Preporuka ratne igre za pocetnika

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Epic
Reactions:
Postovi: 80
Pridružen/a: 06 ožu 2013, 18:34
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 15 puta

Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Epic »

Pozdrav,
Zamolio bih iskusne wargamere za pokoji savjet i preporuku igre za pocetnika.
Imam iskustva sa Axis and Allies i Memoir 44 te bih volio igrati nesto kompleksnije.
Malo sam njuskao po netu i izabrao si nekoliko igara koje su mi zanimljive;
Conflict of heroes,Band of brothers,Tide of iron.
Zanima me vase misljenje o tim igrama.
Nebih htio ici u krajnost i igrati monster igru sa hrpom pravila i detalja.
Vise preferiram stratesku igru nad taktickom i po mogucnosti bez karata ali nije iskljucivo.
Volio bih odigrati neki scenario prije kupnje i pa sam saznao za Blue case print and play kartu od igre Unconditional surrender.
Tek ga trebam isprintati,pa me zanima dali ima jos koja igra sa besplatnom kartom za printanje tako da imam sto veci uzorak igara.
Vezano jos uz ovu temu mozete li preporuciti neku ratnu solitare igru?
Da mogu sam igrati posto mi je tesko naci partnera za doticne igre.
Hvala,pozz
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 590 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Stips »

Za solitaire ratnu već neko vrijeme percipiram kao zanimljivu Phantom Fury.
https://boardgamegeek.com/boardgame/91010/phantom-fury

Od te firme ima i nekoliko ww1 operativnih koje bih također volio probati ali to _jesu_ monsteri.

Ali pa brijem da bi se ful lako dogovorili za:
taktički: Conflict of Heroes - Awakening of the Bear
strateški: EastFront II

Aj javi mi se na PM. Ovaj tjedan sam bzvz osim subote ujutro, a slijedeći tjedan sam free skoro svaki dan popodne.
Zadnja izmjena: Stips, dana/u 17 ožu 2015, 13:26, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
Vatanen
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3145
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2325 puta
 pohvaljen: 2404 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Valsim »

S iskustvom u Axis & Alliesu i Memoiru 44, te interesom za WWII tematiku definitivno bih ti preporučio Tide of Iron.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Vatanen »

Iako je Combat Commander zericu razglašeniji, Conflict of Heroes je zasigurno bolji taktički WWII (iako ti veliš da tražiš strateški, što je mahom u koliziji s igrama koje si pobrojao). Ja se ne mogu sastati s taktičkim wargamingom, pa tako ne razumijem ni Memoir (ne zbog "lakoće"), a imam problema čak i s takvih hitom kao što je CC, koji je više random i nešto ružniji od Conflict of Heroes (ali to je već stvar ukusa), no možda bolji paket s obzirom na scenario generator.

Tide of Iron je više amerismeće nego Kriegspiele, što ne znači da nije dobra - ali to mi više zvuči kao produžetak igranja Axis i Alliesa nego li pravi ulazak u wargaming.

Čini se da bi ti neki klasični hex and counter (ne bi karte), ali da istovremeno ne bude teško, što je mali problem, jer su ti lakši wargameovi obično CDG.

Case Blue je dobar uvod u US, ali usprkos svim inovacijama US jest monster, a i ako ga poželiš kupiti nakon Case Blue mogao bi te koštati budući da je upravo rasprodan. US je možda odličan kao jedini ili kao 155. wargame, nisam siguran koliko je dobar kao ulazak u žanr.

Linijom Memoira, možda bi želio probati nešto kompleksnije iz istog sistema, kao C&C: Ancients ili Napoleonics? (doduše ima karata i tu već ideš prema blokovima, a ako si želiš dozvoliti takvu specifičnost onda tu ima i puno boljih igara: bilo od Columbije, bilo Sekigahara ili Europe/Asia Engulfed ako samo WWII dolazi u obzir - kojih pak nema nigdje za normalne pare pa ako ih nađeš javi i meni :-D

Možda bi za tebe najbolje rješenje bio sustav No Retreat! Rusija je nažalost stalno out of print, ali vjerujem da bi se našlo Afrike. Ali jebiga - i No Retreat! ima karte, iako nije CDG.

