Lords of Waterdeep

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3146
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2325 puta
 pohvaljen: 2412 puta
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post Postao/la Valsim »

Nisam bio stigao napisati jučer, ali odigrali smo naravno tu partiju Lordsa sa Scoundrels of Skullport proširenjem. Partija je bila izvrsna.

Ja sam od lordova bio Irusyl Eraneth, koja mi je na kraju igre nosila 6 bodova za jednu specifičnu vrstu questova koje ispunim. Jasno, igraču bi bilo pametno od početka odrediti koji će to questovi biti. Odabir ovog lorda je i prednost i mana. S jedne strane bio sam u prednosti pred Slavicom jer svaki moj ispunjeni quest nosi 2 boda više od njenog, dakle ona se mora potruditi riješiti ih puno više nego ja. No s druge strane baziranjem samo na jednu vrstu questova igrač se može dovesti u tešku poziciju da jedva dolazi do tih questova. Odabrao sam kao svoju vrstu questova skullduggery (mada nisam započeo s niti jednim takvim questom u ruci). Eh da mi imamo house rull kako bi ubrzali igru da svaku partiju započinjemo tako da igrač na početku dobi 2 lord kartice, 4 questa i 2 intrige. Odabire od toga 1 lorda i 2 questa. Srećom po mene od 4 otvorena questa 3 su bila skulldugery koji su mi se baš sviđali, plus započeo sam igru s intrigom "Special Assignment", koja omogućava da se iz špila questova otvaraju isti sve dok se ne izvuče jedan onog tipa koji ti treba, tada taj uzmeš u ruku. Slavica je za lorda odabrala, kako se pokazalo na kraju igre, Sangalora. Isto jedan od novijih lordova iz proširenja. Njezin je pak nosio na kraju igre 4 boda za svaki quest sa Skullport znakom na sebi koji se ispunio. Također je nosio i 4 boda za svaku zgradu s ovim znakom koja se izgradila.

Volim igru započeti s uzimanjem što više questova koji mi trebaju iz otvorenih ponuđenih, pa je tako bilo i sada. Uzeo sam quest "Study in The Librarium", mada je bila arcana i nije mi u stvari nimalo trebala, no uzeo sam ju preventivno da ju Slavica ne bi. Kad smo već kod tog questa. To je jedan od po meni premoćnih questova u ovoj igri, i koji god igrač da ga ispuni u prve tri runde igre, po meni to je kraj igre i pobjeda za tog igrača. Naime taj plot quest omogućuje jednom kada ga se ispuni da svaki put kada taj igrač odigra na nekoj poziciji intrigu, može odma zatim kao gratis odigrati još jednu intrigu s vrha špila karata. Doduše moć ove karte opada s većim brojem igrača jer su veće šanse da će biti blokiran na pozicijama na kojima će moći odigrati intrige. No u dvoje igrača ova karta je premoćna. Slavica je imala jednom jednu situaciju u kojoj me razorila kada je imala ispunjen taj quest, zatim i "Uncover Forbidden Lore" koji joj je omogućavao da kada igra intrigu uz bonus od onog prvog questa, može odigrati još 2 intrige iz ruke, po cijenu jedne korupcije doduše no svejedno jako moćno. Ispunila je i plot quest "Explore Ahgairon's Tower koji joj je omogućavao da svaki put kada uzme ljubičastu kockicu (magea), može uzeti i jednu intrigu. Oh da i povrh svega ispunila je i "Place a sleeper agent in Skullport" skullduggery quest koji joj je sam po sebi nosio 0 bodova, ali je omogućavao da za svaku odigranu intrigu dobi 2 boda. Kakve sve combove mi je još radila sa svojim intrigama ne trebam ni govoriti.

No vratimo se mi našoj partiji od petka. Dakle kao što rekoh ćopio sam na početku neke dosta dobre skulldugery questove. Neke od njih kao što su "Ally with the Xanathar's guild", koja omogućava da se uzimaju dvije crne kockice - rogua svaki put kad se uzme skulldugery quest) i "Expand Guild Activities", koja omogućava da svaki put kada se stane na "Grinning Lion Tavern" lokaciju se mogu uzeti dodatne 2 crne kockice - rogua po cijenu jedne korupcije. Izgradio sam i zgradu "Smuggler's Dock" koja omogućava da se po cijenu dva novčića uzima do 4 bilo koja kombinacija narančastih - warriora i crnih - rogua kockica. Priljev hrpe crnih kockica mi je bio osiguran.

