Preporuka ratne igre za pocetnika

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3606 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la sadistiko »

Budem si još malo razmislio. Jer, stvarno bih volio naučiti tu igru i u praksi probati, pa eto, barem preko interneta. Ali s druge strane, ne bih si htio nabiti neku obavezu koju kasnije neću moći/više željeti izvršavati. Znam da sve što nije u živo i nije ono pravo. Npr. Trough the Ages sam (recimo) naučio preko GameArenaOnline.com ali svakako mi je bila bolja partija u živo.
Što si ono rekao, koliko traje partija? Par mjeseci?
slika
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Igor »

sadistiko je napisao/la:Budem si još malo razmislio. Jer, stvarno bih volio naučiti tu igru i u praksi probati, pa eto, barem preko interneta. Ali s druge strane, ne bih si htio nabiti neku obavezu koju kasnije neću moći/više željeti izvršavati. Znam da sve što nije u živo i nije ono pravo. Npr. Trough the Ages sam (recimo) naučio preko GameArenaOnline.com ali svakako mi je bila bolja partija u živo.
Što si ono rekao, koliko traje partija? Par mjeseci?
Partija može trajati par mjeseci,isto tako može završiti u roku od dva tjedna,i obično u drugom turnu,ovo je više slučaj koji ima veze sa osobama koji igraju prvi put,pa nisu u mogućnosti da pohvataju na što i koga sve treba paziti.Ljudi odustaju tijekom mjeseci zbog ovih ili onih razloga,bitno je najaviti odlazak kako bi se mogla naći adekvatna zamjena.
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3606 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la sadistiko »

Ajd, molim te, šibni mi na PM kad budete kretali s novom partijom ako bude mjesta. Al ono par dana (tjedan dana) ranije da se malo obučim kroz pravila i ako postoji kakav dobar video tutorial
slika
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Vatanen »

Sadistiko, ja imam Here I Stand koji je prequel VQ-a, a Igor ima VQ pa kad navraćaš u Zagreb možemo se dogovoriti za neko live igranje - tu treba ponešto organizacije da nas se skupi 6, ali doživljaj je izvrstan.

Kao što sam već negdje napisao, stavili smo HIS pred 2/6 potpuno novih igrača društvenih igara UOPĆE i 2/6 ne-wargame igrača i bilo je fantastično. Tako da se i meni čini da bi puni doživljaj, pa i za učenje pravila, bio uživo.

K tome, iako me Igor tu sigurno ne bi podržao, mislim da su HIS pravila nešto lakša i strimlajnanija (ideš komparativa :-D) od onih iz VQ. No da se razumijemo, ja sam ih čitao jedno 4-5 puta da mi sve legne i još uvijek posežemo za njima u nekim specifičnim situacijama tijekom igranja - pa smo tako prilikom zadnje žive partije uspjeli doći do problema kojeg nema čak ni u FAQ-u, već se trebala povesti BGG rasprava (Igor će znati - njegov Barbarossa doista nije mogao biti gađan kartom Threat to Power jer se bavio ustankom u Egiptu što znači da nije bio "na mapi").
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4978
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3606 puta
 pohvaljen: 3731 put
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la sadistiko »

Hvala na pozivu. Nažalost nikad se nisam s Igorom uspio organizirati (jednostavno se nema vremena :-( ) da zaigramo VQ. Čak mi je donio igru na jedan davni DDI u Petrinju da se malo divim. Ali nažalost to je sve. Rijetko imam priliku otići u ZG na cijeli dan i da sam sam. Što ćeš, žena, djeca...
Znam da je bolje u živo, onda uvijek iskusnije igrače možeš pitati za savjet, što možeš, a što ne.
Treba samo živjeti u nadi, možda jednom i zapalim u ZG pa se nađemo na jednoj cjelodnevnoj partiji ;-)
slika
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Igor »

Jer po definiciji Barbarossa nije na mapi,tu je još i bio primjer "War in Persia" eventa koji,kako si vidio uspješno drži vrijednu (u Command Point-ima) kartu van igre.Taj event najviše bi štete nanio strani sa ograničenom vojskom...ali to je sada neka druga tema.Istina pravila HiS-a su strimlajnija :D i oprašta greške,iako asimetrija uzima danak ukoliko ne pazi se što drugi rade,to dijeli i sa VQ koja je "tight" po svim pitanjima od diplomacije,vojske,istraživanja,religije...itd
Što me podsjetilo na Diplomatsku fazu...nije za one koji se lako naljute,ima svega od ucjena do ozbiljnih namjera da se drugi igrači izbace,te svakavih ponuda...npr. tijekom naše igre ponudih -30% popusta što imadoh na kupnju igara,onom šejtanu u Rimu za određene usluge...to je sve dio igre,i tako se mora pristupiti sa jasnim ciljem,u suprotnom asimetrija uzima danak,što vodi frustracijama.

