Objava Tale of Two Hoarders: Od boje preko boja do boje… dio prvi pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Uh, zadnja su četiri tjedna bila intenzivna, puna hobi događaja. Možda ipak ne toliko puna, dva događaja, ali oba su zahtijevala puno pripreme. Eldrad što si ti napravio za hobi u tih mjesec dana?
Carry on… 
Moja četiri intenzivna tjedna počinju negdje oko 1.7. kada sam krenuo pripremati svoje space marince za Agram Arena Summer turnir u Kill Teamu. Za Kill Team turniru dozvoljeno je imati roster od 20 obojenih modela. Od tih 20, prije svake partije, bira se Kill Team u vrijednosti od 100 bodova. Do tog trena obojeno sam imao svega par tactial marinaca i jednog intercessora, pa je slijedio tjedan u kojem sam većinu slobodnog vremena trošio na sastavljanje i bojenje. Cilj mi je bio dovršiti 5 Primaris Reiver modela. Iako ih nisam dovršio, pobojao sam ih dovoljno dobro, postigavši takozvani tabletop standard. Ali budimo realni, tabletop ne znači ništa osim, minijature su dovoljno smisleno obojene da se mogu koristiti za igru na većini turnira
. Zaključak je, imam još posla oko tih marinaca.
Iz SEZAM-a na turnir se uputilo dvoje igrača. Moja malenkost i Balaclava, naš, u trenutku pisanja vodeći čovjek SEZAM Kill Team sezone 2019. Balaclava predstavi nam se ukratko.
Pozdrav, ja sam Domagoj, poznatiji svima kao Balaclava iliti onaj s Tisuću sinova i prokletim 2+ saveom. Već sam godinama veliki ljubitelj svega s predznakom 40k, ali tek prije kojih godinu dana sam se počeo aktivno baviti hobijem. I dalje su mi lore i igranje na prvom mjestu, ali s vremenom sve više gušta pronalazim u bojanju (slaganje modela nikada neću zavoljeti, ljepilo i skalpeli su mi najmrskiji protivnici). Kao i Miljac, imao sam grandiozne ideje o Kill Team rosteru koji ću složiti za ovaj turnir, ali spletom okolnosti (čitaj: lijenost) na turnir sam došao sa samo šest modela. Ipak, Sinovi su odradili svoj posao sasvim dobro.
I više nego dobro… odnosno, kako koji sinovi. Skačem pred rudo, vratimo se nazad.
Iako je originalni broj prijavljenih bio 9 (ako se ne varam), dio ljudi bio je spriječen doći ili je otkazao, pa nas je na dan turnira ostalo svega 4 (plus organizator kao 5. koji nije igrao da bude paran broj igrača). Usprkos malom broju igrača, odnosno, vjerojatno upravo zbog toga, turnir je bio vrlo ugodan i opušten. Krenimo redom.
Scenarij – svatko dobije 1 victory point za svaki od sljedećih ispunjenih uvjeta:
Dodatno, svatko je mogao odabrati tri sekundarna objectiva, no to zahtjeva nešto više informacija no što mi je ostalo u glavi
(za bilo koju od narednih partija).
Oni koji igraju neki oblik igara s minijaturama gdje je kockica, odnosno sreća faktor, znaju da postoje oni trenutci kada ti jednostavno ne ide. Samo na ovom blogu, žalio sam se na takve trenutke i više nego jednom. Ova je partija definitivno bila jedna od tih.
Budući da sam odigrao popriličan broj partija protiv Balaclave koji isto igra Thousand Sons, znao sam kako funkcioniraju. Taktika je bila osigurati bodove rano, a braniti se kasnije. Vjerojatno nije bila najbolja taktika za konkretnu partiju, ali vjerojatno niti najgora. Missile Launcher sam taktički postavio na visoko mjesto, a ostatak kako bih osigurao objective rano u igri. A partija je na moju žalost izgledala od prilike ovako (ne nužno prikazanim redoslijedom):
originalna slika by Tvrtko (organizator)
Ukratko, bio sam pometen sa stola. Mislim da je Missile Launcher ostao živ, ali nije napravio pošten pogodak cijelu partiju, pa sam simbolično nacrtao misfire
. Izgubio sam i više nego dovoljno, u bodovima je rezultat bio nešto poput 14:2. Usprkos tome, nisam završio partiju s gorkim okusom u ustima, te bih htio zahvaliti Tomislavu na vrlo ugodnoj partiji. Balaclava, preuzmi
.
Thousand Sons (Balaclava) vs. Orks (Bačva)
Nisam se često susretao s orcima u Kill Teamu, ali sam znao što otprilike očekivati; Zelenu (u ovom slučaju ljubičastu) plimu, koji sam i dobio. Nadao sam se kako ću uz taktičko pozicioniranje moći držati dovoljan broj objectiva te usput ubiti bilo koje orkove koja se odluče približiti. Ipak, bolter i mind bullets nisu bili dovoljni te je uskoro Zelena plima preplavila moje redove. Unatoč tome, uspio sam skupiti solidan broj bodova koji se pokazao značajnim u finalnom rezultatu turnira.
Green tide washing away the Dust. – originalna slika by Tvrtko (organizator)
Scenarij – svatko dobije 1 victory point za svaki od sljedećih ispunjenih uvjeta:
Na žalost, nemamo sliku iz zajedničke partije, ja sam zakazao sa slikanjem, pa smo se za slike partija obratili organizatoru, te ovim putem zahvaljujem na tome
. Budući da ne možemo slikom predočiti kako je partija izgledala, možemo se referencirati na deployment zonu. Označio sam objective brojevima radi lakše orijentacije.
