Objava Warcry Sraz, novogodišnja tombola i dodjela priznanja pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Bliži nam se kraj godine, a nema boljeg načina za ispratiti godinu nego u društvu dobrih minijaturista i njihovih minijatura
. Pridružite nam se u subotu 28.12. na ispraćaju godine uz novogodišnji Warcry Sraz! Ako turnir nije vaša domena, pridružite nam se nakon turnira na novogodišnjoj tomboli, gdje ćete imati priliku osvojiti pobojane minijature ili na dodjeli priznanja za našu Warcry i Kill Team ligu.
Ne morate biti aktivni u SEZAM-u da bi sudjelovali, ne morate biti niti član udruge što se toga tiče (iako, u tom slučaju morate platiti standardnu ulaznicu), svi su dobrodošli na novogodišnju tombolu. Pravila su jednostavna, srećka je 25 kn, a dijelimo 15 obojenih minijatura, ako bude više od 15 prijava, ubacit ćemo i ponešto neobojenih minijatura. Iako ne možemo obećati, potrudit ćemo se da svaka srećka bude dobitna
. Očekujte novu objavu gdje ćemo pokazati svu raskoš nekih od minijatura koje možete osvojiti i objaviti točno vrijeme održavanja, a do onda, maštajte o tome kako osvajate ovog vilenjaka
.
Nedugo nakon našeg prvog, a bez lažne skromnosti i vrlo uspješnog Sraza, odlučili smo se na još jedan. Igra u pitanju ovog puta je Warcry, a format turnira je Escalation. Točna pravila bit će objavljena do 16.12.. Prijave primamo do 24.12. no ako želite osigurati svoje mjesto, prijavite se sada. Kotizacija je 25 kn za članove, 35 kn za ostale. Broj mjesta ograničili smo na 8. S tim rečenim, za rezervu ćemo primati i više od 8 prijava. U slučaju da netko od prijavljenih odustane, prvi sljedeći po vremenu prijave upada na njegovo mjesto.
Toliko od nas za danas, za bilo kakve upite oko tombole ili turnira, pošaljite nam upit na [email protected].
Lijep pozdrav svima
SEZAM
Objava Warcry Sraz, novogodišnja tombola i dodjela priznanja pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoarders: Everchosen (a.k.a. dio drugi) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Vjerujem kako je dio vas željno iščekivao nastavak prošle objave. Pa, nakon dugo vremena, s zadovoljstvom mogu reći, evo ga. Zbog vremena koje je prošlo, stari naslov više nam nije imao smisla, a i ova se objava razvila u zasebnu priču. Zašto smo izbivali preko 3 mjeseca? Recimo samo da je zakon očuvanja energije u pitanju, energija ne može nastati niti nestati, a mi smo ju trošili na drugim mjestima. No bitno je da smo ponovo tu (ili barem 50% nas). Očekujte uskoro neke novosti, a do onda uživajte u nastavku objave.
Bojenje, maketarenje i modelarenje je prije svega moja strast. Strast koja je prisutna od malih nogu, strast koja je prisutna i prije nego sam uopće imao minijature. Počeo sam s maketama od šperploče pa preko plastičnih modela aviončića i helikoptera do minijatura gdje sam ostao dugi niz godina. Iako već dugo farbam minijature, nikada se nisam ciljano prijavio na neko natjecanje u bojanju. Sudjelovao sam na više njih, ali to su bili popratni događaji uz neki od turnira koje sam igrao u zadnjih pet godina. No kada sam saznao za Everchosen natjecanje u bojanju minijatura, nešto se u meni probudilo, neka želja da se natjeram napraviti svoj apsolutno najbolji rad dosad. Kako sam se pripremio za tako nešto? U par jednostavnih koraka
.
Everchosen je globalno natjecanja u bojenju minijatura. U natjecanju su mogle sudjelovati sve osobe starije od 16 godina, a sve što je bilo potrebno jest donijeti obojenu Games Workshop minijaturu koja se ne prodaje na bazi većoj od 60 mm u lokalnu trgovinu koja sudjeluje u natjecanju. Najbliža lokalna trgovina bila je, naravno, Carta Magica. Natjecanje se provodi kroz na 3 razine:
No vratimo se par koraka unazad. Završetkom turnira iz prethodne objave, počinje period od 20 dana koji sam odlučio iskoristiti za pripremu minijature za Everchosen natjecanje. Minijatura koju sam odabrao je Primaris Librarian. No iza te naizgled nasumične odluke stoji nekoliko dobrih razloga.
Prije svega, budući da se radi o javnom glasanju, razmišljao što bi moglo zaokupiti oči javnosti, a odgovor na to (u mojoj glavi naravno) bio je; dobar freehand. Freehand je tehnika bojenja slobodnom rukom iliti nešto obojeno na dijelu gdje nema teksture koja podupire crtež. Klasično “bojenje na platnu”, ali na minijaturi, ako želite tako.
Freehand je iz perspektive odabira minijature značio jednu stvar, minijatura s velikom “ravnom” površinom, na koju se nešto može pobojati. Dva najčešća oblika takve površine na minijaturama su plašt i barjak.
Zadnja odluka koju sam donio prije odabira jest da želim manju minijaturu (koju mogu dovršiti u 20 dana), koju imam ili mogu lako nabaviti. Sada sam već imao set parametara s kojima sam se mogao baciti na pretraživanje Games Workshop stranice:
Nakon vjerojatno nekih sat vremena pretraživanja, suzio sam izbor na dvije minijature. Wight King with Baleful Tomb Blade i Primaris Librarian.
Iako sam originalno više naginjao na Wight Kinga jer mi je zanimljiviji kao minijatura, odluka je ipak pala na Primaris Librariana. Glavni faktor odlučivanja bio je što sam ga već imao sastavljenog i basecoatanog, te sam se nadao da će mi to uštedjeti dragocjeno vrijeme. Kao bonus to je minijatura koju povremeno koristim u Kill Teamu. Odluka te konkretne minijature sa sobom je nosila određenu “prtljagu”, ali više o tome nešto kasnije.
I tako, s odabranom minijaturom tek kreće pravi posao prava priprema.
Prije bojenja minijature, treba odabrati tzv. shemu boja iliti izbor boja. Kako sam minijaturu htio koristiti u Kill Teamu, to me dosta ograničavalo s izborom boja. Nije da nisam mogao odabrati što god sam poželio, i dalje igrati s tom minijaturom, ali mnogi wargameri (uključujući i mene), oko svojih minijatura i igara koje s njima igraju, stvaraju neku svoju narativu (dolazim do poante). Iz tog razloga meni ne bi bilo u redu da u Kill Teamu igram Salamander chapter, a da Librarian izgleda kao da je ispao iz sasvim neke druge priče. Mislim, može i to, ali za to bih morao prvo stvoriti narativu zašto je tako, a više sam fan stvaranja narative kao posljedice mojih akcija i igre.