Ako potpuno isključiš karte dosta ćeš si suziti izbor - ostaješ bez Teda Raicera, bez TS-a i njegovih varijacija (najmanje dvije pristojne), bez COIN-a, bez Here I standa i sličnih (Sword of Romea, Age of Napoleona), bez dobrog dijela Marka Hermana etc. etc.

Ako voliš taktički, a ne želiš se istrošiti, možda ti je dobar ulaz ova igra: https://boardgamegeek.com/boardgame/392 ... orized-inf

trajno na akciji kod GMT-ja.

Ozbiljni taktički level za ranija razdoblja je i sve iz serijala GBOH - ponovno nisam siguran da je to najmekši uvod u polje.

Za solo igranje mislim da bi te Field Commander serijal u potpunosti zadovoljio, ne bih odmah išao na D-day Omaha, i ne bih uzimao raznorazne Apache i sl. leadere od DvG gamesa (koji radi i Field i Fleet Commandere).

Moguće bi trebao malo baciti oko i na dizajne Tetsuye Nakamure: A Victory Lost i Fire in the Sky - teško nabavljivo i vjerojatno dosta skupo, ali čini mi se taman onaj level težine koji bi ti mogao biti gornja granica.

Ako si hrabar tu je i Stalin's War :-)

Ardeni i Normandija 44 mi se isto čine kandidatima, ali tu će morati prisnažiti netko tko ima iskustva s njima (i pod uvjetom da se nađu na tržištu).

Naposljetku, nemoj zaboraviti skrenuti pogled od GMT-ja s vremena na vrijeme, prema MultiMan Publishingu za neke specifične teme.

Ako odustaneš od isključivosti prema kartama, otvara ti se široko polje kombiniranja karata s hex and counterom i combat factorima... Filozofija No Retreata u nekim je aspektima dosta bliska US-u, pa ako koketiraš s US-om to mi se doista, u konačnici, čini najboljim izborom za tebe.

P. S. Ako ne zazireš od blokova sad sam se sjetio tople tople preporuke za entry level wargame -

https://boardgamegeek.com/boardgame/155 ... -1941-1942

K tome, Victory Point Games ima dosta malih, gotovo džepnih entry level hex and counter wargameova, npr.

https://boardgamegeek.com/boardgame/492 ... nd-edition

I naposljetku, na BGG-ju postoji najmanje jedan izvrstan thread o entry level wargameovima.

Sretno
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post (ukupno 3):
sadistikomiljenkoIgor
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Igor »

Vatanen je odlično preporučio i objasnio bitne razlike kod različitih sistema.S druge strane ja sam suprotnost,zbog koje na strateškom planu često donosim,najblaže rečeno očajne odluke.Za što god se odlučiš,obrati se slobodno za pojašnjenja a i igranje,brufene ja ponesem...;D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Igor za post:
Vatanen
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Epic
Reactions:
Postovi: 80
Pridružen/a: 06 ožu 2013, 18:34
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Epic »

Hvala svima na opseznim savjetima.
Uf dali ste mi materijala za razmisljati.
Sad sam se sjetio da sam igrao i Twilight struggle.
Zapravo i nemam toliko protiv karata ali ipak vise volim slobodu odlucivanja a ne da se moram prilagoditi kartama.
Nego,najvise je stvar u tome da se igra mora svidjeti i mojoj supruzi,a to je vraski tezak zadatak.
Evo primjera.Meni je Axis an allies super a njoj je predugacak i dugo se slaze setup.
Onda nabavim Memoir44 vodeci se logikom kak ce joj to biti super jer je lagan i brz a nioj su karte bile monotone,ili kako ona kaze ima 5 istih karata koje se stalno vrte.Fail.
Ali obozava Twillight struggle jer je to u sustini politicka igra i ima puno razlicitih kartica sa raznim dogadjajima koji su joj super.
Dakle nekak politicki element u igri bi bio pozeljan.
Posto cu tu igru igrati najcesce sa njom mora joj se svidjeti.
Pa ako vi mislite da je tesko donijeti odluku da li napasti ruse po lijevom ili desnom boku.Ili mozda napasti frontalno probajte biti u mojoj kozi i naci tu igru koja bi se svidjela meni i supruzi :).
Kako stvari stoje najbolje rjesenje bi bilo da odigram nekoliko razlicitih igara,pa nakon toga cu biti pametniji i moci donijeti odluku o kupnji.
Da li mozda znate sa kakvim ratnim igrama raspolaze igraonica?Mozda bi se tamo moglo odigrati nesto zanimljivo.
A ja se idem hrvati sa hrpom rezenzija i video clipova po yotubeu.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 590 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Stips »

Nisam igrao No Retreat ali ako vam se sviđa TS, po svemu ti je No Retreat.