Po mojem sjećanju, Balaclava je uzeo rano vodstvo, dok ja nisam puno zaostajao. Bilo je otvoreno nekoliko bojišnica. Jedna u kojoj su se po običaju napucavala dvojica s teškim dalekometnim oružjima (sa 6. na 1. i obrnuto). Druga oko objectiva 2., gdje se moj tactical sergeant s power fistom sukobio s povećim brojem neprijatelja, što tzangora, što rubric marinaca. I treća kod objectiva 4., gdje se ne sjećam što se točno dogodilo, ali mislim da sam izvukao deblji kraj na toj strani.
Tijekom igre solidno sam držao 6. i 3., a 2. je više puta izmjenjivao ruke. Zadnji red započeo sam s laganim zaostatkom, ali teoretska šansa za pobjedu je postojala. Samo teoretska do duše, jer je Balaclava odlično odigrao svoj završni dio, i ostvarivši bodove na sekundarnim objectivima negirao bilo kakvu taktiku koja bi me mogla spasiti. Sve u svemu jedna zanimljiva partija, ugodnog atmosfera i rezultat od nekih 14:11 za Balaclavu. Kako je to izgledalo iz tvoje perspektive?
Definitivno jedna od najnapetijih i najtaktičkijih partija. Nije bilo previše (ne)sreće na kockicama s bilo koje strane, tako da je došlo do pravog mind warfarea. Partija je lako mogla poći u bilo kojem smjeru ali srećom su u posljednjem potezu moji modeli bili smješteni tako da su mogli postići velik broj sekundarnih objectivea (smrtnici kažu sreća, Tzeentch kaže Just as planned).
Partija o kojoj ne možemo puno reći budući da nitko od nas nije sudjelovao. Ono što znamo je da su pobijedili Tomislav i njegovih tisuću sinova. Čestitke Tomislavu na 2. pobjedi.
Scenarij – svatko dobije victory pointove za svaki od sljedećih ispunjenih uvjeta:
Kada bih morao sažeti ovu partiju u par riječi, rekao bih “odlična, bad roll olympics partija”. Urnebesna atmosfera označila je ovu partiju od početka do kraja. Bačva i ja natežemo se tko lošije rola, i pokrivamo to jednim lošim rolom za drugim. Ipak partija nije bila određena isključivo time, bilo je tu taktike s obje strane. Za ovu sam partiju u Kill Team odabrao većinu primaris reivera koje sam imao, pa sam se zatrčao do objectiva odmah u prvom potezu, osiguravši veliku početnu prednost. Ipak kako je igra odmicala, veliki body count Orkova počeo je preuzimati polje. Zelena plima pokazala se i više nego opasnom prijetnjom.
originalna slika by Tvrtko (organizator)
Falilo nije ni bliske borbe ni napucavanja. Tuklo se i pucalo na sve strane. Partija je bila prava uživancija i pravi bloodbath. Nakon svega što se izdogađalo, uspio sam izvući pobjedu s 2 boda razlike. Odlična partija i odličan turnir.
Thousand Sons (Balaclava) vs. Thousand Sons (Tomislav)
Napokon se i to dogodilo, susret dvije tisuće sinova.. Vjerojatno ni sam Tzeentch nije znao što mu je činiti. Vrlo krvava partija s jako velikim brojem žrtava. Kada sam već u prvom potezu uspio ubiti protivničkog sorcera, mislio sam da mi se smiješi pobjeda. Ipak, već sljedeći potez moj je sorcerer (vjerojatno u trenutku suosjećanja) odlučio raznijeti sam sebe. Na kraju, nakon mnogo prolivene krvi i pijeska, moj protivnik je uspio odnijeti taktičku pobjedu, skupivši veći broj objectivea.
Građanski rat Tisuće sinova – originalna slika by Tvrtko (organizator)
I tako, nakon nekoliko sati igranja turnir je napokon dovršen. Odlična igra od strane svih sudionika. Finala tablica je izgledala ovako:
Miljac, Bačva i ja smo svaki postigli po jednu pobjedu i dva poraza, dok je Tomislav završio turnir besprijekorno, s tri pobjede bez i jednog poraza.
Sve u svemu, kako je Miljac već rekao, odličan i opušten turnir, unatoč malom broju sudionika. Ovim putem bih još jednom zahvalio organizatoru i veselim se sljedećem eventu!
I za kraj i od mene još jednom, hvala svima koji su sudjelovali u organizaciji ovog turnira i svim suigračima na odličnom provodu. Malo je reći da nas je taj turnir inspirirao da se sami okušamo u organizaciji, zato ako već niste, bacite oko na najavu Kill Team turnira u organizaciji SEZAM-a, 05.10.2019. A koji je hobi događaj okupirao moja sljedeća 3 tjedna, pročitajte u sljedećoj objavi
.
Ako imate želje, pozdrave, komentare ili pritužbe, javite nam se na e-mail [email protected], ili na naš Discord server.
Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Tale of Two Hoarders: Od boje preko boja do boje… dio prvi pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava SEZAM Kill Team Sraz – 05.10.2019. pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Pozdrav svim minijaturistima! Zadovoljstvo nam je predstaviti vam naš prvi SEZAM Sraz. SEZAM Sraz je kolektivan naziv za događaje u organizaciji SEZAM-a na kojima se odvija primarno (ne nužno i ekskluzivno) kompetitivno igranje, najčešće u obliku turnira u trajanju od jednog ili dva dana.
Prije malo više od mjesec dana objavili smo kako je malo vjerojatno da ćemo ovakav događaj organizirati ove godine. Mjesec dana promišljanja i planiranja kasnije, zaključili smo; najbolji način za odraditi posao je zasukati rukave i bez puno filozofije baciti se na posao.