Skrenuo sam s teme, sumirano i za one koji se ne razumiju u 40k lore, Librarian bi trebao biti plave boje (ako je chapter codex compliant, što Salamanderi jesu – po tom pitanju). Tako sam se i ja odlučio za klasičnog, plavog Primaris Librariana. Kako originalno, rekli bi neki, ali donijelo mi je to i svoje benefite o kojima ćemo, također, nešto kasnije.
A kakva pak stil? Što bi to uopće bio stil kod bojenja minijature? Pa kao i kod drugih oblika umjetnosti, u bojenju minijatura, koje u svrhu rasprave možemo nazvati slikanjem po 3D površini, postoje različiti stilovi. Da ne razglabam previše, uputio bih vas na ovu pomalo komičnu, ali korisnu info grafiku. Ako se pak i sami upuštate u bojenje minijatura, i uvijek težite ka boljem rezultatu, onda bih svakako preporučio i kompletan blog post autora grafike (a i blog općenito) kao interesantno štivo.
Stil koji sam odabrao je tzv. ‘Evy Metal stil. Naziv je dobio jer se proslavio kao preferirani stil Games Workshop painting studija ‘Evy Metal. Stil sam odabrao jer sam već neko vrijeme, prema osobnoj procjeni
, u uzlaznoj putanji u smislu usavršavanja istog. I usudio bih se reći da je konačan rad definitivno pokazatelj mog truda.
Nema ništa loše u tome da jednostavno krenete bojati freehand ako znate što radite i osjećate se sigurno, ali ako si želite olakšati, svakako bih preporučio prvo skicirati. To sam svakako i ja napravio. Za izradu skice koristio sam običnu tehničku olovku i gumicu (onu tanku, na olovci). Ne bih preporučio obične olovke jer će ostaviti deblju grafitnu liniju, preko koje bi moglo biti izazovno bojati.
S *khm, problematičnom* freehand skicom gotovom, napokon je došlo vrijeme bojenja.
Kompletnu minijaturu odlučio sam obojiti ručno, bez airbrusha. Prije svega, pobojao sam unutarnju stranu plašta u crnu boju. Nisam htio gubiti previše vremena na stvari koje neće plijeniti pažnju. Crna se dobro uklapa sa svim ostalim bojama, pa neće oduzeti od kompletnog doživljaja. Sljedeća na redu je naravno plava boja power armora. Kao baznu boju odabrao sam macragge blue. Librariani često imaju nijansu svjetliji power armor, ali macragge blue je ono što sam tog trena imao na raspolaganju. I mogao sam izmiješati svjetliju, ali imajući na da sam imao svega petnaestak dana, htio sam uštedjeti na vremenu gdje god sam stigao. Plašt je Mephiston red, a da ne idem u nebulozne detalje ovdje ćemo stati s nabrajanjem boja, i nabaciti par slika procesa.
Nakon dva tjedna bojenja i jedne cjelonoćne epizode (naravno da zadnji dan, što ste drugo očekivali?), došlo je vrijeme izlaganja. Prijavljeno je bilo svega četiri rada, nešto manje nego sam očekivao. Stavio bih pojedine slike svih radova, no zbog kombinacije osvjetljenja, kamere na mobitelu i probijene noći, bojim se da slike ne bi davale dovoljne zasluge ostalim radovima.
Nakon par dana iščekivanja, stigli su rezultati. Slika govori tisuću riječi, pa se ja neću dalje truditi
.
Lokalna trgovina a.k.a. Carta Magica – prolazak. Sljedeća postaja, internet glasanje. Zbog tema u koje ovdje ne želim ulaziti, unajmiti kuma dobilo je apsolutno negativnu konotaciju . Uvjeravam vas da je ovdje sve po propisima :D. Prema uputstvima iz pobjedničke omotnice, pobjednik mora uploadati jednu (i samo jednu) sliku prema kojoj će glasači ocijeniti njegov rad.
Budući da nisam vrstan fotograf, obratio sam se svojem kumu. Kum je inače profi fotograf, i dok neću ovdje javno dijeliti njegove podatke, ako netko ima želju saznati više, javite mi se na e-mail. Naravno, kada stvari prepustiš nekome tko zna što radi rezultati su očekivano dobri. No s tim rečenim, ono što sam dobio od kuma nazad, premašilo je sva moja očekivanja. Svaka čast i puno hvala kumu na ovim prekrasnim fotografijama bez kojih zasigurno ne bih došao daleko kao što jesam.
A koliko sam to zapravo daleko došao? Pa, spoiler, nisam u top 3. Nisam u niti u top 100 što se toga tiče (sve radove s internet glasanja možete pogledati ovdje). No nešto sam ipak ostvario. Prisjetite se, prethodno sam rekao da odluka o ovoj konkretnoj minijaturi sa sobom nosi neku prtljagu. Prisjetite se i da sam spominjao klasičnog plavog librariana. Pa što se prtljage tiče, njezino postojanje ovisi o točki gledišta.
Za neke primaris space marinci predstavljaju novu eru Games Workshop proizvoda koji im se pošto poto gura niz grlo. Za Games Workshop, primaris space marinci su oličenje svega što 40k jest. U 40k svemiru, sve se vrti oko space marinaca, a primaris space marinci, su space marinci na steroidima na kvadrat. Taj odabir dao mi je + u Games Workshop bilježnicu zalaganja. A da stvar bude bolja, shema boja u skladu s lorom zasigurno je zaradila još jedan plus. Dodajmo na to fenomenalnu sliku koju je napravio kum, i moj običan primaris space marine librarian izgledao kao nešto što je izašlo ravno iz GW kataloga, to je 3. plus. Sjedi pet! Tvoj običan plavi librarian objavljen je na Instagram stranicama games workshopa kao dio Everchosen promotivne kampanje.
I možda nekima to zvuči bez veze, ali meni je to bilo kao da sam pobijedio. Ova objava je priča o tome kako sam vidio izazov, prihvatio ga, napravio plan, sjeo za stol i uz puno rada (ne sjećam se više točno, ali bilo je preko 40 sati) nešto i postigao. Kao i mnogi drugi u ovom hobiju, volim čitati/slušati priče iz svijeta u kojem se odvija igra koju igram, 40k svijeta u ovom slučaju. Biti dio tog svijeta pa makar marginalno i samo na tren, meni je bilo nešto posebno. Cilj mi je od početka bio proći lokalnu trgovinu, dalje se nisam zamarao, pa mi je ovo bilo iznenađenje kao šlag na tortu.
