Why New Games Top the BGG Rankings

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2284
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1183 puta
 pohvaljen: 1172 puta
Kontakt:

Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la mado »

W. Eric Martin je napisao zanimljiv tekst na BGGu s naslovom "Why New Games Top the BGG Rankings".
https://boardgamegeek.com/blogpost/1245 ... g-rankings

Sjećam se kad je Twilight Struggle (2005.) godinama nedostižno vladao na 1. mjestu . Trenutno je na mjestu br. 13 :sokiran https://boardgamegeek.com/browse/boardg ... rank=13#13
Kult novoga? Ili su igre zadnjih 10tak godina stvarno toliko bolje tj. već smo godinama u Zlatnom dobu igara, pa smo dobili toliko vrhunskih igara? Zanima me mišljenje novih gejmera koji tek otkrivaju ovaj svijet, jel dajete pažnju i kupujete samo nove igre (izdane zadnjih par godina)? A još više komentar starih iskusnjara koji igraju već koje desetljeće, dva, tri, četiri? szbunjen

U top 100 na BGGu se nalazi samo 15 igara izdanih 2009-te ili ranije. TS iz 2005. je najviši na 13. mjestu, Brass: Lancashire (2007) na 20tom, Puerto Rico (2002) na 30tom itd.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
kockica
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 703
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 813 puta
 pohvaljen: 678 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la dendarii42 »

Analiza mu je skroz dobra. Produkcija igara je tolika da će svatko od nas dobro promisliti i istražiti koju će si novu igru nabaviti. Ciljamo igre koje će nam se svidjeti i naravno da ćemo im dati višu ocjenu. Istovremeno hrpu drugih igara nećemo igrati i nećemo ih ocijeniti, dakle neće dobiti niti lošu ocjenu. Gloomhaven je na prvom mjestu ne zato što je najbolja igra nego zato što ga oni koji bi mu dali nižu ocjenu nikada neće ni igrati
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 5):
Minsc1610madokovacusadistikokockica
slika
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 292
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 233 puta
 pohvaljen: 348 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la Aliensb »

Bas sam prije par dana naletio na video od boardgameCo na tu temu.

Moje mišljenje kao novog igrača koji je u board gamingu nekih godinu do dvije je to da je prije bio cilj samo napraviti dobru igru po pitanju mehanike i igrivosti, danas dizajn i izgled nosi 50% da li će se nekom igra svidjeti, nažalost sam slabo imao prilike igrati neke starije igre, ali imam osjećaj da ako bi igra i bila da se oduševim koliko je dobra game playom većina njih ne bi dobilo ocjenu preko 8 ako nije vizualno lijepa, dok razumijem da igračima koji su duže u hobiju tako nešto ne igra ulogu već su im druge stvari bitnije.

Mlađa ekipa od nekih 25 godina s kojim ponekad igram u većini slučajeva takvu igru neće ni probat, a ako i probaju u startu joj neće dati poštenu šansu i ocijenit će ju s tipa 5 i onda dobra stara igra pada, a neka koja nije uopće tako dobra ce dobiti dosta bolju ocjenu na račun lijepog arta ili figura.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Aliensb za post:
mado
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 582
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 671 put
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la Deni »

budimo realni, ekipa daje desetke samo na osnovu ideje da je to TO. nema sanse da je toliko ljudi odigralo gloomhaven. cim krene kickstarter siju se desetke.
ugl, neki weight za starost igre mora biti ubacen u formulu da lista najbolje ocijenjenih igara vise ne bude lista najvrucih igara.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post:
kockica
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 703
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 813 puta
 pohvaljen: 678 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la dendarii42 »

Deni je napisao/la: 23 stu 2021, 08:28 budimo realni, ekipa daje desetke samo na osnovu ideje da je to TO. nema sanse da je toliko ljudi odigralo gloomhaven. cim krene kickstarter siju se desetke.
ugl, neki weight za starost igre mora biti ubacen u formulu da lista najbolje ocijenjenih igara vise ne bude lista najvrucih igara.
Da, išao sam jednom čitati komentrare na neku igru koja je tek trebala izaći i hrpa desetki je bila uz komentar tipa "znam da će mi se ova igra svidjeti"
slika
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 340
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 465 puta
 pohvaljen: 565 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la frastarc »

Da, slažem se s ovim za najavljene igre. Npr Witcher the old world (2022) je jedno vrijeme imao ocjenu 9.6, a tek je bio na KS. Onda ekipa namjerno nastavi davati ocjene 1 da izmalsniraju to, Al na kraju dobijemo pomalo “nerealnu ocjenu” igre na kraju kad igra izađe.