Ovim putem pozivamo vas na sudjelovanje u jednodnevnom Kill Team turniru 05.10.2019. koji će obilježiti naš prvi Sraz. Pridružite nam se u dobrom društvu, upoznajte naše članove, posjetite nas u našem prostoru i započnite Sraz.
Bilo kakve upite u vezi turnira pošaljite na [email protected], a za više informacija nastavite čitati.
Za potrebe turnira koristiti će se Annihilation 2019 rules pack (link), uz sljedeće izmjene:
Dodatno napominjemo:
Minijature
U pauzi između dvije partije prema rasporedu koji će biti naknadno objavljen, održat će se best painted warband natjecanje. Za sudjelovanje nije potrebna pred prijava već je samo potrebno izložiti warband u vrijeme između dvije partije koje će biti naznačeno na rasporedu. Naši suci pregledat će sve izložene warbande, a odluku će proglasiti na kraju turnira na dodjeli nagrada.
Kotizacija
Kao što piše u osnovnim informacijama kotizacija je 50 kn. Za 50 kn kotizacije nagrade će biti vrlo skromne, stoga smatramo da je pošteno reći na što će se potrošiti vaših 50 kn. U ovom slučaju, manji dio tih 50 kn potrošit ćemo na nagrade, a ostatak je virtualno već potrošen kroz ovogodišnji rad SEZAM-a.
SEZAM je dio udruge “Igranje” koja se financira prihodima od članarina, ulaznica i donacija. Udruga “Igranje” zalaže se za transparentnost, te u tu svrhu svi članovi udruge na e-mail adresu primaju mjesečno financijsko izvješće. Tako članovi udruge mogu potvrditi da se od tih prihoda pokrivaju troškovi rada (režije i najam), održavanje prostora (nove žarulje, popravci), i nove investicije u prostor (poput prošlogodišnjeg uređenja podruma, ili instalacije sudopera).
Iako je SEZAM dio udruge, troškove i prihode koje ostvarujemo pratimo izdvojeno* kako bi mogli dostići jedan od naših ciljeva za 2019. Glavni cilj za 2019. je završiti godinu s nulom ili pozitivnom razlikom prihoda i rashoda kako SEZAM ne bi bio financijski teret udruge. SEZAM je u 2019. ostvario:
Vaših 50 kn pomoći će nam da smanjimo tu razliku i da nastavimo širiti našu malu hobi zajednicu. Sraz nikako nije jedini događaj kojim tu razliku pokušavamo pokriti, ali je jedan od. Nadamo se da ćete nam pomoći u ostvarenju našeg cilja
.
*izdvojeno praćenje troškova je samo za potrebe interne evidencije, ne izuzima ih iz mjesečnog financijskog stanja
Objava SEZAM Kill Team Sraz – 05.10.2019. pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Stanje SEZAM-a 06/2019 pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>
Što točno znači uvođenje igre u program studija? Za odgovor na to pitanje, i kako bi mogli jasnije komunicirati što nudimo starim i novim igračima strateških igara s minijaturama i hobistima, definirali smo neke termine i programe.
Svaku od igara uvrštenih u program studija možete naučiti subotom od 9 do 16 sati, danima kada je SEZAM otvoren. Program SEZAM Studij Nema nikakvih preduvjeta koje morate ispuniti. Igre u programu studija možete doći naučiti i isprobati bez prethodnog znanja o igri i bez minijatura ili drugih investicija. Najava nije nužna, ali je poželjna kako bi voditelj mogao osigurati sve što je potrebno za igru koju želite naučiti, te da ima dovoljno vremena podučiti vas. Najaviti se možete putem e-maila [email protected], ili putem kanala #studij na našem Discord serveru. Igre koje su trenutno u programu studija:
SEZAM Sezona je određeni vremenski period u kojem igrači skupljaju bodove za pojedine igre. Bodovi se skupljaju po unaprijed određenim pravilima. Cilj SEZAM Sezone je držati igrače angažiranima tijekom cijele godine i poticati rast zajednice. Za sezonu nije potrebna prijava igrača, potrebno je samo prijaviti partiju odigranu u subotnjem terminu od 9 do 16 sati, a sukladno tome, igrači se u sezonu mogu priključiti u bilo kojem trenu. Kao dodatan bonus, igrači se mogu veseliti i achievementima, o čemu možete pročitati više u ovoj objavi bloga. Na kraju godine, održat će se dodjela nagrada, a sezona aktivna za sljedeće igre:
Kill Team sezona aktivna je skoro od početka godine, i već je odigran popriličan broj partija (22 da budemo precizni). Trenutno stanje u poretku Kill Team sezone je:
Budući da je Warhammer Underworlds sezona tek započela, i dosad nije bila poštena najava, odigrana je tek jedna partija, pa je i sukladno tome trenutno stanje:
Kampanja je organizirano igranje, neodređenog trajanja, gdje je cilj uživati u narativnom aspektu igre. Trenutno nemamo aktivne kampanje, no razmišljamo o uvođenju. Želite li da uvedemo kampanju u za neku od igara s minijaturama? Ili još bolje, želite li voditi neku takvu kampanju? Svakako nam se javite na email [email protected], ili na naš Discord server.
SEZAM Radionica je program edukativnog sadržaja u kontekstu našeg hobija. Radionice mogu biti organizirane, te će u tom slučaju biti unaprijed najavljene, ili mogu biti kontinuirane. Sve što nudimo kroz kontinuirane radionice dostupno je svake subote od 9 do 16 sati, kada je SEZAM otvoren. U 12. mjesecu prošle godine održana je prva organizirana SEZAM Radionica, tečaj slaganja i bojanja minijatura (tada se još nismo zvali SEZAM
). Nagoviještali smo pred par mjeseci da će biti najava i druge radionice istog sadržaja, no zbog privatnih obveza voditelja morali smo ju odgoditi. Budite bez brige, organiziranih radionica će još biti, ali podučeni iskustvima prve radionice, treba nam vremena da ih kvalitetno pripremimo. A ako ste jako nestrpljivi, i želite pobojati svoje minijature što prije, čitajte dalje.
