Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 846 puta
 pohvaljen: 987 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Konačno skinuta sa šelfofšejma (ili šelfaofšejm?) i https://boardgamegeek.com/boardgame/262 ... ies-marine

slika

Ne bi znao točno razliku između nje i originala, davno sam igrao original. Jedino što mi pada na pamet je worker placement - u originalu se postavljaju "pijuni" na akcije i tek kad svi postave sve onda se rješavaju akcije jedna po jedna. U Marine je više klasičan wp, postaviš i riješiš. Ograničen si time što ne možeš baš sve kad god želiš jer moraš uvijek akciju ispod (ili istu akciju ako ima desno slobodnog mjesta) ili povlačiš sve pijune (zbilja mi ne dolazi bolja riječ trenutno) u ruku. Zgodni su oni specijalni pijuni s kojima možeš kršiti pravilo pa igrati i akcije iznad i čak i preko protivnikovog pijuna. Nisam siguran da je njih bilo u originalu...

Osim toga klasika - širiš se po zemlji, dodaješ nove hexove, širiš zemlju...nekad ćeš htjeti biti na što više mjesta, a nekad možda na manje, ali s više jedinki.
Malo je zločesta igra (kako bi Rahdo rekao) jer često ćeš morati nekoga "ubiti" ili mu oduzeti izvor hrane, ali hej - borba za život. Ili jesi ili nisi. Priroda je okrutna. :D

Lajkao sam original, lajkam i ovu. :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 5):
LourdintanelornsmurfORnotJelena Pelenadado
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1259
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3381 put
 pohvaljen: 2008 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Noviteti igrani u 3. mj:

https://boardgamegeek.com/boardgame/366 ... of-britain - moj prvi doticaj sa Undaunted franšizom. Jako dobra 2p igra, neodoljivo podsjeća na https://boardgamegeek.com/boardgame/249259/war-chest (isti autori) samo što je ovdje deck building, a u War Chestu bag building. Sviđa mi se što su pravila streamlinenana, jedina mala zamjerka ide na imena akcija, mogli su malo manje tematski odraditi ali ajde, nakon nekoliko partija se pohvataju pojmovi. E da, i nisam baš više oduševljen mehanizmom bacanja kocki za rješavanje napada, više mi odgovara deterministički način kao što imaju War Chest ili Unmatched. Ocjena 8,5, isto kao i War Chest.

https://boardgamegeek.com/boardgame/354 ... ry-edition - još jedna aukcijska od Knizije, igrali smo samo u 2p pa nije baš optimalno ali prvi dojmovi su pozitivni, veselim se idućim partijama. Nije još za ocjeniti.

https://boardgamegeek.com/boardgame/124361/concordia - uh, znam da na forumu ima fanova Concordije ali ovo mi je bilo jedno od najgorih boardgame iskustava. Jedina igra u 10 godina u hobiju i preko 600 igri koju sam prekinuo nakon 20ak min i spakirao u kutiju. Gameplay mi je bio takav snooze fest, grafički je igra grozna, dvije pozitivne stvari koje mogu reći su pravila su jednostavna i streamlinenana i drvene komponente su dobre. Ostalo mi je sve bilo za zaborav. Ne želim niti ocjeniti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
Vatanen
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 279 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

hehe, niti mene Concordia nije oduševila niti kod prvog igranja, niti kod drugog..
ako Undaunted podsjeća na War Chest, to moram onda prvom prilikom isprobat..
mi smo inače neki dan odigrali legendarni Puerto Rico te nakon čak dvije i pol godine pauze Terraforming Mars..
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1026
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 420 puta
 pohvaljen: 782 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Meni je recimo Undaunted(nisam igrao britain, ali pretpostavljam u konačnici same thing) bio totalni flop, ovo bacanje kockica koje u konačnici igra veliku ulogu ako te posere par rolova mi je bilo užas. Istovremeno Concordia nam je stvarno odlična, i svakom do sada s kime sam igrao je baš sjeo game. Mislim game je relativno jednostavan pravilima, no stvarno treba mozgati i taktizirati kod igranja.
Odigrali Arnak s ekspanzijom za vikend, duga partija bome, 3+ sata, no uvijek nam tako nekako ispadne, nekim čudom sam uspio prvi put pobijediti ovaj game, bodovi 78/77/75.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 2):
juri006Vatanen
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la miki0102 »

