Preporuka igara za početnika

Pitanja vezana uz društvene igre
Smeghead
Reactions:
Postovi: 93
Pridružen/a: 21 pro 2012, 20:28
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 14 puta
Kontakt:

Re: Preporuka igara za početnika

Post Postao/la Smeghead »

ima neko vinhos?
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 281 put
 pohvaljen: 766 puta
Kontakt:

Re: Preporuka igara za početnika

Post Postao/la marge »

grof je napisao/la:
Broloski je napisao/la:
grof je napisao/la:Meni je Caylus po mehanici jednostavniji od Villagea
Ali je daleko kompleksniji
Jest, ali kad su svi pocetnici, kompleksnost nije problem, a mehanika vec jest ;)
ja se nebi složil s tim da kompleksnost nije problem za početnike, štoviše tvrdim suprotno ;-)
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 281 put
 pohvaljen: 766 puta
Kontakt:

Re: Preporuka igara za početnika

Post Postao/la marge »

ujedno smatram da izgled igre dosta pridonosi razumijevanju unatoč težini same igre pa tako osobno Agricolu smatram odličnom iz tog pogleda i mislim da ju lagano mogu zaigrati i početnici, naravno prvo bez kartica..
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8449
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1592 puta
 pohvaljen: 2376 puta
Kontakt:

Re: Preporuka igara za početnika

Post Postao/la grof »

marge je napisao/la:ujedno smatram da izgled igre dosta pridonosi razumijevanju unatoč težini same igre pa tako osobno Agricolu smatram odličnom iz tog pogleda i mislim da ju lagano mogu zaigrati i početnici, naravno prvo bez kartica..
Eto, tako i Caylus možeš prvo zaigrati bez king favory-a (samo na bodove prestiža).

Zašto bi kompleksnost razvoja strategije bila problem ako su svi igrači na istom stupnju poznavanja igre? Igrati će je jednako nespretno i biti će u ravnopravnom položaju.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Preporuka igara za početnika

Post Postao/la miljenko »

Što se tiče kompleksnosti vs težine, to će jako ovisiti o grupi ljudi s kojima igrate...

Grof vjerujem igra puno igara sa svojom obitelji - kad se igra objašnjava djeci, kompleksnost je bitna jer je djeci problem popamtiti puno mehanika i kad moraju puno radnji napraviti na svom redu... Djeci za dobru zabavu nije bitno igrati dobro, ne interesira ih smišljati komplicirane taktike, bitno im je da im je zabavno to što rade u igri, neovisno dali je to dobar ili loš potez.

S druge strane kad igrate s nešto starijim protivnicima, pogotovo gejmerima, oni će brzo pohvatati pravila, ali će se isfrustrirati ako neće razumjeti šta bi trebali raditi na svom redu. Sama mehanika ih ne interesira, ako moraju igrati "random" jer ne razumiju šta rade...
Zadnja izmjena: miljenko, dana/u 27 ruj 2013, 14:37, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru miljenko za post:
buraz
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8449
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1592 puta
 pohvaljen: 2376 puta
Kontakt:

Re: Preporuka igara za početnika

Post Postao/la grof »

miljenko je napisao/la: S druge strane kad igrate s nešto starijim protivnicima, pogotovo gejmerima, oni će brzo pohvatati pravila, ali će se isfrustrirati ako neće razumjeti šta bi trebali raditi na svom redu. Sama mehanika ih ne interesira, ako moraju igrati "random" jer ne razumiju šta rade...
Da, ali ključ ti je upravo u ovome gejmerima! Gejmer će odmah od igre tražiti dubinu i kompleksnost razvoja igre, međutim početnici u društvenim igrama (a ova tema je je Preporuka igara za početnike) će igrati kao djeca i biti će im bitna prvenstveno mehanika, a da bi ih igra privukla na prvu loptu i da ne bi odustali od kompliciranih pravila.

Ruku na srce i u Caylusu i u Villageu igrači imaju što pročitati u pravilima. Tako da se po tom pitanju najviše slažem s Vickom i preporučam Fresco, zaista simpatičnu i ne pretešku igru. :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Preporuka igara za početnika

Post Postao/la miljenko »

Npr. mene šah (mehanika jednostavna) užasno živcira jer većinu igre provedem igrajući reakcijski na svog protivnika, nisam sposoban smisliti strategiju nekoliko poteza u naprijed i igram po principu - ti mi prijetiš, ja se branim tako da kad ti meni pojedeš, ja ti pojedem nazad. Na kraju ostanemo oboje s malo figurica i tko ima više pijuna obično pobjedi ili je neriješeno... Užasno dosadno

S druge strane, jedne od prvih igara koje sam naučio kad sam krenuo u ovaj hobi su bile kompleksne igre, FFG igre, tipa Starcraft, War of the Ring itd... Gdje su pravila bila do 40 stranica, ali kad sam ih pročitao / ili mi ih je netko objasnio, sve mi je bilo jasno - Pobjeđuje onaj s najviše bodova. Kako dobiti bodove - osvajanjem. Kako osvojiti - tako da imaš veću i jaču vojsku od protivnika.
Daleko od toga da gore spomenute igre nemaju puno strategije i taktiziranja u sebi, ali je osnovna strategija dovoljno jednostavna da je odmah zabavno igrati, a ne kao u šahu gdje ti uopće nije jasno kako bi trebao igrati da pojedeš prokletog kralja.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8449
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1592 puta
 pohvaljen: 2376 puta
Kontakt:

Re: Preporuka igara za početnika

Post Postao/la grof »

:D Jest, slažem se s tobom po pitanju šaha, ali primjer je odličan!

Ako dva nova igrača igraju šah, vrlo brzo će svladati pravila igre, te im neće biti u početku bitna strategija i taktika. Ako će ih igra privući, proučavati će poteze, čitati knjige ići na sveučilište o šahu i postati velemajstori, ali baš je tu čarobno što mehanika ne koči početnike da počnu proučavati šah.

Dakle, šah je definitivno igra za početnike pod uvjetom da su oba igrača početnici. Lako će svladati pravila, a imati će na njoj što raditi godinama.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1253
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1195 puta
 pohvaljen: 922 puta
Kontakt:

Re: (K) boardgame za pocetnike

Post Postao/la Antomon »

Od co-op bi preporučio Forbidden Island/Forbidden Desert i Pandemic.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: (K) boardgame za pocetnike

Post Postao/la stoka »

imaš tu na forumu istanbul i zooloretto u ponudi, i par pandemica. također carcassone u mullera, i camel up.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”