Objava Frostgrave kampanja (battle report) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>S obzirom na to da se neko vrijeme nije igrao Frostgrave, proteklih smo tjedana odigrali dvije partije za zagrijavanje i da se malo podsjetimo kako idu pravila. Oba smo puta igrali u četiri igrača (inače je igra defaultno zamišljena za 2 igrača tj. 1v1) i nije bilo nikakvih problema, dapače rekao bih da je bilo zanimljivije i s više napetih trenutaka kada nas igra više za istim stolom. Paralelno je na discordu zadnjih dana sve življe, pogotovo u kanalu #frostgrave gdje se raspravlja o pravilima, pričaju pozadinske priče o likovima i stavljaju slike minijatura i terena u izradi, sve u iščekivanju početka kampanje. Broj prijavljenih za sudjelovanje polako raste i ubrzo stižemo do brojke 8 te shvaćamo da nam jedan stol nikako neće biti dovoljan i da se moramo brzo baciti na izradu dodatnih terena kako bi bilo mjesta za sve sudionike. Blaga panika, ali i odlična motivacija da se zasuču rukavi i napravi konkretan posao
Kako se bliži subota kuhinja mi sve više liči na garažu/radionu – tereni, razni materijali i boje posvuda, ali što se ‘mora’ nije teško. Kad bude gotovo bit će veći gušt za igru!
Subota 1.2. – Stigao je i taj dan, službeno započinjemo Frostgrave kampanju u Meeple’s Corneru! Ne moram ni reći da je uzbuđenje na razini – napokon se igra Frostgrave (a da nije kod mene doma!
). Eldrad nas je unaprijed pripremio – napravio je prekrasnu mapu i pozadinsku priču što nas očekuje u današnjoj misiji. Iako smo bili kratki s vremenom igrači su se potrudili – koliko je tko stigao, da pripreme svoje warbande, pobojaju minijature i pripreme nešto dodatnih terena da prva partija započne u najboljem ozračju i da ‘otvorimo sezonu’ kako i dolikuje! U zadnji tren ubacuju se još dvojica igrača i završavamo na trenutnom broju od 10(!) – bit će gužva mislim si, ali neka, kako ono kaže: „the more, the merrier”. Za jednu igru za koju do nedavno nije baš bilo izraženog interesa, ovo je fantastičan uspjeh! Nadam se da će nas se do kraja kampanje skupiti još i više! (Čitaš ovo i zainteresirao sam te? Javi nam se i pridruži na discordu za više informacija! Svi su dobrodošli
)
Radimo neku polu-nasumičnu raspodjelu, po 5 igrača na svakom stolu, neki iskusniji, neki totalni početnici kojima je ovo prva partija. Nema panike, pravila smo ponovili i sve je spremno! Brzo trk do dućana po slanac i/ili sok tko nije stigao doručkovati i spremni smo za start! U međuvremenu još brzinski dodajemo sloj umjetnog snijega po svim terenima kako bi ‘štimung’ bio što autentičniji.
Kreće deployment, ekipa mjerka što je sve na stolu i tko s čime igra – ima tu svačega, orkova, patuljaka, medvjeda, viteza, kultista, kostura.. bit će zanimljivo! Prvi red počinje nešto kasnije nego smo planirali, ali nema brige, sve je pod kontrolom. Akcija odmah počinje, lete prvi spellovi i strijele – zaklona koliko god da ima, nije dovoljno. Puno nas je i svi su gladni osvojiti svoj dio blaga sa stola! Kosturi koji se povremeno pojavljuju kao dio posebnih pravila misije i čuvaju određene komade blaga otežavaju nam situaciju – kao da drugi igrači već ne kompliciraju zadatak dovoljno! Padaju prve žrtve, neki su lako zamjenjivi plaćenici, ali i neki bitniji modeli su stradali u općem kaosu magije. Odlučili smo ograničiti broj krugova da motiviramo igrače da se fokusiraju na cilj i pokušaju smanjiti gubitke, a i da završimo partiju na vrijeme s obzirom na termin koji imamo za igranje u prostoru. Kako se bližimo kraju, na terenu je sve manje modela, prašina se lagano spušta, odvija se još pokoja epska scena dvoboja sa zadnjim atomima snage, dok vjerni pratitelji svojih čarobnjaka napuštaju borbu s ono nešto blaga kojeg su uspjeli osigurati tijekom bitke. Predah. Pauza. Gotovo je. Prelazimo na post-battle sequence, zabavni dio u kojem ćemo saznati što je točno tko uspio ‘uloviti’ u svojem dijelu plijena iz borbe, te koliko su ozbiljno stradali
pali borci.
Netko je imao više, netko manje sreće, ali pronašlo se svašta – čarobnih predmeta, scrollova s magijama, raznoraznih napitaka i naravno zlata, koji će dobro doći za daljnji napredak u kampanji. Skupilo se i ponešto experiencea pa su svi wizardi napredovali – u kojem će se smjeru razvijati dalje je zadatak za svakog igrača da odabere.