A kad smo već spomenuli iskustva prve radionice, pri završetku smo pisanja skripte o sastavljanju i bojanju minijatura (već je dugo u pripremi, kako će neki posvjedočiti
) koja će po završetku biti dostupna svima.
SEZAM Sraz je kolektivan naziv za događaje u organizaciji SEZAM-a na kojima se odvija primarno (ne i ekskluzivno) kompetitivno igranje, najčešće u obliku turnira u trajanju od jednog ili dva dana. SEZAM Sraz događaji bit će unaprijed najavljeni, s pripadajućim pravilima (tzv. rules pack). Igre prisutne na Sraz događanjima bit će unaprijed određene u najavi događaja.
SEZAM Sraz je ideja u začecima, i malo je vjerojatno da ćemo takav događaj organizirati ove godine. Ipak, željeli smo vam dati pogled u budućnost, o tome kakve ideje imamo i kako se stvari kreću. Naša je želja da SEZAM Sraz postane događaj koji će se održavati svake godine, svojevrsni brand
.
To bi bilo to od nas za danas, očekujte novu objavu bloga u skorije vrijeme. Ako imate kakve prijedloge, želite da uvrstimo neku od igara u program studija ili sezone, ili samo imate pitanja u vezi SEZAM-a ili hobija općenito, javite nam se na [email protected], ili na naš Discord server.
Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Stanje SEZAM-a 06/2019 pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoarders: Achievement Unlocked pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Možda vam se čini kako nam je Kill Team jedan od igara koju konstantno spominjemo u objavama. Ne čini vam se, u nekom trenutku mislimo diverzificirati i na druge, no Kill Team nam je trenutno fokus igra. Glavni razlog tome je aktivna sezona, koja nas čini zaokupljenima u dobrom društvu svake subote.
Sezona će biti zaključena u 12. mjesecu, a do sada je odigrano 15 partija u kojima je sudjelovalo devetero natjecatelja. Sada već imamo dovoljno podataka da ih prikažemo na zanimljiv način. Trenutno stanje sezone:
Mayhem je u samom startu odigrao nekoliko dobrih partija, zauzeo prvo mjesto, i od onda ga ne pušta. Čestitke našem vodećem igraču sezone, iako, morat će se potruditi da na tom mjestu ostane do kraja, konkurencija je jaka.
Ali prvo drugo ili treće mjesto nije sve što sezona nudi. U ovoj objavi predstavit ću vam achievemente (kao u video igrama). Rekao bih dostignuća, ali u video gaming krugovima achievementi su već dobro poznata stvar, pa, idemo za tom terminologijom. Achievementi nisu ništa drugo nego oznake koje igrači dobivaju kada dostignu neki rezultat. Ali napravimo nakratko korak nazad, samo da uspostavimo neka pravila.
Iz sezone sam samovoljno isključen, ali achievementi su drugi par rukava. Oni su ovdje čisto zabave rade, pa nema razloga zašto i ja ne bi sudjelovao. Zahtjev za dobivanje achievementa je minimalno 3 odigrane partije u sezoni.
Achievemente sam podijelio u tri kategorije:
Danas ćemo napraviti pregled jedinstvenih achievementa, a ostale ćemo ostaviti za neku drugu objavu
.
Butcher – Igrač s najviše ubijenih protivničkih modela (tie breaker 1 – manje odigranih partija)
A butcher je *drum roll*… Ja! Možda nisam najbolji igrač, ali uopće se ne sramim što sam nabio kill count na Eldradovoj Imperijalnoj gardi, hehehe 
Eliminator – Najveći Kill/Game ratio (tie breaker 1 – više odigranih partija)
Eliminator je *drum roll*… Zagor. Čestitke Zagoru na odličnom omjeru ubijenih modela naspram broja odigranih. Ako igrate protiv Zagora, zasigurno će veliki postotak vašeg Kill Teama završiti eliminiran.
Khm Khm….powergamer….khm khm. 
Možda, možda i ne, čitaj dalje 
Sacrificial Lambs – Igrač s najviše poginulih modela (tie breaker 1 – manje odigranih partija)
A žrtvena janjad nisu nitko drugi nego *drum roll*… Eldradovi imperijalni guardsmeni! Kada igrate protiv Eldrada jedino što vas može zaustaviti je živi zid imperijalne žrtvene janjadi koja ne staje usprkos svim prijetnjama.
Gardisti su tu da ginu i sa sobom u grob povuku što više neprijatelja. Svaki Casualty rate od 15:1 smatram potpuno prihvatljivim.
Naravno, ali to nije sve što držiš.
Human Shields – Najveći casualty/game ratio (tie breaker 1 – manje odigranih partija)
A ljudski štitovi idu ruku pod ruku sa žetvenim janjadi, pa i ne čudi da i ovaj achievement drži *drum roll nepotreban*… Eldrad! Čestitke Eldradu na veoma fluffy igranju.
Net listanje mi nikad nije bilo drago. Volim pobijediti s listom koju sam samostalno složio prema tome što mi je kul i što mi je logično. Igrati s 9 plazmi u listi ne mogu nikako opravdati u backgroundu tako da ih iz tog razloga neću ni koristiti. Bez obzira na to što su jako dobre.