smurfORnot je napisao/la: 08 tra 2024, 09:12 Meni je recimo Undaunted(nisam igrao britain, ali pretpostavljam u konačnici same thing) bio totalni flop, ovo bacanje kockica koje u konačnici igra veliku ulogu ako te posere par rolova mi je bilo užas. Istovremeno Concordia nam je stvarno odlična, i svakom do sada s kime sam igrao je baš sjeo game. Mislim game je relativno jednostavan pravilima, no stvarno treba mozgati i taktizirati kod igranja.
Odigrali Arnak s ekspanzijom za vikend, duga partija bome, 3+ sata, no uvijek nam tako nekako ispadne, nekim čudom sam uspio prvi put pobijediti ovaj game, bodovi 78/77/75.
Mislim da mišljene o igrama varira zbog toga što ne igraju svi kompliciranije igre već većina ljudi bira igre na način da se uz njih zabavi i opusti. Manji broj igrača želi nekakav Challenge koji zahtjeva dublje mozganje i promišljanje o tome kako napraviti najbolji mogući potez u datom trenutku.
Concordija je primjer takve igre, gdje ako nemaš iskustva igranja zahtjevnijih igara, zna boljeti glava i onda to dovodi do kontraefekta.
Kao i tebi, meni je Concordija odlična, a npr. Undaunted bezvezan (igrao ga bar 20 puta) pošto tu nema nikakve dublje strategije niti taktike već je sve samo u rushu za poenima i to je to. Slažem se da na prvu izgleda kao War Chest no samo na prvu pošto War Chest ima iznimnu dubinu i podsjeća na Šah, a to je pak igra svih igara. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post (ukupno 5):
Jelena Pelenajuri006Denipriroda15Vatanen
slika
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la gogo666 »

Iz mog iskustva Concordia je jedna od igara koje kad igram s "pocetnicima", koji su prije igrali samo npr Ticket to ride, Dixit i Codenames, budu odusevljeni kako igre u biti mogu bit duboke i pametne.

npr moja žena odustane odmah od svega kompleksnosti Scythea pa na vise, a Concordia joj je super.
slika
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vatanen »

Concordija je izvrsna igra, ali nakon najmanje dvije ekspanzije - Salse koja je učini mrvicu složenijom/širom i time zanimljivijom iskusnim igračima i Venere koja sa svega jednom kartom (koja je stvarno morala biti u originalu) čini smislenom i strategiju manje provincija s više kućica. Izvornik se svodi na utrku za što većim brojem provincija. Ne vjerujem da je to ono što je dadi bilo bezveze - njemu je gameplay po sebi dosadan - ali potaklo me na ispisivanje ovoga truizma. Meni je igra brza i za euro pristojno interaktivna, mehanizam jedne karte (koji je zapravo nekovrsni rondel) je sjajan. Ali da je igra, kao i velik broj modernih eura, zapravo igra ni o čemu (da ne prikazuje niti simulira bilo što osim svojih mehanika), to je sasvim sigurno točno.

Amun-Re je pjesma u 5, ispod toga je ok, ali ima boljih igara.
Moj problem s Undauntedom je što je deck builder. Mrzim deck buildere. Objektivno i analitički :-D Više od njih mrzim samo bag buildere i apstrakte. Dakle Warchest :-D Ali da, u Undauntedu postoji i ta suluda ideja da te s dobrim rollom pogodim preko cijele mape (a nisam snajperist).
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1259
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3381 put
 pohvaljen: 2008 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Ma ja sam siguran da bi mi Concordia bila bolja da sam je odigrao pred 5 i više godina ali s toliko u međuvremenu odigranih euro igri jednostavno me u njoj ništa nije primilo.
Gameplay mi je stvarno bio užasno dosadan, baš nekako zastario. A vjerojatno sam i podsvjesno očekivao više s obzirom na popularnost igre i kad se to sve zbroji dobili smo što smo dobili.
Nismo kliknuli i to je to.
slika
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 476 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la priroda15 »

Tebao si po meni odigrati bar tu prvu partiju do kraja za cjelokupan dojam igre. Meni je kod te igre baš odličan sistem bodovanja. Kužim zašto ti se gameplay u tih prvih 20 minuta činio dosadnim ali mislim da bi ti se mišljenje barem donekle promijenilo da si odigrao igru do kraja kada bi kroz to bodovanje dobio puni dojam igre.


Sent from my SM-G990B using Tapatalk

slika
sismis
Reactions:
Postovi: 152
Pridružen/a: 06 lis 2011, 13:39
Ima zahvala: 69 puta
 pohvaljen: 67 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sismis »

Jedan komentar u Concordiji je da je "dry" experience. Nisam znao što bi to značilo dok nisam odigrao sam jednu solo two-handed za upoznavanje, sad bi točno tako opisao :) Iako mi je tema super i izgled vrlo dobar, nekako mi je igra za računovođe. Isti osjećaj sam imao nakon odigranog Dominiona.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”