obriše, a pisao punih sat vremena :nee :nee :nee

Kako smo u utorak svi bili malo razočarani time što nismo znali igrati igru odlučili smo izaći na popravni ispit. Dam Dam nas je ugostio kod sebe pa smo se kod njega pojavili i krenuli s igranjem već u 20:51.
Ovaj puta sam bio siguran da znam sve začkrljice ove igre i da ćemo igrati bez problema. Svi smo bili (a pogotovo ja) nabrijani da ćemo ovaj puta rasturiti igru, a možda čak nabaciti i dvije partije. Prije početka sam ukratko objasnio neke stvari koje smo prošli puta igrali krivo (nažalost ispostavilo se da sam opet neke od njih krivo skužio ili zaboravio, dok su ostali neke stvari krivo zapamtili i eto ti problema!).
Ja i dalje mislim da su pravila napisana katastrofalno, nedorečeno i da nema onih objašnjenja koja je sam dizajner igre stavio na BGG gdje još dodatno odmah odgovara ljudima na upite (pa tako i meni za jedno pitanje) teško bi bilo jasno.
Za početak jedna rakijica za sreću!

slika

Zapravo, igra je ispočetka krenula glatko, nije bilo puno upita u pravila i sve je išlo po planu. Igrali smo samouvjereno, svi su znali što im je činiti i izgledalo je dosta dobro.

slika

Do polovice igre smo došli stvarno brzo i bez većih stanki. Matta je malo odmaknuo od ostatka. Svi smo bili dosta dobro stojeći po pitanju novca (s kojim smo prošli puta imali problema), ali opet se ispostavilo kasnije da nije to jedini segment igre na koji treba paziti (naravno da nije).
Oko polovice igre je došlo do problema s pravilima. Matta je zapamtio jedno, a ja mislio da sam dobro pročitao drugo, ali ispostavilo se da ni ja ni on nismo bili u pravu. I opet smo došli u sukob s pravilima. Dečkima je logičan jedan način, meni drugi, a dizajneru igre izgleda skroz neki treći. Problemi, problemi, pa i svađa. Uglavnom dalje smo igrali kako treba, ali pri svakom pitanju po pravilu sve više su se dečki bunili da to nije logično i tako dalje.
I onda je došao taj trenutak, zadnji krug igre, Matta dolazi na svoj potez. SAT VREMENA, sat vremena nam je cijedio mast jer nikako nije htio odigrati svoj potez. Već smo bili na rubu živaca. Pokušao je uhvatiti Dam Dama u bodovima ali nikako nije mogao iskombinirati potez da to i uspije. Uglavnom, mislim da i nije imao previše šanse za išta nego nas je samo htio malo naživcirat.

slika

Kad je napokon završio svoj potez Krki ga je izljubio. Nakon ovoga sam ozbiljno počeo razmišljati o nabavci nekog timera za ograničavanje trajanja poteza.

slika

Na kraju igre stvar je izgledala ovako. Dam Dam je prešišao stotku i svi skupa smo imali jedva malo više od njegovih bodova. Matta i ja smo bili blizu dok je Krki dosta zaostao jer se jako razočarao u igru i nije se više trudio.
Uglavnom Matta i Krki su uvjereni da igra nije dobro balansirana jer se ne bi smjela dogoditi tako velika razlika u bodovima. Ja opet mislim, pa mi smo mu dozvolili da uzme laku pobjedu kod izvoza u tri najbolje zemlje. Nitko osim Matte nije ni pokušao izvesti vino, jasna stvar da će tu pobrati hrpetinu bodova. Krki kaže da je igra dosadna i bezveze, Matta misli da je igra srezana i skraćena radi izdavača pa se tu pogubio balans igre. Dam Dam sumnja da je izvoz ipak prejaka stvar. A ja opet mislim, da mu mi nismo to dozvolili, on ne bi dobio toliko bodova i to bi onda bila skroz druga igra.
Nažalost izgleda se ova igra ne bude skoro igrala i ili će završiti na polici ili na prodaji. Zbog toga što obožavam ovu temu oko izrade vina mi je žao prodati igru. A druga stvar, nije valjda 174. mjesto na BGG-u s nešto više 2 i pol tisuće glasova tek bezvezni broj? Ja sam volja ponovo igrati, ali da se igra s voljom i da se prouče pravila. Malo me i to razljutilo. Uvijek ja objašnjavam igru, dok drugi ne žele niti malo proučiti. Ako se desi kao što se desilo s ovom igrom da nešto krivo objasnim, onda ja ispadnem kriv, al da bi netko uzeo pravila u ruku, ne dolazi u obzir.