Nisam rekao da je fluffy loše, štoviše, kao i tebi, i meni je pravo zadovoljstvo pobijediti s listom koju sam složio sam. Možda je pobjeda jedna od deset, ali ta jedna itekako vrijedi preostalih devet.
Player – Igrač s najviše odigranih partija (tie breaker 1 – igrač s većim game/win omjerom)
Bit ću iskren, ovaj sam achievement besramno napravio da imam realne šanse osvojiti neki od achievementa na kraju sezone i jednako besramno ga i trenutno držim, pa, tough luck, ako želite biti player, potrudite se 
Power Player – Igrač s najboljim game/win omjerom (tie breaker 1 – manje odigranih partija, tie breaker 2 – bodovi u sezoni)
A power player je *drum roll*… Mayhem! Power player je do vrlo nedavno držao Balaclava, ali zadnja partija samnom mu je oduzela tu titulu jer sam ga, nekim čudom, uspio pobijediti, što mu je smanjilo game/win omjer. To je ujedno i prvi achievement za koji sam morao uvesti tie breaker 2, jer su dva igrača izjednačena po drugim parametrima. Čestitke Mayhemu na odličnom power gaming nastupu 
Samo je pitanje vremena kada će Zagor sjesti na ovo mjesto 
Možda, ali na ovo sljedeće zasigurno neće 
Filthy Casual – Igrač s najmanjim game/win omjerom (tie breaker 1 – više odigranih partija)
Filthy Casual nije nitko drugi nego *drum roll*… ja! Casual sa stilom, najmanji game/win omjer, a najviše bodova. S mojim game/win omjerom jasno je gdje su drugi igrači natukli svoje pobjede i bodove 
Cowards – Igrač kojem se Kill Team najviše puta brejkao (tie breaker 1 – veći broken/game ratio, tie breaker 2 – manji casualty/game ratio)
Kukavice su *drum roll*… Balaclavinih tisuću sinova! Kako je Balaclavi zadnja partija oduzela titulu power playera, tako mu je i podarila titulu kukavice (kill team mu se brejkao). Prethodno su kukavice bili Mayhemovi Adeptus Mechanicus, pa su se tako Mayhem i Balaclava efektivno zamijenili za achievemente Power Player i Cowards. U balaclavinu obranu, za zadnju partiju koju je igrao protiv mene u listu je ubacio tzangore da omekša svoju, prethodno izuzetno tvrdu listu.
Brave Souls – Igrač kojem se kill team najmanje puta brejkao (tie breaker 1 – veći Casualty/Game Ratio)
Pomalo neočekivano, hrabre duše su *drum roll*… Eldradovi guardsmeni! Usprkos svim porazima i pogibelji svojih drugova, ovi se guardsmeni ne daju smesti, glavni je cilj pobjeda i to je jedino što ih zanima u njihovom kratkom životu na bojnom polju.
Pa nego kako! Koliko puta je moja slabo naoružana i neopremljena garda morala izaći na megdan teško naoružanim, oklopljenim i genetski modificiranim marinačkim mimozama. Apsolutno zaslužuju ovu titulu.
Pa rekao bih nešto protiv, ali statistika ne laže, zasluga je njihova.
Every Soul Matters – Najmanji casaulty/game ratio (tie breaker 1 – više odigranih partija)
A svaka duša bitna je *drum roll*… Balaclavi i njegovih tisuću sinova. Ovaj achievement Balaclava čvrsto drži od samog početka, s minimalnim gubicima prolazi kroz pobjede i poraze. Čestitke na odličnom casualty/game omjeru.
Moje isprike na relativno nepreglednim slikama za achievemente. Htio sam sličicu za svaki achievment, a nisam imao puno vremena to napraviti. Ako imate bolji prijedlog za naziv ili sliku achievmenta, javite nam na naš SEZAM Discord server.
Vjerojatno ste primijetili da su nam objave nešto rjeđe u zadnje vrijeme, zbog nekih obveza i zbog toga što ulažemo dosta truda (a posljedično i vremena) u svaku objavu tako će vjerojatno biti kompletan 5. mjesec. Ali u svakom slučaju, s blogom nastavljamo, za to se ne morate brinuti. To bi bilo sve od mene za danas, javite nam se na forumu, Discord serveru, ili u komentarima 
Lijep pozdrav do sljedećeg puta,
SEZAM
Objava Tale of Two Hoarders: Achievement Unlocked pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoardes: Uskršnja posla pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Prije svega sretan Uskrs svima! Ova uskršnja objava je kao ispovijed ovisnika o plastici
. Budući da je borba tko će biti manji hoarder između Eldrada i mene jedna od glavnih tema ovog bloga, vrijeme je da priznam što sam sve nabavio u travnju. Prva tri mjeseca sam se dobro držao, no kako se Kill Team sezona rasplamsala, i apetiti hobija su narasli.
Tako je prvo pao jedan Grey Knights Strike Squad. Ideja je da će mi Grey Knightovi biti drugi Kill Team. U igrama s minijaturama uobičajeno mi dojadi igrati s istim figurama, pogotovo nakon puno odigranih partija. Čak ne bih nužno rekao dojadi, ali dobivam želju isprobati nove taktike. Kill Team nije iznimka a Grey Knightovi mi estetski dosta dobro izgledaju, pa eto, Gray Knights Strike Squad.
Opet marinci
. Tetkice u oklopima…vidim ja da moja garda više neće smjeti se ni približiti igračem stolu bez anti marinačkog naoružanja.
Ovi su posebni. Nisu kao ostali marinci, ovi su… srebrni (sa mačevima)
. Ali to što želim igrati s Grey Knightovima ne znači da će mi trenutna postava ostati zapostavljena. Kao pojačanje svojim nježnim salamanderima, nabavio sam Fangs of Ulfric Kill Team box u kojem se nalazi nešto terena i 5 Primaris Reivera, što mi omogućuje veću taktičku raznolikost.