Netko je spomenuo da art na igrama jako utječe na to hoće li netko zaigrati igru ili ne. Ja se osobno ne bi složio s tim, nisam dugo u hobiju cca 2 god. Al kad god sam nekome prezentirao igru nije nitko rekao “joj bas je ružna, ne igra mi se to”. Čak i za neke koje su lijepe (ajmo ih tako nazvati) nakon sto smo odigrali ljudi su rekli: “pa ok nist posebno” ergo nako prvog vizualnog dojma, nije im gameplay sjeo i onda sva Grafička ljepota pada u vodu…
Tako je neko moje iskustvo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
Bolindus
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 12 svi 2014, 21:41
Lokacija: Varazdin
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 411 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la Bolindus »

Sve ovo meni zvuči na nešto što se događalo i sa kompjutorskim igrama. Nekad su top naslovi bili oni koji su bili zabavni za igrat( u biti ni nije bilo nist graficki lijepo ), danas svi pucaju na grafiku kao mamac za nove igrace, uglavnom postoji ekipa kojoj je bitna mehanika, i ona koja je zadivljena grafikom, nikad nisam shvatio ovaj dio s grafikom :D
Zadnja izmjena: Bolindus, dana/u 23 stu 2021, 09:33, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 340
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 465 puta
 pohvaljen: 565 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la frastarc »

Bolindus je napisao/la:Sve ovo meni zvuči na nešto što se događalo i sa kompjutorksim igrama. Nekad su top naslovi bili oni koji su bili zabavni za igrat( u biti ni nije bilo nist graficki lijepo ), danas svi pucaju na grafiku kao mamac za nove igrace, uglavnom postoji ekipa kojoj je bitna mehanika, i ona koja je zadivljena grafikom, nikad nisam shvatio ovaj dio s grafikom :D
Zato jer si vjerojatno, kao i ja, odrastao u generaciji gdje je grafika bila kao krumpir slika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
Bolindus
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 12 svi 2014, 21:41
Lokacija: Varazdin
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 411 puta
Kontakt:

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la Bolindus »

frastarc je napisao/la: 23 stu 2021, 09:22
Bolindus je napisao/la:Sve ovo meni zvuči na nešto što se događalo i sa kompjutorksim igrama. Nekad su top naslovi bili oni koji su bili zabavni za igrat( u biti ni nije bilo nist graficki lijepo ), danas svi pucaju na grafiku kao mamac za nove igrace, uglavnom postoji ekipa kojoj je bitna mehanika, i ona koja je zadivljena grafikom, nikad nisam shvatio ovaj dio s grafikom :D
Zato jer si vjerojatno, kao i ja, odrastao u generaciji gdje je grafika bila kao krumpir slika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jest, ali prije toga nisi imao krumpir s mačem u ruci koji baca magije, nego samo onog za pomfrit :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bolindus za post:
frastarc
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 526
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 274 puta
 pohvaljen: 473 puta

Re: Why New Games Top the BGG Rankings

Post Postao/la DarkDefender »

@Deni BGG cak ima mehanizam koji se bori protiv toga da nova igra naglo skoci na ljestvici. Ne znam tocno koji je, ali koliko znam dio mehanizma je ubacivanje hrpu virtualnih ocjena 5.5. Tako da igra mora dobiti dosta dobrih ocjena da ispliva na vrh, ali ocito je ova Kickstarter histerija to poremetila.

@frastarc To davanje ocjena na nevidjeno je 100% dio razloga. IMDB pati od iste stvari, ljudi dalju 10-ke cim se najavi film. Ili daju 10 iako im je igra 9 ili 8 zato da "negiraju hatere".

Mislim da nije sam art da igra ulogu, neko kompletan production quality. Iz mog iskustva Splendor je najbolji primjer. Siguran sam da mi oni lijepi teski zetoni poboljsavaju dozivljaj te igre, a s time i ocjenu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post:
Mago de Umago
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”