A za sve koji su upoznati s 40k svemirom, i upalo im je u oko… znam, znam, evo;
Odlučio sam ne ispravljati ovu pomalo sramotnu pogrešku. Izvlačim se na to da sam probdio noć kada sam to radio
. Toliko od mene za danas.
Lijep pozdrav svima u moje ime i u ime SEZAM-a,
Miljac
Objava Tale of Two Hoarders: Everchosen (a.k.a. dio drugi) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava SEZAM Kill Team Sraz – 05.10.2019. pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Pozdrav svim minijaturistima! Zadovoljstvo nam je predstaviti vam naš prvi SEZAM Sraz. SEZAM Sraz je kolektivan naziv za događaje u organizaciji SEZAM-a na kojima se odvija primarno (ne nužno i ekskluzivno) kompetitivno igranje, najčešće u obliku turnira u trajanju od jednog ili dva dana.
Prije malo više od mjesec dana objavili smo kako je malo vjerojatno da ćemo ovakav događaj organizirati ove godine. Mjesec dana promišljanja i planiranja kasnije, zaključili smo; najbolji način za odraditi posao je zasukati rukave i bez puno filozofije baciti se na posao.
Ovim putem pozivamo vas na sudjelovanje u jednodnevnom Kill Team turniru 05.10.2019. koji će obilježiti naš prvi Sraz. Pridružite nam se u dobrom društvu, upoznajte naše članove, posjetite nas u našem prostoru i započnite Sraz.
Bilo kakve upite u vezi turnira pošaljite na [email protected], a za više informacija nastavite čitati.
Za potrebe turnira koristiti će se Annihilation 2019 rules pack (link), uz sljedeće izmjene:
Dodatno napominjemo:
Minijature
U pauzi između dvije partije prema rasporedu koji će biti naknadno objavljen, održat će se best painted warband natjecanje. Za sudjelovanje nije potrebna pred prijava već je samo potrebno izložiti warband u vrijeme između dvije partije koje će biti naznačeno na rasporedu. Naši suci pregledat će sve izložene warbande, a odluku će proglasiti na kraju turnira na dodjeli nagrada.
Kotizacija
Kao što piše u osnovnim informacijama kotizacija je 50 kn. Za 50 kn kotizacije nagrade će biti vrlo skromne, stoga smatramo da je pošteno reći na što će se potrošiti vaših 50 kn. U ovom slučaju, manji dio tih 50 kn potrošit ćemo na nagrade, a ostatak je virtualno već potrošen kroz ovogodišnji rad SEZAM-a.
SEZAM je dio udruge “Igranje” koja se financira prihodima od članarina, ulaznica i donacija. Udruga “Igranje” zalaže se za transparentnost, te u tu svrhu svi članovi udruge na e-mail adresu primaju mjesečno financijsko izvješće. Tako članovi udruge mogu potvrditi da se od tih prihoda pokrivaju troškovi rada (režije i najam), održavanje prostora (nove žarulje, popravci), i nove investicije u prostor (poput prošlogodišnjeg uređenja podruma, ili instalacije sudopera).
Iako je SEZAM dio udruge, troškove i prihode koje ostvarujemo pratimo izdvojeno* kako bi mogli dostići jedan od naših ciljeva za 2019. Glavni cilj za 2019. je završiti godinu s nulom ili pozitivnom razlikom prihoda i rashoda kako SEZAM ne bi bio financijski teret udruge. SEZAM je u 2019. ostvario:
Vaših 50 kn pomoći će nam da smanjimo tu razliku i da nastavimo širiti našu malu hobi zajednicu. Sraz nikako nije jedini događaj kojim tu razliku pokušavamo pokriti, ali je jedan od. Nadamo se da ćete nam pomoći u ostvarenju našeg cilja
.
*izdvojeno praćenje troškova je samo za potrebe interne evidencije, ne izuzima ih iz mjesečnog financijskog stanja
Objava SEZAM Kill Team Sraz – 05.10.2019. pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Stanje SEZAM-a 06/2019 pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>
Što točno znači uvođenje igre u program studija? Za odgovor na to pitanje, i kako bi mogli jasnije komunicirati što nudimo starim i novim igračima strateških igara s minijaturama i hobistima, definirali smo neke termine i programe.
Svaku od igara uvrštenih u program studija možete naučiti subotom od 9 do 16 sati, danima kada je SEZAM otvoren. Program SEZAM Studij Nema nikakvih preduvjeta koje morate ispuniti. Igre u programu studija možete doći naučiti i isprobati bez prethodnog znanja o igri i bez minijatura ili drugih investicija. Najava nije nužna, ali je poželjna kako bi voditelj mogao osigurati sve što je potrebno za igru koju želite naučiti, te da ima dovoljno vremena podučiti vas. Najaviti se možete putem e-maila [email protected], ili putem kanala #studij na našem Discord serveru. Igre koje su trenutno u programu studija:
SEZAM Sezona je određeni vremenski period u kojem igrači skupljaju bodove za pojedine igre. Bodovi se skupljaju po unaprijed određenim pravilima. Cilj SEZAM Sezone je držati igrače angažiranima tijekom cijele godine i poticati rast zajednice. Za sezonu nije potrebna prijava igrača, potrebno je samo prijaviti partiju odigranu u subotnjem terminu od 9 do 16 sati, a sukladno tome, igrači se u sezonu mogu priključiti u bilo kojem trenu. Kao dodatan bonus, igrači se mogu veseliti i achievementima, o čemu možete pročitati više u ovoj objavi bloga. Na kraju godine, održat će se dodjela nagrada, a sezona aktivna za sljedeće igre:
Kill Team sezona aktivna je skoro od početka godine, i već je odigran popriličan broj partija (22 da budemo precizni). Trenutno stanje u poretku Kill Team sezone je:
Budući da je Warhammer Underworlds sezona tek započela, i dosad nije bila poštena najava, odigrana je tek jedna partija, pa je i sukladno tome trenutno stanje:
Kampanja je organizirano igranje, neodređenog trajanja, gdje je cilj uživati u narativnom aspektu igre. Trenutno nemamo aktivne kampanje, no razmišljamo o uvođenju. Želite li da uvedemo kampanju u za neku od igara s minijaturama? Ili još bolje, želite li voditi neku takvu kampanju? Svakako nam se javite na email [email protected], ili na naš Discord server.
SEZAM Radionica je program edukativnog sadržaja u kontekstu našeg hobija. Radionice mogu biti organizirane, te će u tom slučaju biti unaprijed najavljene, ili mogu biti kontinuirane. Sve što nudimo kroz kontinuirane radionice dostupno je svake subote od 9 do 16 sati, kada je SEZAM otvoren. U 12. mjesecu prošle godine održana je prva organizirana SEZAM Radionica, tečaj slaganja i bojanja minijatura (tada se još nismo zvali SEZAM
). Nagoviještali smo pred par mjeseci da će biti najava i druge radionice istog sadržaja, no zbog privatnih obveza voditelja morali smo ju odgoditi. Budite bez brige, organiziranih radionica će još biti, ali podučeni iskustvima prve radionice, treba nam vremena da ih kvalitetno pripremimo. A ako ste jako nestrpljivi, i želite pobojati svoje minijature što prije, čitajte dalje.