Ni Slavica nije bila ništa lošija. Ispunila je vrlo brzo "Extort Aurora" commerce plot quest, koji joj je omogućavao da svaki puta kada stane na "Aurora's Realm Shop" poziciju, može uzeti dodatna 4 novčića za jednu korupciju. Izgradila je u naredne dvije runde i "Delver's Folly" i "The poisoned quill" zgrade koje su joj omogućavale da se rješava korupcija. Osigurali smo si oboje i po jedan moćni quest od 40 bodova, Slavica do kraja igre čak i još jedan. Igra je tako tekla malo pomalo svojim tempom. Ispunjavali smo questove redoslijedima kojima smo smatrali da je najbolje, gradili zgrade, odigravali intrige, izmijenili tijekom igre i 4 mandatory questa, svaki po 2. I došli tako do kraja igre i konačnog zbrajanja. Nevjerojatnim spletom okolnosti, Slavici je falio još samo jedan novčić kako bi bila ispunila svoj drugi veliki quest od 40 bodova, prvi je ispunila. Ovako je ispalo da sam ja pobijedio sa svega jednim bodom prednosti - 246, nad Slavičinih 245. Zbrajali smo i prebrajali nekoliko puta. Jedan freakin novčić je presudio, nevjerojatno.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 2):
sadistikokockica
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3146
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2325 puta
 pohvaljen: 2412 puta
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post Postao/la Valsim »

@kockica: Tako da preporučio bih da igri daš još jednu šansu u jednom drugom igraćem sastavu. Doduše žao mi je kaj se ženi i dalje neće sviđati. No u oceanu svakojakih igara sigurno će te naći pregršt onih koje će vam se oboje svidjeti :) .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post Postao/la kockica »

@Valsim
Ovakav doživljaj sam imao otprilike i ja kada sam ga igrao sa ženom, premda samo u osnovnoj igri :thumbs

Žena je rekla da će probati dati šansu još jednom toj igri s obzirom da sad zna što je to je to pa ćemo vidjeti, tj. ona će vidjeti hoće li popraviti ocjenu, a vidjet ćemo i hoće li joj biti bolje sa bar još igračem više.

A da ćemo naći neku igru koja će nam se oboma svidjeti, već jesmo. S obzirom da sam od Zupija uz ovu nabavio i drugu igru u istoj turi, pomalo sam se pribojavao kako će ju prihvatiti nakon fijaska sa LoW, ali to je bio potpuno drugačiji prijem i tako ju je zakačilo oduševljenje tom igrom da smo prošli tjedan na godišnjem već odigrali desetak partija i tako je slavodobitnik Race for the Galaxy njoj postao najdraža igra u našoj kolekciji, a već i sama pita za ekspanzije premda joj se i osnovna igra jako sviđa. Znam da je malo off ali ne zamjerite ;)
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3146
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2325 puta
 pohvaljen: 2412 puta
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post Postao/la Valsim »

Oi hoi koje super vijesti :) .

Treba stvarima uvijek dati drugu priliku. Bilo je poprilično igara koje se ni meni ni Slavici nisu svidjele na prvu. Kašljuc Terra Mystica, Dominant Species.... Terra mi je bila na početku nekak meh zato jer sam prema naslovnici kutije i kad sam vidio mapu i različite rase, očekivao neki area control war game. Stoga se može očekivati početničko razočaranje s obzirom da sam očekivao neku ratnu makljažu, invazije teritorija, diplomaciju, prizivanje prema određenoj vjeri razoraznih mitskih i izmišljenih bića; da bih u stvarnosti zapravo dobio neku friendly miroljubivu igru gdje teraformiramo terene, gradimo gradove i gdje je interakcija među igračima izuzev blokiranja na određenim pozicijama i terenima, svedena na minimum. S vremenom i kroz tri četiri partije otkrio sam čar igre i zavolio ju i prihvatio kao ono što i je. Sada mi je jedna od najdražih igara.

Drago mi je čuti da je zato Race For The Galaxy bio pun pogodak :thumbs .

Ako vam se već i bazna igra tako dopala, onda će vam sa svakom novom ekspanzijom igra biti sve bolja i bolja. Ja samo za početak možda ipak ne bih previše brzao dok se dobro ne upoznate sa baznom igrom jer svaka nova ekspanzija doda pregršt novih karata i mehanike koje malo promijene i modificiraju igru. Ovako malo pomalo otkrivate nove taktike i opcije. Ako uključite ekspanzije odmah u igru, mogli bi se naći utopljeni u pregrštu opcija koje vam igra nudi da nećete znati u partiji u kojem smjeru bi krenuli. A kada krenete s ekspanzijama preporučio bih vam prve tri iz prve arke (#1 The Gathering Storm, #2 Rebel vs. Imperium, #3 The Brink of War). Četvrta ekspanzija Alien Artifacts pripada novoj arki i nije sasvim kompatibilna s prve tri. Izlazi uskoro i peta ekspanzija - Xeno Invasion, koja će pripadati trećoj arki i biti će nešto sasvim drugačije od Racea kakvog poznajemo. Prema naslovnici kutije i nekim kartama, izgleda mi kao Rat Svjetova smješten u svemiru.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post Postao/la kockica »