Sve u svemu, odličan start! Mislim da je prva partija ispunila sva očekivanja i pružila potrebnu motivaciju za bojanje onima koji još nisu stigli do kraja pobojati svoje minijature
Družimo se i raspravljajmo na discordu. Pozdrav!
Ako želite i vi podijeliti svoje iskustvo, možete jednostavno ispuniti formu za pisanje članka! Mi ćemo članak urediti i objaviti, više pročitajte ovdje.
Objava Frostgrave kampanja (battle report) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Stanje SEZAM-a 06/2019 pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>
Što točno znači uvođenje igre u program studija? Za odgovor na to pitanje, i kako bi mogli jasnije komunicirati što nudimo starim i novim igračima strateških igara s minijaturama i hobistima, definirali smo neke termine i programe.
Svaku od igara uvrštenih u program studija možete naučiti subotom od 9 do 16 sati, danima kada je SEZAM otvoren. Program SEZAM Studij Nema nikakvih preduvjeta koje morate ispuniti. Igre u programu studija možete doći naučiti i isprobati bez prethodnog znanja o igri i bez minijatura ili drugih investicija. Najava nije nužna, ali je poželjna kako bi voditelj mogao osigurati sve što je potrebno za igru koju želite naučiti, te da ima dovoljno vremena podučiti vas. Najaviti se možete putem e-maila [email protected], ili putem kanala #studij na našem Discord serveru. Igre koje su trenutno u programu studija:
SEZAM Sezona je određeni vremenski period u kojem igrači skupljaju bodove za pojedine igre. Bodovi se skupljaju po unaprijed određenim pravilima. Cilj SEZAM Sezone je držati igrače angažiranima tijekom cijele godine i poticati rast zajednice. Za sezonu nije potrebna prijava igrača, potrebno je samo prijaviti partiju odigranu u subotnjem terminu od 9 do 16 sati, a sukladno tome, igrači se u sezonu mogu priključiti u bilo kojem trenu. Kao dodatan bonus, igrači se mogu veseliti i achievementima, o čemu možete pročitati više u ovoj objavi bloga. Na kraju godine, održat će se dodjela nagrada, a sezona aktivna za sljedeće igre:
Kill Team sezona aktivna je skoro od početka godine, i već je odigran popriličan broj partija (22 da budemo precizni). Trenutno stanje u poretku Kill Team sezone je:
Budući da je Warhammer Underworlds sezona tek započela, i dosad nije bila poštena najava, odigrana je tek jedna partija, pa je i sukladno tome trenutno stanje:
Kampanja je organizirano igranje, neodređenog trajanja, gdje je cilj uživati u narativnom aspektu igre. Trenutno nemamo aktivne kampanje, no razmišljamo o uvođenju. Želite li da uvedemo kampanju u za neku od igara s minijaturama? Ili još bolje, želite li voditi neku takvu kampanju? Svakako nam se javite na email [email protected], ili na naš Discord server.
SEZAM Radionica je program edukativnog sadržaja u kontekstu našeg hobija. Radionice mogu biti organizirane, te će u tom slučaju biti unaprijed najavljene, ili mogu biti kontinuirane. Sve što nudimo kroz kontinuirane radionice dostupno je svake subote od 9 do 16 sati, kada je SEZAM otvoren. U 12. mjesecu prošle godine održana je prva organizirana SEZAM Radionica, tečaj slaganja i bojanja minijatura (tada se još nismo zvali SEZAM
). Nagoviještali smo pred par mjeseci da će biti najava i druge radionice istog sadržaja, no zbog privatnih obveza voditelja morali smo ju odgoditi. Budite bez brige, organiziranih radionica će još biti, ali podučeni iskustvima prve radionice, treba nam vremena da ih kvalitetno pripremimo. A ako ste jako nestrpljivi, i želite pobojati svoje minijature što prije, čitajte dalje.
A kad smo već spomenuli iskustva prve radionice, pri završetku smo pisanja skripte o sastavljanju i bojanju minijatura (već je dugo u pripremi, kako će neki posvjedočiti
) koja će po završetku biti dostupna svima.
SEZAM Sraz je kolektivan naziv za događaje u organizaciji SEZAM-a na kojima se odvija primarno (ne i ekskluzivno) kompetitivno igranje, najčešće u obliku turnira u trajanju od jednog ili dva dana. SEZAM Sraz događaji bit će unaprijed najavljeni, s pripadajućim pravilima (tzv. rules pack). Igre prisutne na Sraz događanjima bit će unaprijed određene u najavi događaja.
SEZAM Sraz je ideja u začecima, i malo je vjerojatno da ćemo takav događaj organizirati ove godine. Ipak, željeli smo vam dati pogled u budućnost, o tome kakve ideje imamo i kako se stvari kreću. Naša je želja da SEZAM Sraz postane događaj koji će se održavati svake godine, svojevrsni brand
.