A kad smo već spomenuli iskustva prve radionice, pri završetku smo pisanja skripte o sastavljanju i bojanju minijatura (već je dugo u pripremi, kako će neki posvjedočiti
) koja će po završetku biti dostupna svima.
SEZAM Sraz je kolektivan naziv za događaje u organizaciji SEZAM-a na kojima se odvija primarno (ne i ekskluzivno) kompetitivno igranje, najčešće u obliku turnira u trajanju od jednog ili dva dana. SEZAM Sraz događaji bit će unaprijed najavljeni, s pripadajućim pravilima (tzv. rules pack). Igre prisutne na Sraz događanjima bit će unaprijed određene u najavi događaja.
SEZAM Sraz je ideja u začecima, i malo je vjerojatno da ćemo takav događaj organizirati ove godine. Ipak, željeli smo vam dati pogled u budućnost, o tome kakve ideje imamo i kako se stvari kreću. Naša je želja da SEZAM Sraz postane događaj koji će se održavati svake godine, svojevrsni brand
.
To bi bilo to od nas za danas, očekujte novu objavu bloga u skorije vrijeme. Ako imate kakve prijedloge, želite da uvrstimo neku od igara u program studija ili sezone, ili samo imate pitanja u vezi SEZAM-a ili hobija općenito, javite nam se na [email protected], ili na naš Discord server.
Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Stanje SEZAM-a 06/2019 pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoarders: Achievement Unlocked pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Možda vam se čini kako nam je Kill Team jedan od igara koju konstantno spominjemo u objavama. Ne čini vam se, u nekom trenutku mislimo diverzificirati i na druge, no Kill Team nam je trenutno fokus igra. Glavni razlog tome je aktivna sezona, koja nas čini zaokupljenima u dobrom društvu svake subote.
Sezona će biti zaključena u 12. mjesecu, a do sada je odigrano 15 partija u kojima je sudjelovalo devetero natjecatelja. Sada već imamo dovoljno podataka da ih prikažemo na zanimljiv način. Trenutno stanje sezone:
Mayhem je u samom startu odigrao nekoliko dobrih partija, zauzeo prvo mjesto, i od onda ga ne pušta. Čestitke našem vodećem igraču sezone, iako, morat će se potruditi da na tom mjestu ostane do kraja, konkurencija je jaka.
Ali prvo drugo ili treće mjesto nije sve što sezona nudi. U ovoj objavi predstavit ću vam achievemente (kao u video igrama). Rekao bih dostignuća, ali u video gaming krugovima achievementi su već dobro poznata stvar, pa, idemo za tom terminologijom. Achievementi nisu ništa drugo nego oznake koje igrači dobivaju kada dostignu neki rezultat. Ali napravimo nakratko korak nazad, samo da uspostavimo neka pravila.
Iz sezone sam samovoljno isključen, ali achievementi su drugi par rukava. Oni su ovdje čisto zabave rade, pa nema razloga zašto i ja ne bi sudjelovao. Zahtjev za dobivanje achievementa je minimalno 3 odigrane partije u sezoni.
Achievemente sam podijelio u tri kategorije:
Danas ćemo napraviti pregled jedinstvenih achievementa, a ostale ćemo ostaviti za neku drugu objavu
.
Butcher – Igrač s najviše ubijenih protivničkih modela (tie breaker 1 – manje odigranih partija)
A butcher je *drum roll*… Ja! Možda nisam najbolji igrač, ali uopće se ne sramim što sam nabio kill count na Eldradovoj Imperijalnoj gardi, hehehe 
Eliminator – Najveći Kill/Game ratio (tie breaker 1 – više odigranih partija)
Eliminator je *drum roll*… Zagor. Čestitke Zagoru na odličnom omjeru ubijenih modela naspram broja odigranih. Ako igrate protiv Zagora, zasigurno će veliki postotak vašeg Kill Teama završiti eliminiran.
Khm Khm….powergamer….khm khm. 
Možda, možda i ne, čitaj dalje 
Sacrificial Lambs – Igrač s najviše poginulih modela (tie breaker 1 – manje odigranih partija)
A žrtvena janjad nisu nitko drugi nego *drum roll*… Eldradovi imperijalni guardsmeni! Kada igrate protiv Eldrada jedino što vas može zaustaviti je živi zid imperijalne žrtvene janjadi koja ne staje usprkos svim prijetnjama.
Gardisti su tu da ginu i sa sobom u grob povuku što više neprijatelja. Svaki Casualty rate od 15:1 smatram potpuno prihvatljivim.
Naravno, ali to nije sve što držiš.
Human Shields – Najveći casualty/game ratio (tie breaker 1 – manje odigranih partija)
A ljudski štitovi idu ruku pod ruku sa žetvenim janjadi, pa i ne čudi da i ovaj achievement drži *drum roll nepotreban*… Eldrad! Čestitke Eldradu na veoma fluffy igranju.
Net listanje mi nikad nije bilo drago. Volim pobijediti s listom koju sam samostalno složio prema tome što mi je kul i što mi je logično. Igrati s 9 plazmi u listi ne mogu nikako opravdati u backgroundu tako da ih iz tog razloga neću ni koristiti. Bez obzira na to što su jako dobre.
Nisam rekao da je fluffy loše, štoviše, kao i tebi, i meni je pravo zadovoljstvo pobijediti s listom koju sam složio sam. Možda je pobjeda jedna od deset, ali ta jedna itekako vrijedi preostalih devet.