Primarise slijedi Torrvald Orksbane, Adeptus Astartes Kill Team Commander kojeg sam nabavio više zbog taktičkih kartica koje se dobe u tom setu, nego zbog figure same (figura je običan Primaris Librarian). Kartice sam htio jer sam nedavno nabavio i Kill Team Commanders expansion koji želim isprobati.
Da, to mi je uistinu bezveze što se u commander boxu nalazi zapravo generički model kojeg možeš dobiti u raznim start collecting kutijama…zapravo, primoran si kupiti ga samo zato što je to jedini način da dobiješ kartice za njega. Nisam ni znao da si uzeo KT: Commanders set. Svakako će biti zanimljivo ubaciti HQ opciju u partije.
Hoće, samo prvo treba i pročitati ta pravila
. Uh, volio bih reći da je tu kraj
… nije. Sljedeće, sam nabavio Godsworn Hunt warband za Warhammer Underworlds (Shadespire/Nightvault). Naime, moja bolja polovica i ja često znamo zaigrati Warhammer Underworlds, i iako ju još nisam pobijedio niti jednom od nekih 20-ak partija (nije šala), igra mi je jako zabavna.
Pa fino si se ti unazadio što se tiče brda plastike u svom backlogu. S druge strane, ja sam već 37 dana bez kupljenog modela :D. Mislim da bi trebali uvesti one tokene kao što liječeni alkoholičari dobivaju kada izdrže određen period bez konzumacije alkohola
.
Jesam, unazadio sam se
, ali nisi ni ti bez grijeha. Imam informaciju o tome kako si kupovinu iz ove godine mislio profurati pod prošlu godinu, ali iskoristiti ću ja kada će najviše boljeti
. A što se tiče mojeg unazađivanja, nema veze, imam plan kako se vratiti na noge. Dok smo još kod Warhammer Underworldsa, uskoro (negdje od 6. mjeseca) ću u sklopu SEZAM-a uvesti i tu igru. Uvesti bi značilo da ću poučavati pravila po potrebi i pokrenuti sezonu ako će biti dovoljan odaziv.
Uh oh, još jedna GW igra koja rapidno raste..za koju su potrebne kartice koje dolaze u raznim boxovima…Za nas koji moramo skupiti sve takav tip igara predstavlja harakiri za novčanik
.
Moraš skupit sve dobro opisuje ovaj hobi, krene nevino i polako, jedan box, pa ajde i drugi, a završi na mjesečnim plastičnim dozama
. Ovaj mi je mjesec bio dosta natrpan privatnim obvezama, pa nisam stigao pobojati niti jednu minijaturu (za sada), ali, spojio sam ugodno s korisnim i pobojao uskršnja jaja.
To bi bilo sve od nas za danas, uživajte u uskršnjem ponedjeljku, i ne zaboravite nam se javiti u komentarima, na forumu, ili na SEZAM discord serveru.
Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Tale of Two Hoardes: Uskršnja posla pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoarders: Avanture Svemirskih Marinaca pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Prije svega, nemojte se dati smesti duljinom objave, ima puno lijepih (i ne toliko lijepih) slika, pa eto, uživajte
. Izuzev uvodne objave, Eldrad i ja alternativno vodimo blog. Jedan tjedan ja zadajem temu, pišem i vodim, sljedeći tjedan on, i tako u krug. Ovaj drugi se nasumično ubacuje u objavu, i komentira i zafrkava po svojoj volji. To govorim da se zna da ovaj tjedan ja vodim, pa imam odriješene ruke pisati što hoću. U slučaju ove objave, mogu postavljati slike koje hoću. A slike koje ću danas postavljati su slike mojeg Kill Teama i, što je važnije, slike njegovih avantura. Slike za koje Eldrad kaže da su kao da je to njegova baba nacrtala u paintu. Ja s druge strane, ne toliko vješt s grafičkim alatima, smatram da te slike u svojoj sirovosti i lošoj egzekuciji imaju određen šarm. A prije nego dođemo do tih slika, predstavit ću vam svoj Kill Team komično neuspješnih svemirskih marinaca, novo nazvanih “Nježni Salamanderi”. Kažem svemirskih jer mi zvuči smiješno, Space Marine zvuči nekako ozbiljno.
To je u redu. Ni ja nisam vješt s korištenjem bilo koje verzije foto aparata (ili kamere na mobitelu), ali to ne znači da nećemo biti sve bolji u tome kroz naredni period objava
. Barem neki od nas.
Za one koji nisu upoznati sa WH 40k pričom, ukratko, ikonični Space Marines su podijeljeni u takozvane chaptere. Moji space marinci spadaju u Salamander chapter, od kuda i dolazi taj dio u nazivu. Salamanderi su poznati po tome da se u sukobima brinu za dobrobit civila. Moji salamanderi pak, ne brinu se samo za dobrobit civila već i za dobrobit svojih protivnika. Čini se kako uvijek uspješno pogađaju, ali neuspješno ranjavaju, zbog čega sam im dao nadimak nježni, pa krenimo.
Zuh’lab Virgus
Intercessor Sergeant, za sada jedini primaris u Kill Teamu i privremeni vođa. Budući da je 3+ armor save malo za moje bacanje kocaka (3+ armor save je dosta dobar inače), dvije rane dobro dođu.
Fusten Zahlug
Tactical Sergeant, originalni ali i kratkotrajni vođa. Njegov combi flamer ne rijetko zahvati i 3, 4 Eldradova gardista, ali samo toliko da se preplaše.