@sadistiko - mjesta za partiju VQ brzo se popune,jučer sam postao na BGG da tražimo dva igrača i par sati kasnije imamo svih 6.Tako kada god pročitaš pravila i odlučiš se za igru,vrlo brzo ćemo popuniti kvotu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Igor za post:
sadistiko
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Igor »

Dragi Epiče,nadam se da si našao igru koji si tražio.Evo vidjeh danas na bgg ovaj video kako početi sa wargejmingom isl. kompleksnijim naslovima,a biti će i od koristi i drugima.Autor videa dobro objašnjava bitne razlike,međutim kako je i on relativno novi samo bih dodao da tematski igre mogu jako varirati,što je dobro.

LINK
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Epic
Reactions:
Postovi: 80
Pridružen/a: 06 ožu 2013, 18:34
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Epic »

Hvala na videu.
Nabavio sam dvije igre,Blitzkrieg 1940 i Conflict of heroes.Nisu mi bile prvi izbor ali su bile dostupne pa sam iskoristio priliku.
Posto su obje takticke igre,prva s maketama a druga sa counterima jos mi ostaje da nabavim stratesku i neku solitare igru i za pocetak bi mi to bilo dovoljno.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la stoka »

odlična tema, pročita san neke postove već par puta, pogotovo sa prve stranice...u sličnoj sam nedoumici ka epic prije koji misec, samo vjerojatno sa daleko manje para, haha...dobro, planiram uzet nešto kroz par miseci, ne odmah, pošto sam nekidan uzea twillight struggle, jednostavno, kad san ga skužija, mora san ga imat, haha, zasad odigra dvi partije i jako sam zadovoljan...zasad u odnosu na vas vjerojatno skromno znanje i iskustvo, dosta san igra axis and allies koji mi je bija vrh kad san ga otkrija (nakon desetljeća igranja samo rizika), al nažalost većina ekipe je odustala nakon par partija jer "je rizik jednostavniji, kraće traje, a ipak se zabaviš"...imam jednog frenda koji je zadovoljan i sa axis and allies i sa TS, tako da se nadam da ćemo moći nadograđivati kolekciju i kupovati nešto kompleksnije naslove...ne bi volija odma skočit na nešto preteško, vidim da dosta takvih igara i same imaju problem sa igrivosti, a još ako ti kolega suigrač nije tako zagrižen, može se desit da se brzo štufa, a novog je gotovo nemoguće pronać...ovaj command and color ancient mi se čini ok, ne pretjerano težak za početak, a opet dovoljno kompleksan u odnosu na axis and allies, tako da ću vjerojatno probat s tim čim se ukaže prilika, ako bude dobro, možda nešto u stilu unconditional surrender ili paths of glory, al vjerojatno zasad bolje ne žurit s takvim naslovima....iako osobno maštam o nekom monsteru koji ćemo igrat danima u sobi koja služi samo za to, haha, al sumnjam da će se to ikad ostvarit, odnosno, taman kad budem spreman za to vjerojatno ću imat pametnijih stvari...možda u penziji...i virgin queen i here i stand mi se čine dosta zanimljivima, pogotovo radi razdoblja u kojem se odigrava, većina igara je uglavnom wwII, tako da bi za promjenu dobro malo došlo neko ranije razdoblje, al vidin da triba uglavnom više igrača, a to mi izgleda nemoguće zasad....inače, i ovaj česki civilization throught the ages mi se čini zanimljiv, iako su mi wargameovi na prvom mistu...
sismis
Reactions:
Postovi: 152
Pridružen/a: 06 lis 2011, 13:39
Ima zahvala: 71 put
 pohvaljen: 67 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la sismis »

Trenutno igram Barbarian, Kingdom & Empire. Isprintana karta na A2 za 14 kn i 6 countersheetova.. je onak podosta :lol: :lol: s obzirom da nisu dvostrani ali za sada je manageable jer koristim samo 4 "nacije". Oduševljen sam jer volim ogromne manevarske hrkljuše, barikadiranja i proboje kojih ovdje ne nedostaje.

Prethodnik determinističkog i meni pomalo sterilnog Smallworlda, samo za razliku od njega ovdje kocka baca osim po CRTu, što mi je super jer obuhvaća nepredvidljivost sukoba starog svijeta, do rastuće korupcije kraljevstava i carstava koje neizbježno (i uvijek u krivom trenutku :lol:) dovode do raspada civilizacije.

Dovoljno da počnem proučavati staro rimsko carstvo i Crisis of the Third Century.. autor igre si je stvarno dao truda. Ako te imalo interesira, probaj ;)
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”