Player – Igrač s najviše odigranih partija (tie breaker 1 – igrač s većim game/win omjerom)
Bit ću iskren, ovaj sam achievement besramno napravio da imam realne šanse osvojiti neki od achievementa na kraju sezone i jednako besramno ga i trenutno držim, pa, tough luck, ako želite biti player, potrudite se 
Power Player – Igrač s najboljim game/win omjerom (tie breaker 1 – manje odigranih partija, tie breaker 2 – bodovi u sezoni)
A power player je *drum roll*… Mayhem! Power player je do vrlo nedavno držao Balaclava, ali zadnja partija samnom mu je oduzela tu titulu jer sam ga, nekim čudom, uspio pobijediti, što mu je smanjilo game/win omjer. To je ujedno i prvi achievement za koji sam morao uvesti tie breaker 2, jer su dva igrača izjednačena po drugim parametrima. Čestitke Mayhemu na odličnom power gaming nastupu 
Samo je pitanje vremena kada će Zagor sjesti na ovo mjesto 
Možda, ali na ovo sljedeće zasigurno neće 
Filthy Casual – Igrač s najmanjim game/win omjerom (tie breaker 1 – više odigranih partija)
Filthy Casual nije nitko drugi nego *drum roll*… ja! Casual sa stilom, najmanji game/win omjer, a najviše bodova. S mojim game/win omjerom jasno je gdje su drugi igrači natukli svoje pobjede i bodove 
Cowards – Igrač kojem se Kill Team najviše puta brejkao (tie breaker 1 – veći broken/game ratio, tie breaker 2 – manji casualty/game ratio)
Kukavice su *drum roll*… Balaclavinih tisuću sinova! Kako je Balaclavi zadnja partija oduzela titulu power playera, tako mu je i podarila titulu kukavice (kill team mu se brejkao). Prethodno su kukavice bili Mayhemovi Adeptus Mechanicus, pa su se tako Mayhem i Balaclava efektivno zamijenili za achievemente Power Player i Cowards. U balaclavinu obranu, za zadnju partiju koju je igrao protiv mene u listu je ubacio tzangore da omekša svoju, prethodno izuzetno tvrdu listu.
Brave Souls – Igrač kojem se kill team najmanje puta brejkao (tie breaker 1 – veći Casualty/Game Ratio)
Pomalo neočekivano, hrabre duše su *drum roll*… Eldradovi guardsmeni! Usprkos svim porazima i pogibelji svojih drugova, ovi se guardsmeni ne daju smesti, glavni je cilj pobjeda i to je jedino što ih zanima u njihovom kratkom životu na bojnom polju.
Pa nego kako! Koliko puta je moja slabo naoružana i neopremljena garda morala izaći na megdan teško naoružanim, oklopljenim i genetski modificiranim marinačkim mimozama. Apsolutno zaslužuju ovu titulu.
Pa rekao bih nešto protiv, ali statistika ne laže, zasluga je njihova.
Every Soul Matters – Najmanji casaulty/game ratio (tie breaker 1 – više odigranih partija)
A svaka duša bitna je *drum roll*… Balaclavi i njegovih tisuću sinova. Ovaj achievement Balaclava čvrsto drži od samog početka, s minimalnim gubicima prolazi kroz pobjede i poraze. Čestitke na odličnom casualty/game omjeru.
Moje isprike na relativno nepreglednim slikama za achievemente. Htio sam sličicu za svaki achievment, a nisam imao puno vremena to napraviti. Ako imate bolji prijedlog za naziv ili sliku achievmenta, javite nam na naš SEZAM Discord server.
Vjerojatno ste primijetili da su nam objave nešto rjeđe u zadnje vrijeme, zbog nekih obveza i zbog toga što ulažemo dosta truda (a posljedično i vremena) u svaku objavu tako će vjerojatno biti kompletan 5. mjesec. Ali u svakom slučaju, s blogom nastavljamo, za to se ne morate brinuti. To bi bilo sve od mene za danas, javite nam se na forumu, Discord serveru, ili u komentarima 
Lijep pozdrav do sljedećeg puta,
SEZAM
Objava Tale of Two Hoarders: Achievement Unlocked pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoardes: Uskršnja posla pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Prije svega sretan Uskrs svima! Ova uskršnja objava je kao ispovijed ovisnika o plastici
. Budući da je borba tko će biti manji hoarder između Eldrada i mene jedna od glavnih tema ovog bloga, vrijeme je da priznam što sam sve nabavio u travnju. Prva tri mjeseca sam se dobro držao, no kako se Kill Team sezona rasplamsala, i apetiti hobija su narasli.
Tako je prvo pao jedan Grey Knights Strike Squad. Ideja je da će mi Grey Knightovi biti drugi Kill Team. U igrama s minijaturama uobičajeno mi dojadi igrati s istim figurama, pogotovo nakon puno odigranih partija. Čak ne bih nužno rekao dojadi, ali dobivam želju isprobati nove taktike. Kill Team nije iznimka a Grey Knightovi mi estetski dosta dobro izgledaju, pa eto, Gray Knights Strike Squad.
Opet marinci
. Tetkice u oklopima…vidim ja da moja garda više neće smjeti se ni približiti igračem stolu bez anti marinačkog naoružanja.
Ovi su posebni. Nisu kao ostali marinci, ovi su… srebrni (sa mačevima)
. Ali to što želim igrati s Grey Knightovima ne znači da će mi trenutna postava ostati zapostavljena. Kao pojačanje svojim nježnim salamanderima, nabavio sam Fangs of Ulfric Kill Team box u kojem se nalazi nešto terena i 5 Primaris Reivera, što mi omogućuje veću taktičku raznolikost.
Primarise slijedi Torrvald Orksbane, Adeptus Astartes Kill Team Commander kojeg sam nabavio više zbog taktičkih kartica koje se dobe u tom setu, nego zbog figure same (figura je običan Primaris Librarian). Kartice sam htio jer sam nedavno nabavio i Kill Team Commanders expansion koji želim isprobati.
Da, to mi je uistinu bezveze što se u commander boxu nalazi zapravo generički model kojeg možeš dobiti u raznim start collecting kutijama…zapravo, primoran si kupiti ga samo zato što je to jedini način da dobiješ kartice za njega. Nisam ni znao da si uzeo KT: Commanders set. Svakako će biti zanimljivo ubaciti HQ opciju u partije.
Hoće, samo prvo treba i pročitati ta pravila
. Uh, volio bih reći da je tu kraj
… nije. Sljedeće, sam nabavio Godsworn Hunt warband za Warhammer Underworlds (Shadespire/Nightvault). Naime, moja bolja polovica i ja često znamo zaigrati Warhammer Underworlds, i iako ju još nisam pobijedio niti jednom od nekih 20-ak partija (nije šala), igra mi je jako zabavna.
Pa fino si se ti unazadio što se tiče brda plastike u svom backlogu. S druge strane, ja sam već 37 dana bez kupljenog modela :D. Mislim da bi trebali uvesti one tokene kao što liječeni alkoholičari dobivaju kada izdrže određen period bez konzumacije alkohola
.
Jesam, unazadio sam se
, ali nisi ni ti bez grijeha. Imam informaciju o tome kako si kupovinu iz ove godine mislio profurati pod prošlu godinu, ali iskoristiti ću ja kada će najviše boljeti
. A što se tiče mojeg unazađivanja, nema veze, imam plan kako se vratiti na noge. Dok smo još kod Warhammer Underworldsa, uskoro (negdje od 6. mjeseca) ću u sklopu SEZAM-a uvesti i tu igru. Uvesti bi značilo da ću poučavati pravila po potrebi i pokrenuti sezonu ako će biti dovoljan odaziv.
