Slobodno 'kopirajte igre'

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Odgovori
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1026
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 422 puta
 pohvaljen: 782 puta

Slobodno 'kopirajte igre'

Post Postao/la smurfORnot »

http://www.strebecklaw.com/court-rules- ... right-law/

U prijevodu, ako imate 'viška para' i hocete malo zaraditi. Uzmete neku popularnu igru, unajmiti dizajnere da naprave bolji artwork(ili još bolje naprave modele umjesto nekih komponenata, pošto se ekipa jako pali na figurice),malo promjenite pojedine nazive, pravila ostavite ista jer ne diraj dok nije pokvareno, i voila, upravo ste postali dizajner neke popularne igre.
Naravno, ovo je US slucaj, ali vjerujem da ako prolazi tamo, prošlo bi i tu...u slucaju da ne prolazi tu, jednostavno to napravite u US-u, problem solved...
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1252
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1194 puta
 pohvaljen: 922 puta
Kontakt:

Re: Slobodno 'kopirajte igre'

Post Postao/la Antomon »

Kao što je rečeno u članku:
Traditionally, game mechanics are not protected by copyright. This type of intellectual property is solely in the realm of patents, which are uncommon in tabletop games (outside of the big players) due to their high cost. Copyright, on the other hand, only protects the original creative elements of a work. Functional parts (game mechanics, in this case) are not protectable.
Dakle možeš se zaštiti od krađe, patentom. Da su dobili presudu u svoju korist pod copyright zakon:
1). u američkom pravu bi to bio presedan na kojeg bi se onda svi mogli pozivati na budućim suđenjima u sličnim slučajevima; ergo ispalo bi da možeš staviti copyright na gameplay mehanike, što bi dovelo do propasti industrije
2). oni sami bi mogli tužiti sve druge dizajnare/izdavače koji koriste slične gameplay mehanike jer su oni dokazali da imaju copyright na gameplay mehanike koje se koriste u Bangu (ne kažem da bi išli okolo i tužili, ali bi mogli)
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1026
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 422 puta
 pohvaljen: 782 puta

Re: Slobodno 'kopirajte igre'

Post Postao/la smurfORnot »

ma naravno, stoji sve to, nisam pravnik(iako sam bio na pravu :D), jedino mi je malo komicno to da nešto možeš kopirati u potpunosti u svaki detalj, i nikome ništa. Doslovce ne vidim razloga zašto to onda nebi radio, ako možeš napraviti bolji artwork i komponente. Jer ima dobrih igara, što izgledaju pomalo socijalno.
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1252
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1194 puta
 pohvaljen: 922 puta
Kontakt:

Re: Slobodno 'kopirajte igre'

Post Postao/la Antomon »

Nisam ni ja pravnik :) i mene muče iste stvari. Pogotovo za euro igre kamo su teme često naljepljene i sve se vrti oko mehanika igre.
Odgovori

Natrag na “Razno”