Evo za nabrijavanje:
http://boardgamegeek.com/video/16332/no ... sian-front
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Vatanen »

Na reprezentativnom uzorku :-D od dvije dame, tvoje i moje, zanimljivo je primijetiti tu femininu sklonost TS-u. Dakle ja ne znam jesam li možda dva puta pobijedio curu u toj igri, u valjda preko 100 igranja, a pročitao sam sve dostupne strateške preporuke (uključivo valjda cijeli site Twilight Strategy) i povijest hladnog rata mi je poprilično dobro poznata – ne znam, valjda ima nešto u tom area influencu što im posebno odgovara (s time da je moja maher i za resource management), iako recimo moja nema neki posebni afinitet za povijest.

U svakom slučaju, ako ideš po liniji TS-a uobičajene preporuke su 1989: Dawn of Freedom kao nastavak i Labyrinth Volka Ruhnkea kao naprednija varijanta istog sistema, za koju međutim budi oprezan s temom koja je meni, recimo, vrlo odbojna. Tu ti dođu u priču i neki cubeovi po ploči itd. No skreni pozornost i na Wir sind das Volk s kojim su me upravo upoznali dečki iz gaming grupe i u fazi sam čitanja pravila. Oni je snažno preporučaju, sudeći po pravilima to je izuzetan sistem, s time da je ograničen samo na hladnoratovsku povijest dvije Njemačke. Igra je mala, jeftina i kraća od TS-a. Nisam siguran isplati li se ići unatrag u razvoju prema 1960: Making of the President – no to je em TS em čista politika, pa možda vama bude pasala...

Ako je djevojka sklona povijesnim eventima, ultima thule po mojem je mišljenju Here I Stand, no to nije igra za dvoje... ima naravno i drugih igara takvog tipa, za razna povijesna razdoblja, poput Sword of Rome, Successorsa...

Upozoravam i na Paths of Glory koji je zgodna kombinacija CDG-a i countera (nije hex, nego point to point) s combat factorima, mojoj se djevojci svidio (jesam li vam već pričao kako je s jednim malim srpskim korpusom "odrezala" pola mape i stavila jedno deset austro-ugarskih i njemačkih armija out of supply u trenutku u kojem sam ja bio valjda na 19 od 20 bodova potrebnih za pobjedu?), samo računaj da je, nemojmo si lagati, jako težak za prvo svladavanje – pravila nema puno, ali su puna exceptiona i, opet si nemojmo lagati, debilno pisana, s time da je do aktualnog izdanja sve to podosta popravljeno i ušminkano – ali te ipak čeka druženje s rules threadovima na BGG-u. Iz moje kolekcije preporučio bih i podcijenjeni Barbarossa to Berlin, no njega se ne može igrati bez poznavanja Paths of Gloryja (s time da je sam po sebi jednostavniji i više strimlajnan) – u oba slučaja govorimo o vrlo dugim igrama.

Što se tiče politike, ako preporučim Kremlin Igor će me ispaliti na Ceres i tamo dekomišnati bez life supporta, pa neću :-D a ionako ga nigdje ne možeš nabaviti.

Ako imate imalo afiniteta prema američkoj povijesti postoji nešto jako fino, strimlajnani Republic of Rome, koji se odaziva na ime Founding Fathers, ali ga se ne smije pobrkati s drugom igrom istog imena (iako ni ta nije tragična, samo nema veze s ovim o čemu pričamo):

https://www.thegamecrafter.com/games/fo ... en-edition

Ove druge Founding Fatherse koji na BGG-ju bolje stoje radio je dizajner TS-a Jason Mathews pa možda da i njih pogledaš, meni se čine bezveze.