Uh oh, još jedna GW igra koja rapidno raste..za koju su potrebne kartice koje dolaze u raznim boxovima…Za nas koji moramo skupiti sve takav tip igara predstavlja harakiri za novčanik
.
Moraš skupit sve dobro opisuje ovaj hobi, krene nevino i polako, jedan box, pa ajde i drugi, a završi na mjesečnim plastičnim dozama
. Ovaj mi je mjesec bio dosta natrpan privatnim obvezama, pa nisam stigao pobojati niti jednu minijaturu (za sada), ali, spojio sam ugodno s korisnim i pobojao uskršnja jaja.
To bi bilo sve od nas za danas, uživajte u uskršnjem ponedjeljku, i ne zaboravite nam se javiti u komentarima, na forumu, ili na SEZAM discord serveru.
Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Tale of Two Hoardes: Uskršnja posla pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoarders: Avanture Svemirskih Marinaca pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Prije svega, nemojte se dati smesti duljinom objave, ima puno lijepih (i ne toliko lijepih) slika, pa eto, uživajte
. Izuzev uvodne objave, Eldrad i ja alternativno vodimo blog. Jedan tjedan ja zadajem temu, pišem i vodim, sljedeći tjedan on, i tako u krug. Ovaj drugi se nasumično ubacuje u objavu, i komentira i zafrkava po svojoj volji. To govorim da se zna da ovaj tjedan ja vodim, pa imam odriješene ruke pisati što hoću. U slučaju ove objave, mogu postavljati slike koje hoću. A slike koje ću danas postavljati su slike mojeg Kill Teama i, što je važnije, slike njegovih avantura. Slike za koje Eldrad kaže da su kao da je to njegova baba nacrtala u paintu. Ja s druge strane, ne toliko vješt s grafičkim alatima, smatram da te slike u svojoj sirovosti i lošoj egzekuciji imaju određen šarm. A prije nego dođemo do tih slika, predstavit ću vam svoj Kill Team komično neuspješnih svemirskih marinaca, novo nazvanih “Nježni Salamanderi”. Kažem svemirskih jer mi zvuči smiješno, Space Marine zvuči nekako ozbiljno.
To je u redu. Ni ja nisam vješt s korištenjem bilo koje verzije foto aparata (ili kamere na mobitelu), ali to ne znači da nećemo biti sve bolji u tome kroz naredni period objava
. Barem neki od nas.
Za one koji nisu upoznati sa WH 40k pričom, ukratko, ikonični Space Marines su podijeljeni u takozvane chaptere. Moji space marinci spadaju u Salamander chapter, od kuda i dolazi taj dio u nazivu. Salamanderi su poznati po tome da se u sukobima brinu za dobrobit civila. Moji salamanderi pak, ne brinu se samo za dobrobit civila već i za dobrobit svojih protivnika. Čini se kako uvijek uspješno pogađaju, ali neuspješno ranjavaju, zbog čega sam im dao nadimak nježni, pa krenimo.
Zuh’lab Virgus
Intercessor Sergeant, za sada jedini primaris u Kill Teamu i privremeni vođa. Budući da je 3+ armor save malo za moje bacanje kocaka (3+ armor save je dosta dobar inače), dvije rane dobro dođu.
Fusten Zahlug
Tactical Sergeant, originalni ali i kratkotrajni vođa. Njegov combi flamer ne rijetko zahvati i 3, 4 Eldradova gardista, ali samo toliko da se preplaše.
Također i jedini marinac koji je uspio poginuti tako da su ga tri gardista zatukla s kundacima od pušaka :-D. Sramote….hehe
Lort’ek Saurub
Tactical Marine Gunner, njegov Meltagun pogađa sve ali ranjava jako malo. Ako i uspije raniti, obično to bude samo površinska rana.
Jamačno je tvornička greška u oružju. Za chapter koji se hvali kvalitetom svojeg naoružanja i nije neka fora :-D.
Xunlun Uvar’gh
Tactical Marine Gunner, njegov Missile Launcher pogađa daleko, ali puca spužvaste rakete.
K’tchar Xav’var
Tactical Marine koji nosi Boltgun i Bolt Pistol istovremeno, jer zašto ne. Nije da mu pomaže u borbi, ali ako već nije poseban po tituli, mora biti poseban po nečemu.
Tactical Marine
Tactical Marine, nije obojen pa nema ime. Njegova priča još nije napisana.
Brother-Captain Thassarius
Nije dio Nježnih Salamandera, ali sam zadovoljan kako sam ga pobojao. Pa nek bude tu.
Možda tvoji marinci nemaju nekog uspjeha na stolu, ali ih je barem lijepo vidjeti. Naravno, i još ljepše maknuti sa stola :-D. Uvijek je fora krknut u prvoj rundi jedinicu u koju je tvoj protivnik uložio sate i sate farbanja hehe.
A sada, famozne slike kakve i Eldradova baba može napraviti. Svaka slika zapravo je jedan od skirmisha (iliti avantura) Nježnih Salamandera, pa ću ih i prikazati u obliku minijaturnih battle reportova. Plavo su označene linije i točke obrane, crveno su označeni vektori napada, a bijeli X-evi s krugom iznad su mjesta pogibelji marinaca, prema najboljem sjećanju.
Nježni Salamanderi vs Eldradova Astra Militarum
Prva partija sezone. Uzbuđenje na vrhuncu, scenarij, na kraju igre držati što više objectiva za što više bodova. Sve ide po planu, Salamanderi kreću u napad, skidaju gardiste jednog po jednog, a ovi ubace pokoji lucky shoot. Naravno, ja se mučim da nakon prve površinske rane svakom gardistu zadam i smrtonosni pogodak, dok Eldradovi lucky shootovi završe instant killom. Dva marinca tako padnu, a treći dobije površinsku ranu. Da se ne zapetljam u objašnjavanje pravila, to ukratko znači da moram napraviti break check, provjeru da li je moj Kill Team psihički sposoban nastaviti borbu. Naravno, uspješna eliminacija čak 6 eldradovih gardista težak je udarac za Nježne Salamandere, oni se jednostavno ne mogu nositi s teretom ranjavanja inače prijateljskih gardista i gube volju za nastavkom.
A jesi se ponadao da ćeš pobijediti a?
Nježni Salamanderi vs Mayhemovi Adeptus Mechanicus
Uh. Što reći o ovome. Zadovoljno trljanje ruku protivnika “genijalca” Mayhema govori za sebe. Scenarij isti kao i prvi, Salamanderi kreću s lijeve donje strane i jedan po jedan bivaju eliminirani, što od snajpera, što od drugih igračaka Adeptus Mechanicusa. Pravi uspjeh za Nježne Salamandere budući da su eliminirali samo jednog Adeptus Mechanicus… rangera? Ili vanguarda… valjda. Poanta je, nisu izgubili zbog manjka volje, već nisu osigurali dovoljno objectiva na kraju igre. Dok nitko nije stradao, za Nježne Salamandere to je sasvim u redu.
