Terraforming Mars

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 939 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

kockica je napisao/la: 05 pro 2018, 12:55 Jake su karte i koje prilikom tradea povećaju track na kolonijama. Ja imao dvije takve...
Uf da zaboravio sam na njih i one su kod nas popularne. Isto i one dvije što ti pojeftinjuju trgovanje za jedan resurs.
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

A gle, svaka korporacija je dobra kad se poklopi (osim UNMI). U teoriji mogu vidit kako bi Thorgate mogao bit dobar (kad ti se baš puno toga poklopi), al u praksi još nismo to doživili. Baš da ti se poklopi ona karta koja skuplja science resurse za 6 energije, nekoliko karata koje dižu energiju i recimo ona koja spušta energy production za TR pa još koja karta za trošit energiju na dizanje kisika i da igra se na mapi s energizerom, eto, isplatilo bi se igrat Thorgate :D Ustvari, volio bih ga još jednom probat, al morale bi mi se baš potrefit karte (u prvih 10), jer do sad je svaki put bio fail teški.
Isto ko Inventrix. AKO ti dođu te i te karte onda možda nešto... U pravilu bi mi donio jednu ili dvije karte generaciju ranije i to je to.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Da, -1 resurs (pogotovo ako plaćaš titanom) je super. A i povećanje prije trgovine može dosta značit. Ma generalno mi se čini da je korisna ta opcija, al nije nešto u šta ćeš se cijeli dat pa investirat u gomilu kolonija i stalno trgovanje. Možda mi je pogrešan dojam pa se i tom strategijom može doć do pobjede(?), ne znam.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Uglavnom da se malo pojasnim drugima nakon još nekoliko odigranih partija.

Colonies mi je ekspanzija koja mi se sve više sviđa. Nije obavezna, ali ako volite teraforming mars a odigrali ste xx partija, dobrodošlo je osvježenje sa nosim projektima, korporacijama i sa samim kolonijama.

Može se skroz normalno igrati bez drugih uključenih ekspanzija, ne postoji taj osjećaj razrijeđenja decka, a definitivno se u igri udvoje utvrdilo da se nije povećao broj generacija (znači maksimalno 14), ali mana je što se definitivno produžilo trajanje igre jer još nismo uspjeli spustiti vrijeme ispod dva i pol - tri sata, jednostavno u jednoj generaciji puno toga radite.

Kolonije su super, samo ih položimo uz rub igraće ploče, i kako su randomizirane svaki put daju drugačiji doživljaj partije. Nekad ih baš često igramo jer se sa produkcijom svojih resursa poklapaju sa našom strategijom, a nekad ih puno rjeđe igramo jer jednostavno imaju "pogrešne" resurse za ono što trebamo. Definitivno se ne morate "cijeli dati" da biste ih mogli iskorištavati.

Ipak zbog duljine trajanja igre, premda da se razumijemo, ne znači da nam je bilo dosadno, nego prekasno odemo spavati, a kako smo i kronično u problemima sa manjkom sna, uveli smo Prelude ekspanziju. E s njom nam se konačno smanjilo vrijeme igre, tj. vratilo u okvire kako smo igrali i bez Colonies. Iz tog razloga definitivno preporučam kombiniranje ovih dviju ekspanzija, bolje nego da koristite solarnu fazu uz samostalnu colonies ekspanziju.

Lebdjelice su legitiman pa i tematski značajan resurs kao i svaki drugi, za razliku od Gordana koji tvrdi da ih u njegovoj ekipi svi aktivno ignoriraju, te kao i svi drugi resursi dobri su ili loši ovisno o tome kada ulaze u igru.

Definitvno preporučam početni izbor između tri korporacije, jedne od Colonies ekspanzije, a dvije od svih drugih.

Nakon određenog broja partija (Prelude plus Colonies) postepeno ćemo uključiti i Venus Next da dobijemo konačnu sliku kako funkcioniraju zajedno sve te ekspanzije, pa ću rado objaviti još koju recku.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Papaver
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Jasno je meni da su to resursi kao i drugi, samo nam nikako nisu zaživili. Mikrobe isto često ignoriramo, npr. Možda sad s ovom ekspanzijom nađu put do nas pa eventualno uključimo i Venus karte koje igraju na njih. :)
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Ignorirate mikrobe? Huh.... upravo jučer je moja žena samo na njima ostvarila 20 bodova na njima.... osim što je položila kartice koje dodaju mikrobe, stavila je i kartice koje dodaju mikrobe/biljke/životinje na kartice kada ih postaviš. Igrali smo 10 generacija. Ok, ja sam pobijedio jer su mi se stvarno poklopile kartice, ali čak sam i ja tad igrao mikrobe koje dodaješ na karticu, pa kada postavljaš kartu sa biljnim tagom mogu se iskoristiti za plaćanje istih što mi je dobro išlo (pogotovo što sam bio Ecoline) dok žena nije postavila mrave...

Što se tiče floatersa, e u jednoj partiji me baš zgazila upravo zahvaljujući njima, vjerojatno griješim ali imam dojam da su floatersi jači u Colonies nego u Venus, ali nismo tako puno koristili floaterse u Colonies da bih bio siguran. No to ti je kao u evoluciji, dok svi igraju otrpilike jednako, rezultati su tu negdje. Netko tko pronađe skroz novu nišu odnosno kombinaciju postat će dominantna vrsta što će natjerati i druge u evolucijsku utrku :D
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Pa nije da ih baš nikad ne igramo, ali jako rijetko dolaze. Ako baš u početnoj ruci imaš neku zgodnu kombinaciju par karata onda ajd. Ili ako dovoljno rano dođe ona koja za 3 mikroba diže TR.
Tu za plaćanje plant karata ne računam u klasične mikrobne karte. Nju redovito odigramo.

Da, to je istina šta kažeš - ako netko pomete jednom s floaterima, i drugi će ih počet doživljavat. Vidit ćemo. :)
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 939 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Samo da obratim pozornost da jučerašnju partiju u 11 generacija - Elysium, Prelude, Colonies (prvi put WGT):

1. UNMI - 113

2. Aridor - 96

3. Tharsis - 93

Igrao sam protiv kompetentnih igrača, da ne bi bilo. ;)

U svakoj sam, osim posljednjoj, generaciji iskoristio UNMI-ev efekt i osim suludog teraformiranja (nikad prije nisam imao 50 TM-a na kraju igre, a čak smo i WGT igrali), imao sam i jaku igru na ploči s biljkama. Potpomogla je i rana kolonija na Callistu i što sam redovito trgovao s njim, ali i Ioom.

Eto toliko o beskorisnosti UNMI-a. :P
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Ma gordan nema pojma, dokazano je. Vjerojatno čak u mnogim aspektima cijelo vrijeme krivo tumače pravila igre.. :bleh
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Hahaha :D
Smeće! Gledao sam malo i bgg forumima. Uglavnom se ljudi gade na nju i rugaju s ekipom koja se kune da nikad nije izgubila s UNMI.
Btw imao si jaku igru na ploči s biljkama pored Tharsisa i kažeš kompetentni igrači... Zanimljivo :)
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”