To bi bilo to od nas za danas, očekujte novu objavu bloga u skorije vrijeme. Ako imate kakve prijedloge, želite da uvrstimo neku od igara u program studija ili sezone, ili samo imate pitanja u vezi SEZAM-a ili hobija općenito, javite nam se na [email protected], ili na naš Discord server.
Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Stanje SEZAM-a 06/2019 pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoarders (tjedni SEZAM blog) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Pozdrav svima, ja sam Miljenko (a.k.a. Miljac). Ukratko o meni, bavim se minijaturama i svime vezano uz taj hobi zadnjih… ja mislim 16 godina, ali tek za zadnjih 6 bih rekao da sam stvarno aktivan. U 11. i 12. mjesecu prošle godine vodio sam radionicu bojanja minijatura (nova slijedi uskoro
, pratite obavijesti), i svake subote u 9 sati otvaram SEZAM. Volim svakakve igre s minijaturama, ali i igre općenito (računalne, boardgame, …). Danas vam predstavljam Tale of Two Hoarders, tjedni blog kojeg ćemo voditi moj vjerni ministar nepotrebnih minijatura Eldrad i ja. Kroz objave eksperimentirati ćemo sa raznim temama vezanim uz hobi. Eldrađe, Eldradže? Eldraže?? Eldrade (kako god), mikrofon je tvoj.
Bok, ja sam Mario (a.k.a. Eldrad). U hobiju sam već oko 18 godina uz prekide. Moji počeci bili su vezani za nekadašnju Zemlju Čuda, dućan koji se nalazio u Masarykovoj ulici kada sam kupio početnički set s bojama i 6 plastičnih strijelaca. Kroz godine bio sam član nekoliko udruga te sam se sada “skrasio” u MC-u gdje se uz svog kolegu (i hoardera minijatura) Miljca bavim hobijem (ili koristim isti kao izgovor za ispijanje kave u društvu ostalih hobista).
Titula koju mi je kolega Miljac dodijelio je ispravna s obzirom da sam sklon impulzivnim i nasumičnim kupnjama u mom najdražem dućanu – Carta Magica. Volim sve aspekte hobija, od samog procesa biranja i kupnje minijatura do sastavljanja, bojanja te naposljetku i igranja.
Samo malo, da se ubacim na tren, prije nego što postane irelevantna replika. Obuzdani sam hoarder. Iako, istini na volju, hodam po tankoj žici.
Nazad na temu. Već neko vrijeme želim pisati o tome zašto volim igre s minijaturama i što one meni znače u životu. Ali igre s minijaturama, iako glavni inicijator, zapravo su mi potpuno sporedne. Kao što i Eldrad kaže, kava u društvu prijatelja uz neprekidno žaljenje čija je vojska “pobrala najveći nerf”, ritualno obilaženje Carte Magice kada se novčanik malo podeblja, i naravno bojanje i slaganje minijatura veoma su mi dragi aspekti hobija. Bez takvih trenutaka, i najvažnije, društva s kojim ih je vrijedno podijeliti, sama igra ne bi mi imala smisla.
Moj san, kao i san svakog minijaturista jest da jednog dana hrpa plastike nataložena kroz godine hoardanja figura bude pretvorena u potpunosti u obojane vojske i jedinice.
Igre koje igram/planiram igrati su sljedeće:
Eh da, planirati igrati i stvarno igrati na žalost dvije su odvojene stvari. Pogotovo u hobiju koji već i ovako uzima veliki postotak slobodnog vremena. Zato smo se više okrenuli skirmish igrama (u sklopu vođenja SEZAM-a, ali i ja osobno), koje u pravilu kraće traju i potrebna je manja priprema.
Igre koje bih igrao kada imam dovoljno vremena ili na nekom zanimljivom turniru:
Igre koje bih rado igrao ali nisam još započeo:
Igre koje aktivno i rado igram:
A kad smo kod Kill Teama, odigrane su prve dvije partija sezone. Više o Kill Team sezoni možete pročitati ovdje. A više o odigranim partijama i drugim temama vezanim uz hobi moći ćete pročitati u nadolazećim objavama bloga Tale of Two Hoarders.
Za kraj, još samo par informacija. Ako ste slobodni za vikend (16. i 17. ožajka), navratite u Bauerovu 33, gdje će se odvijati ZIMA, veliki međunarodni turnir u Fantasy Battles: The 9th Age. Osim toga, kao što ste mogli primjeriti, napravili smo SEZAM logo. Kroz vrijeme ćemo ga vjerojatno uređivati, poboljšavati i modernizirati, a do onda uživajte u njegovoj trenutnoj formi.
I ako se još niste pridružili našem Discord serveru, a minijature su dio vašeg života (ili želite da to postanu), pridružite se sada
. Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Tale of Two Hoarders (tjedni SEZAM blog) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>