Također i jedini marinac koji je uspio poginuti tako da su ga tri gardista zatukla s kundacima od pušaka :-D. Sramote….hehe
Lort’ek Saurub
Tactical Marine Gunner, njegov Meltagun pogađa sve ali ranjava jako malo. Ako i uspije raniti, obično to bude samo površinska rana.
Jamačno je tvornička greška u oružju. Za chapter koji se hvali kvalitetom svojeg naoružanja i nije neka fora :-D.
Xunlun Uvar’gh
Tactical Marine Gunner, njegov Missile Launcher pogađa daleko, ali puca spužvaste rakete.
K’tchar Xav’var
Tactical Marine koji nosi Boltgun i Bolt Pistol istovremeno, jer zašto ne. Nije da mu pomaže u borbi, ali ako već nije poseban po tituli, mora biti poseban po nečemu.
Tactical Marine
Tactical Marine, nije obojen pa nema ime. Njegova priča još nije napisana.
Brother-Captain Thassarius
Nije dio Nježnih Salamandera, ali sam zadovoljan kako sam ga pobojao. Pa nek bude tu.
Možda tvoji marinci nemaju nekog uspjeha na stolu, ali ih je barem lijepo vidjeti. Naravno, i još ljepše maknuti sa stola :-D. Uvijek je fora krknut u prvoj rundi jedinicu u koju je tvoj protivnik uložio sate i sate farbanja hehe.
A sada, famozne slike kakve i Eldradova baba može napraviti. Svaka slika zapravo je jedan od skirmisha (iliti avantura) Nježnih Salamandera, pa ću ih i prikazati u obliku minijaturnih battle reportova. Plavo su označene linije i točke obrane, crveno su označeni vektori napada, a bijeli X-evi s krugom iznad su mjesta pogibelji marinaca, prema najboljem sjećanju.
Nježni Salamanderi vs Eldradova Astra Militarum
Prva partija sezone. Uzbuđenje na vrhuncu, scenarij, na kraju igre držati što više objectiva za što više bodova. Sve ide po planu, Salamanderi kreću u napad, skidaju gardiste jednog po jednog, a ovi ubace pokoji lucky shoot. Naravno, ja se mučim da nakon prve površinske rane svakom gardistu zadam i smrtonosni pogodak, dok Eldradovi lucky shootovi završe instant killom. Dva marinca tako padnu, a treći dobije površinsku ranu. Da se ne zapetljam u objašnjavanje pravila, to ukratko znači da moram napraviti break check, provjeru da li je moj Kill Team psihički sposoban nastaviti borbu. Naravno, uspješna eliminacija čak 6 eldradovih gardista težak je udarac za Nježne Salamandere, oni se jednostavno ne mogu nositi s teretom ranjavanja inače prijateljskih gardista i gube volju za nastavkom.
A jesi se ponadao da ćeš pobijediti a?
Nježni Salamanderi vs Mayhemovi Adeptus Mechanicus
Uh. Što reći o ovome. Zadovoljno trljanje ruku protivnika “genijalca” Mayhema govori za sebe. Scenarij isti kao i prvi, Salamanderi kreću s lijeve donje strane i jedan po jedan bivaju eliminirani, što od snajpera, što od drugih igračaka Adeptus Mechanicusa. Pravi uspjeh za Nježne Salamandere budući da su eliminirali samo jednog Adeptus Mechanicus… rangera? Ili vanguarda… valjda. Poanta je, nisu izgubili zbog manjka volje, već nisu osigurali dovoljno objectiva na kraju igre. Dok nitko nije stradao, za Nježne Salamandere to je sasvim u redu.
Nježni Salamanderi vs Zagor i plaćenički Genestealer Cult
Kažem plaćenički jer Zagor ne igra sa svojim warbandom, nego je sklepao nešto na brzinu od dostupnih minijatura. Scenarij je isti kao u prve dvije partije, Zagor igra Kill Team prvi puta, a ja ga podučavam. Zagor je iskusan igrač u puno drugih strateških igara, pa protiv njega nema popuštanja i besramno grabim jednu od rijetkih prilika da ga dobijem
. Samo da se razumijemo, ostale partije koje sam izgubio isto nisam popuštao, gubim jer me statistika ne služi i to nema veze s mojom kvalitetom igre
. Uglavnom, pobjeda za Nježne Salamandere.
Nježni Salamanderi vs Eldradova Astra Militarum (ponovo)
Nova prilika protiv Eldrada, novi scenarij. Bodovi se dobiju na kraju partije za svaki model iz Kill Teama koji izađe s mape s protivničke strane. Budući da Eldrad ima i više nego previše modela (6 na strani Salamandera, 16 na strani garde), odlučujem se za strategiju držanja pozicije. Ideja je da ću spriječiti svakog gardista koji želi proći, prije nego ovaj to uspije. Kako je to prošlo?
Samo da se ubacim, ako ovo ne baca na Sci Fi verziju Staljingrada onda ja ne znam…perfektno izveden dvolinijski juriš junaka naoružanih malo jačim svjetiljkama protiv teško oklopljenog i naoružanog protivnika na utvrđenoj poziciji. Zvuči samoubilački? Svakako je to bila i namjera, a dogodilo se sljedeće:
Iako nisu prošli bez gubitaka, gardisti su izašli s mape u dovoljno velikom broju da osiguraju veličanstvenu pobjedu.
Samo malo, garda je prošla kroz gornju utvrđenu poziciju kao topli nož kroz maslac. Da nekolicina gardista nije odlučila ostati i pokušati pobiti i posljednja 2 marinca izgubili bi jednak broj modela
. 2:0 za boljeg hohoho.