Ma igra je naprosto genijalna. Kao što negdje drugdje napomenuh, nije mi ni bila na radaru dok nisam negdje pročitao tvoj osvrt i kako je netko (mislim sadistiko) nakon toga napomenuo, jednostavno ti dođe želja da je i sam odigraš. :)

I žena i ja smo odrasli na sf-u, odnosno u svome djetinjstvu neovisno jedno o drugome smo doslovce bili izloženi njenom utjecaju jer će se stariji forumaši vjerojatno sjetiti starog sf časopisa Sirius koji su naši kupovali pa su se složile dobre kućne kolekcije. Da ne pričam o sf knjigama i filmovima, s time da pod sf mislim na onaj klasični, "svemirski", premda ne zaziremo ni od drugih pravaca u sf-u (fantasy, koji neki svrstavaju pod sf, osobno smatramo sasvim drugačijim i izdvojenim žanrom) Zato sam i pomislio da bi nam neka sf igra legla ko budali šamar, pa otuda oduševljenje sa RftG.

Osobno mi se sviđa što je brza i dinamična igra, prelijepo je oslikana, jednom kada se svladaju ikone vrlo je jednostavna, ne traje predugo, svaki put se iznova promišlja strategija i zapravo mi jedina kritika ide na nezgrapnu kutiju, jer je takva igra komotna mogla doći u ambalaži poput primjerice Citadels. Zato smo jednostavno povezali karte sa lastikom i sve stavili u jednu manju zip vrećicu pa možeš zamisliti gušta kada smo prošli tjedan na godišnjem žena i ja jedno prijepodne sami otišli na jednu riječku plažu, sjeli se za jedan betonski stol pod hladom borova uz šum mora, iz obližnjeg kafića naručili kavu i radler i na stol izvadili RftG.

Brzo smo levelirali na naprednu verziju za dvoje i uživamo u njoj. Iznenadilo me koliko pojedine partije dopuštaju određene obrate, pa se primjerice desilo da sam brzo štancao svijetove i razvoj, u par navrata se bacio na potrošnju. i često sam koristio i ženine faze dok je ona znala odustajati od faza koje bi sama izabrala.

I sad gledam ja, fali još jedna karta na mom području da završimo igru, dok na ženinom području karata svijetova i razvoja ima ukupno osam. Imam oko 6 žetona, žena ništa. Aha! - već likujem u sebi jer sam zbrojio vrijednost ženinih i mojih karata na stolu. I spremam se ja na završni udarac da je dokrajčim te izaberem 2x naseljavanje da postavim svijetove sa visokom vrijednošću. Kadli moja žena izabere razvoj i postavi kartu sa cijenom 6 po kojoj dobiva dodatne bodove za svaki svijet sa vlastitom proizvodnjom, još mi se ušlepa na faze koje sam odabrao i na kraju me nadmaši za 2 boda. :o

Dobro, još smo friški u toj igri ali sam već iznenađen kako smo dublje počeli promišljati igru, Što se tiče proširenja, mislim da ćemo se zadovoljiti sa prva tri, bit će nam više nego dovoljno. Ali i te nastavke ne mislim baš odmah nabaviti nego redom, kada bude prilika. U svakom slučaju za ovu izvrsnu igru u našoj kolekciji najviše zasluga ide tebi. :bravo

S obzirom da je tema Low rofl , možda ovaj vikend pokušamo dati još jednu šansu. Eto, bilo je uzgred rečeno da ne bi ovaj post ispao spam :lol:
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Valsim
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3146
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2325 puta
 pohvaljen: 2412 puta
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post Postao/la Valsim »

Premješteno u temu Race For The Galaxy - http://igranje.hr/forum/viewtopic.php?f=5&t=1633 :)
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Lords of Waterdeep

Post Postao/la kockica »

Nuuq je napisao/la:Ne znam kako joj se moze svidjeti Stone Age ako joj se gadi LoW. Mozda i moze, sta ja znam.
Isprobali smo sinoć Stone Age (hvala Artyju na posudbi, super lik, pogotovo na iznenađenju sa 13 days) i eto, ženi se svidio :zamisljen tako da nije do WP-a. Mislim, meni je isto dobar, ali LoW su mi bolji, no na moju žalost odlaze pa-pa jer izgleda da su ženine predrasude jače :pogled_dolje
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”