Nježni Salamanderi vs Zagor i plaćenički Genestealer Cult
Kažem plaćenički jer Zagor ne igra sa svojim warbandom, nego je sklepao nešto na brzinu od dostupnih minijatura. Scenarij je isti kao u prve dvije partije, Zagor igra Kill Team prvi puta, a ja ga podučavam. Zagor je iskusan igrač u puno drugih strateških igara, pa protiv njega nema popuštanja i besramno grabim jednu od rijetkih prilika da ga dobijem
. Samo da se razumijemo, ostale partije koje sam izgubio isto nisam popuštao, gubim jer me statistika ne služi i to nema veze s mojom kvalitetom igre
. Uglavnom, pobjeda za Nježne Salamandere.
Nježni Salamanderi vs Eldradova Astra Militarum (ponovo)
Nova prilika protiv Eldrada, novi scenarij. Bodovi se dobiju na kraju partije za svaki model iz Kill Teama koji izađe s mape s protivničke strane. Budući da Eldrad ima i više nego previše modela (6 na strani Salamandera, 16 na strani garde), odlučujem se za strategiju držanja pozicije. Ideja je da ću spriječiti svakog gardista koji želi proći, prije nego ovaj to uspije. Kako je to prošlo?
Samo da se ubacim, ako ovo ne baca na Sci Fi verziju Staljingrada onda ja ne znam…perfektno izveden dvolinijski juriš junaka naoružanih malo jačim svjetiljkama protiv teško oklopljenog i naoružanog protivnika na utvrđenoj poziciji. Zvuči samoubilački? Svakako je to bila i namjera, a dogodilo se sljedeće:
Iako nisu prošli bez gubitaka, gardisti su izašli s mape u dovoljno velikom broju da osiguraju veličanstvenu pobjedu.
Samo malo, garda je prošla kroz gornju utvrđenu poziciju kao topli nož kroz maslac. Da nekolicina gardista nije odlučila ostati i pokušati pobiti i posljednja 2 marinca izgubili bi jednak broj modela
. 2:0 za boljeg hohoho.
Biti bolji od mene je kao da kažeš da je tvoje stanje duga nešto bolje od Grčke
.
Nježni Salamanderi vs Balaclavaini Thousand Sons
Nažalost nemam sliku partije, ali sumirat ću ju vrlo kratko. Nježni salamanderi vjerojatno su suosjećali s tisuću sinova (Thousand Sons, je l’) zbog izdaje koje su ovi doživjeli u davnoj povijesti. Iz tog razloga odlučili su da im neće zadati niti jednu ranu, i da će pasti svi do jednog uz pružanje pasivnog otpora.
To je sve od slika koje može napraviti i Eldradova baba. Iskreno, Pet partija, i četiri gubitka, sasvim solidan početak sezone ako kanim dobiti titulu najvećeg gubitnika, ali hej, i to je nešto. Barem ću imati titulu, a to ne može dobiti bilo tko, titula se mora zaslužiti
.
I to je sve od mene za danas. Ne zaboravite nam ostaviti komentare (čvrsto vjerujem da nemamo komentara na člancima jer ste zaboravili
), ispod posta, na forumu, ili se pridružite na SEZAM Discord server. Čujemo se sljedećeg četvrtka.
Lijep pozdrav
SEZAM
Objava Tale of Two Hoarders: Avanture Svemirskih Marinaca pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoarders: Hoardanje pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Pozdrav! Evo nas u drugom tjednu bloga Tale of Two Hoarders. U ovom izdanju, pričat ću o imenu bloga, zašto je ime značajno i kako se to odnosi na naš hobi. Ako vam uvod zvuči apstraktno, ne krivim vas, pa krenimo redom.
Gotovo svatko tko je dulje vrijeme u hobiju poput ovoga, zasigurno je stvorio neki oblik rivalstva s nekim od hobista/suigrača. Rivalstva u svojem najgorem izdanju mogu biti veoma toksična, i na žalost, takvih ima više nego dosta u ovom hobiju. Drugi oblik rivalstva može biti vrlo pozitivan, kada se dva igrača natječu tako da jedan od drugog konstantno traže više, i tjeraju ga da sve bolje igra, ili boja, ili nešto treće. Rivalstvo o kojem danas pričam, pomalo je ovog drugog tipa, ali, ne baš, skroz.
Eldrad
Osim što često igramo jedan protiv drugoga, jako često igramo i kao tim. S obzirom na to da me, kad god igramo u paru, Miljac uvijek sustavno razočara svojom sposobnošću bacanja kockica dao sam si izraditi 25 kocaka
Naravno, natpis mijenja jedinicu. Razlog tome je čisto da me Miljac može razočarati čak i kada ne igram s njim/protiv njega. Slika gore uslikana je tijekom prve partije na T9A turniru kada nisam uspio dobiti 8 na 4 kocke zbog čega sam teže popušio partiju…thnx Miljac…konzistentan performans.
Rivalstvo je, očekivano, između Eldrada i mene, a glavnina tog rivalstva vrti se oko toga tko će na kraju dana imati više razloga sprda… šaliti se na račun onog drugog, a sve u svrhu dobre zabave #no_hard_feelings. Eldrad je bio spomenuo u prošloj objavi da je sklon impulzivnoj kupnji, to nije svojstvenu samo njemu, ali ja taj problem uistinu nemam.
Apsolutno se slažem Miljac. S druge strane, moje impulzivne kupnje su ograničene na domenu minijatura dok ti hoardaš sve ostalo (boardgamove, igre s kratama, minijature, LEGO…). Uostalom ti si još i virtualni hoarder…dovoljno je baciti pogled na tvoj Steam (i GOG) library
.
Mea culpa. U moju obranu sve to je bilo raspodijeljeno po fazama. Ako se dobro sjećam, ti si se žalio da nemam novih i zanimljivih naslova kada sam ti podijelio igre na Steamu. Ali kao što sam rekao zadnji puta, ja sam obuzdani hoarder. Pričat ćeš ti o svojim ovogodišnjim kupovinama vrlo skoro. Kompulzivno hordanje je širi problemu, prisutan u svim oblicima kolekcionarskih hobija. U ovom hobiju, posljedica takve kupovine je ormar neobojenih, nesloženih i netaknutih minijatura kojih ima… mnogo, nakupina, horda, reklo bi se. Sve pod izlikom da će doći taj magičan dan kada će sve minijature biti uredno složene i obojene. Kompulzivno hoardanje je ozbiljan poremećaj, ali, spustimo malo ozbiljnost objave. Ovdje se radi o dva tipa koji svoj slobodan budžet troše na plastične fantasy vojnikiče koje često (ali ne uvijek) kupuju većom brzinom no što ih mogu složiti i bojati.