Uglavnom. Igra je trajala od 21:51 do 1:45, punih 254 minuta, 60 minuta više nego je trebalo (radi Matte).
Stanje u bodovima:
1. Dam Dam 112
2. Matta 54
3. Sadistiko 50
4. Krki 24

Nadam se bolje i vedrijem igranju u utorak kad su najavljeni Warrior Knight da se pobijemo ko ljudi ;-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 3):
IgorValsimburaz
slika
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Igor »

Složeniji naslovi zahtjevaju igrače koji su sami odradili domaći uradak i pročitali pravila,prije samog igranja,ali uvijek je potreban jedan,u ovom slučaju to si ti,koji ima odgovore na skoro sve situacije.Gledao sam pravila i meni se nisu činila teškim,ako uporedim svoje naslove,ili kako bi kolega Vatanen rekao "kamilica od pravila" :D
Nagađam da Vinhos zahtjeva agresivnije igranje i obraćanje pažnje šta protivnici rade,uz optimalni managment resursa, kako bi došao u "balans" tj. igrač koji bi i malo zaostao više ne bi mogao bodovno pratiti.
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3141
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2322 puta
 pohvaljen: 2390 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Valsim »

Slažem se s Igorom. Po opisima igre ovo je jedan od onih tipova gdje svatko treba dobro paziti na svakoga u svakom trenutku igre kako niti jedan igrač ne bi previše poveo. Neki igrači nisu navikli na to već vole da svatko igra svoju igru. Zato se događaju onda ovakve situacije i ovakve razlike u bodovima.

Kao primjer mi evo sad baš pada na pamet partija Lords of The Waterdeepa sa Scoundrels of Skullport ekspanzijom od utorka u Carti Magici. U toj partiji u troje igrača, vrlo rano sam otkrio s jednom od odigranih Intriga da Slavica igra u ulozi Larise (lordice koja na kraju igre daje 6 bodova za svaku zgradu). Drugi krug sam ju cijelo vrijeme blokirao da ne dolazi do novaca za izgradnju zgrada, no u trećem krugu sam propustio uočiti kad je došao jedan Arcana Quest koji omogućuje igraču koji ga ispuni da staje sa svojim agentima na mjesta koja su već okupirana od strane protivničkih agenata. Rezultat je bio taj da kad je Slavica ispunila taj Quest više ju se nije moglo blokirat. Do kraja igre je uspjela što pomoću akcije za izgradnju što pomoću Questova izgraditi 12 zgrada (6x12=72 boda). Ja sam bio drugi u toj igri, a bio sam udaljen od nje za 80 i nešto bodova.
Drugi primjer koji mi pada na pamet je partija Dominant Speciesa od prije dva tjedna kada sam ja pobijedio sa preko 100 bodova razlike od najbližeg drugog igrača.

Dakle takve stvari se događaju ako se ne prati tko što radi. Stoga probajte dati igri još jednu šansu, samo upoznaj ovog puta sve prisutne za stolom da imaju oči širom otvorene :sokiran .

Uh jedva čekam opis partije Warrior Knightsa kad odigrate :) .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4974
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3599 puta
 pohvaljen: 3715 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Bojim se da i ta prva partija ne propadne neslavno. Kako sam pri samom kraju prijevoda pravila za WK ima i tu hrpetina pravila. A valjda ćemo se snaći :-)
slika
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Igor »

Identično iskustvo imao bi sa Brass-om,u dva igrača to i nije toliko izraženo, ali u tri ili četiri postaje izrazito kompetitivna igra od prve minute,često nepažnja što drugi igrači namjeravaju jednog ostavi bodovno,a i na mapi, dovoljno daleko da je za tog igrača besmisleno igrati dalje.Negdje u prvim partijama pobjednik bi imao 136 bodova a drugoplasirani 54,ali kasnije smo svi negdje borili sa za 5-8 bodova više.Kako i u Vinhos a tako i u Brass-u imaš izvoz,pretpostavljam da je potrebno biti prvi kako bi se cijena na boljem tržištu snizila....
Tvoj osvrt definitvno mi je skrenuo pažnju na Vinhos,čini mi se da ima potencijala :)
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”