Ako volite povijest i evente treba obratiti pozornost i na Academy Gamesove naslove; 1775, 1812, Freedom The Underground Railroad itd.

Karte ima i Age of Napoleon, ali to nisu baš eventi kao u TS-u, a od igara koje smo izvrtili u ovom krugu postoji i rat 1812, Amateurs to Arms.

Volio bih da se i moj wargaming sensei igor1970 oglasi s pokojom preporukom da korigira i dopuni već rečeno pa da imamo ovdje na forumu jedan dobar entry level wargame (ali doista wargame) thread za linkanje budućim putnicima namjernicima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post (ukupno 5):
Lourdinmiljenkodgalesic2000Igorninomili005
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 935 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la miljenko »

Vatanen ti je stvarno opširno odgovorio, pa ću ja samo još ubaciti par naslova, tek toliko da baciš pogled:

Pogledaj si Hammer of the Scots (igrao i preporučam) ili neki od mehanički sličnih igara (nisam ih igrao) kao Julius Caesar, Crusader Rex, Richard III: The Wars of the Roses....

Sekigahara: The Unification of Japan je fenomenalna!!

Tide of Iron sam igrao samo jednom i dosta mi je bilo da je više nikad ne zaigram... Jako sam se razočarao u igri. Doslovno nula odluka u igri.

TS je apsolutna preporuka! A Wir sind das Volk! mi je na putu :ljubav , pa prokomentiram kad je zavrtim...
Ovi su korisnici zahvalili autoru miljenko za post (ukupno 2):
Vatanenninomili005
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 590 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Stips »

Julije Cezar mi je odlična igra! Imam, igrao sam ga gro puta, i igrat ću ga još gro puta.
Ono kaj volim, elegantan sistem gdje te muči _što_ a ne _kako_.
Tu ti je volan čvrsto u rukama i nema dubioze oko pravila nego 'samo' oko kombinatorike i čitanja protivnika.
Čak sam je bio tu na forumu nekome i preporučio prije nekog vremena.

Ok ima kartica ali ukupno 27 (7 eventi i 20 akcijskih) i stalno se miješaju. Jedna ruka je jedna godina, povučeš 6 karata i discardaš najgluplju tak da igraš u max 5 godina ukupno 25 kartica u pet miješanja. Akcijske kartice dolaze sa podatkom o broju aktiviranih gradova i broju unovačenih postrojbi, i ako je neka agilnija na terenu slabija je u novačenju i obrnuto. Akcijska kartica ne imenuju gradove, nego samo imenuje broj gradova koji se aktiviraju. Dakle nema da ti treba npr Efez a nemaš ga. A jedinice u aktiviranom gradu mogu ići svaka svojim putem, tako da se da fakat lijepo razmjestit ekipu. Tako da ti možda mogu dati flavor nekim rukama ('brza' godina, godina 'popune'). Eventi su fore tipa +1 movement jednoj postrojbi, iznenadni napad i ino - koristan alat ali im je trade off da dok ti odigraš njih, oponent odigra svoju klasičnu akcijsku karticu sa micanjem i novačenjem, i često se upravo eventi discardaju jer ih ne želiš pucati umjesto akcije, koliko im god dobar efekt bio. Dakle, nisu one 'pokvarene' kartice kao u tolikim drugim igrama. Ako oba igrača ispucaju evente, anihiliraju se - obe kartice idu na pile discardanih bez efekta, i kreće se na slijedeću karticu. Dodatno, kartice se bacaju face down i otkrivaju simultano te se red igre otkriva na licu mjesta: event uvijek ide prvi, ako su dva nikom ništa, ako su dvije akcijske veća ide prva, ako su iste Cezar igra prvi. Što će reći, kartice su tu prije svega za tempo i bitan dio igre je čitanje kada baciti veću a kada manju. A to kada baciti veću a kada manju ovisi samo o dvije stvari - stanju na mapi, i oponentovim namjerama.


EastFront II je iste firme (koju jako cijenim), i jako je sličan. Samo još i sa vremenskim uvjetima, komandnim elementima, air strikeovima, logistikom, zonama kontrole, whole that jazz...

A recimo nema kartica ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 3):
miljenkoVatanenIgor
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”