…Khm, khm….kako misliš ne uvijek? Prilažem svoje rezultate za prva dva mjeseca
Kažem ne uvijek jer je u promatranom razdoblju neuspjeh ograničen na tebe. Početkom godine Eldrad i ja zadali smo si hobi ciljeve za 2019, od kojih je glavni da razlika obojenih i kupljenih minijatura bude barem 0 s tendencijom pozitivnosti. Ovaj blog, iako nije ograničen na tu temu, nastao je kao produkt rivalstva u kojem Eldrad i ja na kraju svakog mjeseca pokušavamo ne izvući deblji kraj i biti proglašeni hoarderom mjeseca uz prikladne ilustracije. Moji rezultati u istom periodu.
Eldrad je lobirao da se poklonjene minijature zbrajaju u ukupan rezultat, što ima smisla ako gledamo da je cilj smanjiti broj neobojenih figura. Ali odlučio sam da je to bitna distinkcija, presudite sami 
Velikodušno priznajem da sam bio znatno veći hoarder tijekom prva dva mjeseca tako da se zalažem da počnemo službeno brojati/računati od Ožujka’19.
Pa, budući da smo tek počeli s blogom, rekao bih da je fer da se počne brojati od sada. Ali da stvar bude zanimljivija, uvodimo bodovni sustav. Svaka figura nosit će određeni broj bodova, ovisno o svojoj veličini. Cilj je isti kao i prije, samo umjesto figura zbrajamo bodove, jer nije isto obojati jednog pješadinca i tenk. Predlažem sljedeće bodove:
Teško je odrediti potpuno objektivnu skalu, no vjerujem da smo sposobni više manje svaki model konsenzusom strpati u neku od kategorija.
To bi bilo sve za danas. Pratite nas i za tjedan dana u novom izdanju, ili ako ste propustili prošlu objavu, možete ju pronaći ovdje.
Javite nam se i recite što mislite o blogu u komentarima ili na forumu koji smo nedavno preuredili. I svakako se pridružite SEZAM Discord serveru ako još niste, a zanimaju vas minijature.
Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Tale of Two Hoarders: Hoardanje pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Objava Tale of Two Hoarders (tjedni SEZAM blog) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>Pozdrav svima, ja sam Miljenko (a.k.a. Miljac). Ukratko o meni, bavim se minijaturama i svime vezano uz taj hobi zadnjih… ja mislim 16 godina, ali tek za zadnjih 6 bih rekao da sam stvarno aktivan. U 11. i 12. mjesecu prošle godine vodio sam radionicu bojanja minijatura (nova slijedi uskoro
, pratite obavijesti), i svake subote u 9 sati otvaram SEZAM. Volim svakakve igre s minijaturama, ali i igre općenito (računalne, boardgame, …). Danas vam predstavljam Tale of Two Hoarders, tjedni blog kojeg ćemo voditi moj vjerni ministar nepotrebnih minijatura Eldrad i ja. Kroz objave eksperimentirati ćemo sa raznim temama vezanim uz hobi. Eldrađe, Eldradže? Eldraže?? Eldrade (kako god), mikrofon je tvoj.
Bok, ja sam Mario (a.k.a. Eldrad). U hobiju sam već oko 18 godina uz prekide. Moji počeci bili su vezani za nekadašnju Zemlju Čuda, dućan koji se nalazio u Masarykovoj ulici kada sam kupio početnički set s bojama i 6 plastičnih strijelaca. Kroz godine bio sam član nekoliko udruga te sam se sada “skrasio” u MC-u gdje se uz svog kolegu (i hoardera minijatura) Miljca bavim hobijem (ili koristim isti kao izgovor za ispijanje kave u društvu ostalih hobista).
Titula koju mi je kolega Miljac dodijelio je ispravna s obzirom da sam sklon impulzivnim i nasumičnim kupnjama u mom najdražem dućanu – Carta Magica. Volim sve aspekte hobija, od samog procesa biranja i kupnje minijatura do sastavljanja, bojanja te naposljetku i igranja.
Samo malo, da se ubacim na tren, prije nego što postane irelevantna replika. Obuzdani sam hoarder. Iako, istini na volju, hodam po tankoj žici.
Nazad na temu. Već neko vrijeme želim pisati o tome zašto volim igre s minijaturama i što one meni znače u životu. Ali igre s minijaturama, iako glavni inicijator, zapravo su mi potpuno sporedne. Kao što i Eldrad kaže, kava u društvu prijatelja uz neprekidno žaljenje čija je vojska “pobrala najveći nerf”, ritualno obilaženje Carte Magice kada se novčanik malo podeblja, i naravno bojanje i slaganje minijatura veoma su mi dragi aspekti hobija. Bez takvih trenutaka, i najvažnije, društva s kojim ih je vrijedno podijeliti, sama igra ne bi mi imala smisla.
Moj san, kao i san svakog minijaturista jest da jednog dana hrpa plastike nataložena kroz godine hoardanja figura bude pretvorena u potpunosti u obojane vojske i jedinice.
Igre koje igram/planiram igrati su sljedeće:
Eh da, planirati igrati i stvarno igrati na žalost dvije su odvojene stvari. Pogotovo u hobiju koji već i ovako uzima veliki postotak slobodnog vremena. Zato smo se više okrenuli skirmish igrama (u sklopu vođenja SEZAM-a, ali i ja osobno), koje u pravilu kraće traju i potrebna je manja priprema.
Igre koje bih igrao kada imam dovoljno vremena ili na nekom zanimljivom turniru:
Igre koje bih rado igrao ali nisam još započeo:
Igre koje aktivno i rado igram:
A kad smo kod Kill Teama, odigrane su prve dvije partija sezone. Više o Kill Team sezoni možete pročitati ovdje. A više o odigranim partijama i drugim temama vezanim uz hobi moći ćete pročitati u nadolazećim objavama bloga Tale of Two Hoarders.
Za kraj, još samo par informacija. Ako ste slobodni za vikend (16. i 17. ožajka), navratite u Bauerovu 33, gdje će se odvijati ZIMA, veliki međunarodni turnir u Fantasy Battles: The 9th Age. Osim toga, kao što ste mogli primjeriti, napravili smo SEZAM logo. Kroz vrijeme ćemo ga vjerojatno uređivati, poboljšavati i modernizirati, a do onda uživajte u njegovoj trenutnoj formi.
I ako se još niste pridružili našem Discord serveru, a minijature su dio vašeg života (ili želite da to postanu), pridružite se sada
. Lijep pozdrav,
SEZAM
Objava Tale of Two Hoarders (tjedni SEZAM blog) pojavila se prvi puta na SEZAM.
]]>