Biti bolji od mene je kao da kažeš da je tvoje stanje duga nešto bolje od Grčke
.
Nježni Salamanderi vs Balaclavaini Thousand Sons
Nažalost nemam sliku partije, ali sumirat ću ju vrlo kratko. Nježni salamanderi vjerojatno su suosjećali s tisuću sinova (Thousand Sons, je l’) zbog izdaje koje su ovi doživjeli u davnoj povijesti. Iz tog razloga odlučili su da im neće zadati niti jednu ranu, i da će pasti svi do jednog uz pružanje pasivnog otpora.
To je sve od slika koje može napraviti i Eldradova baba. Iskreno, Pet partija, i četiri gubitka, sasvim solidan početak sezone ako kanim dobiti titulu najvećeg gubitnika, ali hej, i to je nešto. Barem ću imati titulu, a to ne može dobiti bilo tko, titula se mora zaslužiti
.
I to je sve od mene za danas. Ne zaboravite nam ostaviti komentare (čvrsto vjerujem da nemamo komentara na člancima jer ste zaboravili
), ispod posta, na forumu, ili se pridružite na SEZAM Discord server. Čujemo se sljedećeg četvrtka.
Lijep pozdrav
SEZAM
Objava Tale of Two Hoarders: Avanture Svemirskih Marinaca pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoarders (tjedni SEZAM blog) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Pozdrav svima, ja sam Miljenko (a.k.a. Miljac). Ukratko o meni, bavim se minijaturama i svime vezano uz taj hobi zadnjih… ja mislim 16 godina, ali tek za zadnjih 6 bih rekao da sam stvarno aktivan. U 11. i 12. mjesecu prošle godine vodio sam radionicu bojanja minijatura (nova slijedi uskoro
, pratite obavijesti), i svake subote u 9 sati otvaram SEZAM. Volim svakakve igre s minijaturama, ali i igre općenito (računalne, boardgame, …). Danas vam predstavljam Tale of Two Hoarders, tjedni blog kojeg ćemo voditi moj vjerni ministar nepotrebnih minijatura Eldrad i ja. Kroz objave eksperimentirati ćemo sa raznim temama vezanim uz hobi. Eldrađe, Eldradže? Eldraže?? Eldrade (kako god), mikrofon je tvoj.
Bok, ja sam Mario (a.k.a. Eldrad). U hobiju sam već oko 18 godina uz prekide. Moji počeci bili su vezani za nekadašnju Zemlju Čuda, dućan koji se nalazio u Masarykovoj ulici kada sam kupio početnički set s bojama i 6 plastičnih strijelaca. Kroz godine bio sam član nekoliko udruga te sam se sada “skrasio” u MC-u gdje se uz svog kolegu (i hoardera minijatura) Miljca bavim hobijem (ili koristim isti kao izgovor za ispijanje kave u društvu ostalih hobista).
Titula koju mi je kolega Miljac dodijelio je ispravna s obzirom da sam sklon impulzivnim i nasumičnim kupnjama u mom najdražem dućanu – Carta Magica. Volim sve aspekte hobija, od samog procesa biranja i kupnje minijatura do sastavljanja, bojanja te naposljetku i igranja.
Samo malo, da se ubacim na tren, prije nego što postane irelevantna replika. Obuzdani sam hoarder. Iako, istini na volju, hodam po tankoj žici.
Nazad na temu. Već neko vrijeme želim pisati o tome zašto volim igre s minijaturama i što one meni znače u životu. Ali igre s minijaturama, iako glavni inicijator, zapravo su mi potpuno sporedne. Kao što i Eldrad kaže, kava u društvu prijatelja uz neprekidno žaljenje čija je vojska “pobrala najveći nerf”, ritualno obilaženje Carte Magice kada se novčanik malo podeblja, i naravno bojanje i slaganje minijatura veoma su mi dragi aspekti hobija. Bez takvih trenutaka, i najvažnije, društva s kojim ih je vrijedno podijeliti, sama igra ne bi mi imala smisla.
Moj san, kao i san svakog minijaturista jest da jednog dana hrpa plastike nataložena kroz godine hoardanja figura bude pretvorena u potpunosti u obojane vojske i jedinice.
Igre koje igram/planiram igrati su sljedeće:
Eh da, planirati igrati i stvarno igrati na žalost dvije su odvojene stvari. Pogotovo u hobiju koji već i ovako uzima veliki postotak slobodnog vremena. Zato smo se više okrenuli skirmish igrama (u sklopu vođenja SEZAM-a, ali i ja osobno), koje u pravilu kraće traju i potrebna je manja priprema.
Igre koje bih igrao kada imam dovoljno vremena ili na nekom zanimljivom turniru:
Igre koje bih rado igrao ali nisam još započeo:
Igre koje aktivno i rado igram:
A kad smo kod Kill Teama, odigrane su prve dvije partija sezone. Više o Kill Team sezoni možete pročitati ovdje. A više o odigranim partijama i drugim temama vezanim uz hobi moći ćete pročitati u nadolazećim objavama bloga Tale of Two Hoarders.
Za kraj, još samo par informacija. Ako ste slobodni za vikend (16. i 17. ožajka), navratite u Bauerovu 33, gdje će se odvijati ZIMA, veliki međunarodni turnir u Fantasy Battles: The 9th Age. Osim toga, kao što ste mogli primjeriti, napravili smo SEZAM logo. Kroz vrijeme ćemo ga vjerojatno uređivati, poboljšavati i modernizirati, a do onda uživajte u njegovoj trenutnoj formi.
I ako se još niste pridružili našem Discord serveru, a minijature su dio vašeg života (ili želite da to postanu), pridružite se sada
. Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Tale of Two Hoarders (tjedni SEZAM blog) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>